خودرو هیبریدی یعنی چه؟ خودروهای هیبریدی موجود در بازار ایران کدامند؟

خودرو هیبریدی یعنی چه؟ خودروهای هیبریدی موجود در بازار ایران کدامند؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/24

هیبرید(Hybrid) که واژه ای انگلیسی است از لحاظ لغوی به هر شیء یا دستگاهی که کارکرد یا عملکردی دوگانه داشته باشد گفته می شود. برای مثال در حوزه خودرو، یک خودروی هیبریدی از ترکیب دو نوع قوای محرکه و سوخت برای به حرکت درآوردن خودرو استفاده می کند. با این تعریف می توان انواع مختلفی خودروی هیبریدی تعریف کرد که خودروهای گازسوز و بنزینی موجود در ایران نیز در این دسته می توانند قرار گیرند.

اما در دنیا خودروهای هیبریدی که توسط خودروسازان به نام و معتبر تولید می شود با سه فناوری مختلف در قوای محرکه شان عمل می کنند. این سه دسته فناوری هیبریدی به نام های سری، موازی و ترکیبی نامیده می شوند که در زیر هرکدام به اختصار توضیح داده می شوند.

خودروهای هیبریدی موازی

در خودروهای هیبریدی موازی، یک موتور الکتریکی و یک موتور بنزینی که به اصطلاح به آن موتور درون‌سوز گفته می شوند به کمک یکدیگر خودرو را به حرکت در می‌آورند. برای مثال پیشرانه بنزینی به چرخ‌های جلو و موتور الکتریکی به چرخ‌های عقب نیرو وارد می‌کند. در این نوع از خودروهای هیبریدی به منظور برای انتقال قدرت بهتر از دو گیربکس مجزا و هماهنگ استفاده می‌شود.

خودروهای هیبریدی سری/متوالی

 در خودروهای هیبریدی متوالی اصولا موتور درون‌سوز همانند یک ژنراتور عمل کرده و وظیفه شارژ باتری‌های موتور الکتریکی خودرو را دارد. در واقع در این سیستم خودرو را می توان اساسا یک خودروی الکتریکی محسوب کرد که انرژی الکتریکی آن از موتور بنزینی و درون سوز گرفته می شود. البته در برخی مواقع امکان شارژ باتری موتور الکتریکی نیز از منبع خارجی وجود دارد.

خودروی هیبریدی ترکیبی

شاید بتوان گفت که جدیدترین و بهترین فناوری خودروهای هیبریدی مربوط به فناوری هیبریدی ترکیبی است. در واقع هیبریدی ترکیبی یا کامپلکس همانطور که از نامش پیداست ترکیب دو فناوری هیبریدی فوق الذکر را انجام می دهد. در یک خودروی هیبرید ترکیبی راننده می تواند حالت مد نظرخود را بسته به شرایط رانندگی انتخاب کند. برای مثال،‌ راننده می تواند تنها از موتور الکتریکی استفاده کند یا هر دو موتور را در کنار هم داشته باشد و پیشرانه درون سوز همزمان با عملکرد خود باتری‌ها را نیز شارژ کند.

خودروهای هیبریدی ایران

در ایران نیز اخیرا خودروهای هیبریدی متعلق به شرکت تویوتا عرضه شده اند که از نوع هیبریدی ترکیبی هستند. مدل های کمری هیبریدی که بطور محدود در ناوگان تاکسیرانی تهران و برخی شهرهای مهم ایران فعالیت می کنند و عکس تویوتا کمری هیبریدی را در زیر می بینید:

خودرو هیبریدی یعنی چه؟ خودروهای هیبریدی موجود در بازار ایران کدامند؟

و مدل پریوس(Prius) هیبریدی که نسبت به کمری قیمت پایین تری داشته و اخیرا توسط ایرتویا برای مصرف کنندگان شخصی عرضه شده است. عکس پریوس هیبریدی جدید که وارد بازار ایران شده است را در زیر مشاهده می کنید:

خودرو هیبریدی یعنی چه؟ خودروهای هیبریدی موجود در بازار ایران کدامند؟

در تصویر زیر مشخصات فنی این دو خودروی هیبریدی موجود در بازار ایران آورده شده اند:

 خودرو هیبریدی یعنی چه؟ خودروهای هیبریدی موجود در بازار ایران کدامند؟

لازم به ذکر است که البته با توجه به مزیت هایی که برای ورود خودروهای هیبریدی به ایران توسط گمرک و مقامات ایران در نظر گرفته شده است، پیش بینی می شود که ورود خودروهای هیبریدی، البته در صورت استقبال مردم -که امید است استقبال شود- نسبت به گذشته افزایش یابد. برخی از تسهیلاتی که برای خودروهای هیبریدی در قانون وضع شده است شامل تعرفه گمرکی بسیار پایین معادل 5%، اجازه ورود به محدوده طرح ترافیکی در تهران و کلان شهرهای ایران و مصرف سوخت(بنزین) کمتر در مقایسه با خودروهای همکلاس شان. البته با توجه به ساختار فنی متفاوت و پیچیده تر خودروهای هیبریدی، باید وارد کنندگان این خودروها و سیاستگذاران تدابیری به منظور تسهیل خدمات پس از فروش خودروهای هیبریدی فراهم کنند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 451
تعداد کل آرا: 4364
تعداد کل بازدیدها: 1911738

نظرات کاربران

*