خواص زیتون | چرا باید زیتون بخوریم | مزایای استفاده از زیتون

خواص زیتون | چرا باید زیتون بخوریم | مزایای استفاده از زیتون
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1398/09/04

در مورد خواص و فوائد زیتون منابع و مقالات زیادی وجود دارد، بسیار از متخصصان تغذیه توصیه می کنند که حتماً مردم از زیتون استفاده کنند و در برنامه غذایی روزانه خود زیتون را داشته باشند، چرا که بر اساس تحقیقات متخصصات خوردن روزی 5 عدد زیتون برای پیشگیری از انواع بیماری ها از جمله سرطان و غیره مناسب است و از سلامتی انسان محافظت می کند.

زيتون رسيده از نظر طب قديم ايران گرم و قابض است و ميوه نارس زيتون سرد و خشك است و روغن زيتون گرم و خشك است . برگ درخت زيتون نيز گرم و خشك مي باشد دم كرده برگ زيتون داروي خوبي براي پائين آوردن فشار خون مي باشد.

دانشمندان اسپانیا اثبات کرده اند، مواد فعال بیولوژیکی که در پوست زیتون وجود دارد، سلول های سرطانی را از بین می برد و رشد تومورهای سرطانی را کُند می کند. بر اساس نتایج تحقیقات جدید، که در نشریه «Journal of Molecular Biology» انتشار یافته است. متخصصان و محققان توانسته اند تاثیرات ضد سرطانی زیتون بر روی سرطان روده و پستان را اثبات کنند. لازم است در نظر داشته باشید، این دو نوع سرطان شایع ترین سرطان ها در دنیا می باشند.

زیتون یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است و با ویتامین E غنی می باشد، که سبب تمیز کردن ارگانیسم بدن از سموم می گردد و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. همچنین توانایی و مقاومت بدن در برابر ویروس ها و باکتری ها را افزایش می دهد و نیز بازسازی و ترمیم بافت ها را تقویت می نماید.

زیتون سرشار از مواد مفیدی مانند پتاسیم، فسفر، آهن و بسیاری دیگر از مواد مفید و معدنی می باشد. بر اساس نظر متخصصان، استفاده منظم از زیتون مانع از ایجاد بیماری قلبی و عروقی می شود.

بیماری‌های قلبی یکی از شرایط مرگبار گسترده در سراسر جهان است. بنابراین افراد به دنبال روش‌هایی هستند که بتوانند سلامت قلب خود را بهبود ببخشند و در برابر تمامی فاکتورهایی که باعث ایجاد تصلب شرایین، حمله قلبی، بیماری‌های قلبی عروقی و سکته می‌شود، مبارزه نمایند. زیتون حاوی اسیدهای چرب تک غیر اشباعی است که اولئیک اسید نام دارد و می‌تواند از بروز بیماری‌های قلبی جلوگیری کند. روغن زیتون نیز دارای اولئیک اسید است و مسئول کاهش فشار خون است. کاهش فشار خون شانس ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.

متخصصان توصیه می کنند، هر روز 5 الی 6 عدد زیتون مصرف شود.

منافع سلامتی و پزشکی زیتون عمدتاً به خاطر وجود مواد مغذی، مواد معدنی، ویتامین‌ها و ترکیبات آلی همچون آهن، فیبر، مس، ویتامین E ، ترکیبات فنولی، اولئیک اسید و آنتی اکسیدان‌های مختلف است. اجازه دهید نگاهی گذرا به مزایای زیتون بیندازیم. درصدهای مورد نیاز بدن در هر ۱۰۰ گرم زیتون.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 2
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 81
تعداد کل نظرات : 10
تعداد کل آرا: 60
تعداد کل بازدیدها: 37473

نظرات کاربران

*