خواص سنجد | خواص پودر سنجد

خواص سنجد | خواص پودر سنجد
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/11

سنجد از جمله میوه هایی است که در برخی از مناطق خاصی از کره زمین از جمله ایران می روید که بطور کل سه نوع درخت سنجد در جهان بیشتر وجود ندارد که 2 نوع آن به نام هلاگنوس و هیپوفار در ایران می رویند و نوع هلاگنوس آن دارای میوه های درشت تر و غنی تری است.

میوه سنجد از سه قسمت پوسته که به رنگ قهوه ای کم رنگ، قسمت آردی شکل که به آن میان بر گفته می شود و هسته چوبی شکل آن که درون بر گفته می شود تشکیل شده است.

سنجد را بطور معمول می توانید با کندن پوست نازک قهوه ای و مکیدن قسمت آردی شکل آن مصرف کنید. اما بعضا آسیاب شده سنجد که با پوست و هسته آن آسیاب می شود و به آن پودر یا آرد سنجد گفته می شود را از عطاری ها تهیه کنید که این پودر سنجد هم خواص بسیاری دارد، از جمله اینکه در تقویت استخوان ها و رفع پوکی استخوان موثر است.

قسمت درونی سنجد از لحاظ مواد مغذی 17 نوع آمینو اسید و مقدار قابل توجهی پروتئین دارد. همچنین میوه سنجد دارای تانن است که خاصیت قابض یعنی قبض کردن معده و رفع اسهال به آن می دهد. ضمن اینکه برای آن خاصیت درمان زخم معده و جلوگیری از خونریزی ها را برشمرده شده است.

پودر سنجد

پودر سنجد برای درمان و پیشگیری از مشکلاتی مانند قی کردن، اسهال، زخم روده، سرفه های حاد گرم، سردرد و به اصطلاح رطوبت معده مفید است.

ضمنا سنجد مقوی قلب، برطرف کننده تب و لرزهای سرد در بیماریهای سینه مانند تنگی نفس، زخم ریه و عوارض دماغی است.

سنجد پخته شده بطور کامل(یعنی پوسته، قسمت آردی و هسته سنجد) در روغن زیتون، بصورت خوراکی جهت درد مفاصل، خارش پوست و تقویت و رشد مو موثر است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 344
تعداد کل آرا: 3649
تعداد کل بازدیدها: 1292460

نظرات کاربران

*