خودرو قابل بازیافت چیست و چگونه تولید می شود؟

خودرو قابل بازیافت چیست و چگونه تولید می شود؟

خودرو های امروزی در ضمن اینکه وسایل حمل و نقل انسان بوده و جابجایی انسان را ساده و سریع کرده اند، اما معضلاتی برای جوامع بشری به وجود آورده اند. شایع ترین و مهمترین مشکل وسایل نقلیه تولید گازهای آلاینده است که حتی در کشورهای پیشرفته که خودروهایی با کمترین آلایندگی دارند، هنوز نتوانسته اند، این مشکل را برطرف کنند. اما یکی دیگر از معضلاتی که خودروها و وسایل نقلیه برای بشریت بویژه دولت ها بوجود آورده اند، مسئله بازیافت و از چرخه خارج کردن خودروهاست. این مسئله امروزه به دلیل استفاده بیش از پیش از مواد پلاستیکی و پلیمری در خودروها نسبت به دهه های قبل که مواد فلزی بیشتر در قطعات خودرو بکار برده می شد، حادتر شده است. از این کشورهای پیشرفته به دنبال تولید خودروهایی هستند که قابل بازیافت باشند که به آنها خودروها یا وسایل نقلیه قابل بازیافت(Recyclable Cars) گفته می شوند. در این مقاله و مقاله نمونه خودروهای قابل بازیافت و نحوه تولید آن بیشتر درخصوص خودروهای قابل بازیافت و نحوه طراحی و تولید این خودروها توضیح داده می شود و نمونه هایی از خودروهایی که در آنها از قطعات قابل بازیافت یا قطعاتی که از مواد بازیافت شده تولید شده اند، معرفی می شوند.

خودروهای قابل بازیافت، خودرویی گفته می شود که بیش از 85% از قطعات آن قابل بازیافت(Recyclable) و بیش از 95% از قطعات و اجزا آن قابل بازیابی(Recoverable) باشند؛ یعنی خودرو قابل بازیافت را باید بتوان تا 85 درصد از قطعات آن را با روشی بازیافت کرد و این بدان معناست که در این خودروها قطعات باید از مواد اولیه ای باشند که این قابلیت را داشته باشند یعنی از مواد پلاستیکی و پلیمری که حاوی مواد شیمیایی و از مشتقات نفت است، کمتر از این میزان استفاده شده باشد.

نمونه ای از اقدامات خودروسازان در تولید قطعات و اجزاء خودرو که قابل بازیافت باشند به شرح زیر است:

 شرکت فورد: فومی از جنس دانه های سویا تهیه کرده است که آن را در صندلی خودروهایش بکار می برد.

شرکت آئودی: استفاده از فیبر کتانی در عایق بندی کف خودرو، استفاده از کاغذ قابل بازیافت در کف قسمت بار خودروهایش، استفاده از مواد سلولزی در پوشش داخلی سقف خودرو

شرکت ب ام و: مواد فیبر گیاهی تقویت شده در روکش درب های خودرو، روکش صندلی ها از جنس پارچه پلاستیکی قابل بازیافت، داشبورد از جنس چوب اکالیپتوس تجدیدپذیر

بیوک: مواد عایق صدا از جنس کارتن های بازیافت شده در مدل های لاکراس و ورانو

کادیلاک: استفاده از تایرهای بازیافت شده برای بافل(درزگیرها) های آب و هوا در سیستم نیرو محرکه خودروهایش

شورلت: روکش رادیاتور از جنس پلاستیک قابل بازیافت، درزگیرها/عایق های آب و هوا از جنس لاستیک های بازیافت شده در سیستم نیرو محرکه در مدل سیلورادو، درزگیرها از جنس لاستیک بازیافت شده در مدل کلرادو و پارچه بازیافت شده برای خفه کردن صدا(عایق صوتی) در شورلت ولت.

کرایسلر: پلاستیک بازیافت شده در کنسول کرایسلر 300

دوج: پلاستیک قابل بازیافت در کنسول و قسمت میانی داشبورد دوج شارجر و الیافی از جنس پارچه لی بازیافت شده در کفی صندوق عقب

هوندا: الیاف زیستی(Bio-Fabric) در روکش صندلی ها مدلهای مختلف هوندا آکورد

هیوندا: کامپوزیت های پلاستیکی از سنگ های آتشفشانی در ستون های سقف و استفاده از فوم های از جنس دانه های سویا در صندلی ها

جیپ: درزگیرهای بدنه از جنس سویا در مدل کروکی و پلاستیک قابل بازیافت قسمت های غیرفلزی بدنه

کیا: صندلی هایی از جنس دانه سویا در مدل ریو و استفاده از پلاستیک زیستی(Bio plastic) سلولزی و از جنس چوب نیشکر در پنل درها، قسمت داخلی سقف، پارچه روکش صندلی، ستون سقف ها و موکت کف در مدل کیا سول(Soul)

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 175
تعداد کل آرا: 2650
تعداد کل بازدیدها: 669327


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)