خواص و فوائد تخم مرغ چیست؟

خواص و فوائد تخم مرغ چیست؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/19

یکی از غذاهایی که در سرتاسر دنیا، مورد استفاده عموم مردم قرار می گیرد، و معمولا همه از آن استفاده می کنند، تخم مرغ می باشد، تخممرغ به حدی مفید و مقوی است که گفتن آن شاید تکرار واضحات باشد، اما لازم است، بدانید، با وجود درک اهمیت و فوائد تخم مرغ، خوب است به صورت علمی از فوائد و خواص این غذای مفید و با ارزش اگاه شویم.

تخم مرغ یکی از پر مصرف ترین غذاها می باشد، و در همه آشپرخانه های دنیا موجود است، می توان گفت که، در آماده سازی و تهیه اکثر مواد خوراکی و غذاها از تخم مرغ استفاده می شود. تخم مرغ به حدی در زندگی انسان تاثیر گذار است که پیدا کردن جایگزینی برای آن تقریبا غیر ممکن می باشد. از تخم مرغ به صورت طبیعی و یا پودر تخم مرغ استفاده می شود.

به جای تخم مرغ، پودر تخم مرغ هم توصیه می شود، پودر تخم مرغ به صورت سنتی تهیه می شده است، ولی با استفاده از تکنولوژی در سال 1978 تهیه شده است. که در ترکیبات سس مایونز و یکسری دیگر از غذاها استفاده می شود.

بر اساس عقیده متخصصان، در ترکیبات تخم مرغ 74 درصد آب، 12 الی 13 درصد پروتئین، 11 الی 12 درصد روغن، و حتی یک درصد کربوهیدرات وجود دارد. صد گرم تخم مرغ، دارای 150 الی 160 کالری می باشد. یک تخم مرغ سالم دارای 40 الی 75 کالری می باشد. در ترکیبات تخم مرغ ویتامین های A، E، و B و آنزیم های مختلف وجود دارد. داشتن کراتین در ترکیبات تخم مرغ برای ارگانیسم انسان بسیار مفید می باشد. علاوه بر اینها در ترکیبات تخم مرغ اسید فولیک، و ویتامین های مختلف وجود دارد. بر اساس ارزش غذایی تخم مرغ 97 تا 98 درصد برای بدن انسان مفید می باشد.

سفیده تخم مرغ به صورت کلی بدون روغن می باشد. و در خود مقداری بسیار کمی کربوهیدرات ذخیره می کند. اما منبع عالی از پروتیئن است. در سفیده تخم مرغ 4 الی 7 گرم پروتیئن، و 62 گرم سدیم وجود دارد. با این حال یک عدد تخم مرغ درشت، در مجموع دارای 20 کالری می باشد. خوردن تنها سفیده تخم مرغ موجب کاهش مقدار کلسترول خون می شود. اما کلسترول موجود در زرده تخم مرغ نیاز روزانه انسان را تامین می کند. به جای اینکه از مصرف عذاهایی به این با کیفیتی پرهیز کنید، باید آن را در فهرست غذاهای روزانه خود وارد نماید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 96
تعداد کل آرا: 3344
تعداد کل بازدیدها: 859879

نظرات کاربران

*