خواص خرمالو | طبیعت و طبع خرمالو | مضرات خرمالو

خواص خرمالو | طبیعت و طبع خرمالو | مضرات خرمالو

یکی از میوه هایی که در فصول سرد سال یعنی پاییز و زمستان رشد می کند و در دسترس است، خرمالو است، در این نوشته در مورد خواص خرمالو، طبیعت خرمالو و مضرات خرمالو توضیح داده می شود.

 طبیعت و طبع خرمالو

خرمالو طبیعت گرم و تر دارد و از جمله میوه هایی هستند که کالری بالا دارد هر 100 گرم خرمالو 70 کالری انرژی دارد، ضمن اینکه از لحاظ چربی بسیار پایین است.

فواید و خواص درمانی و سلامتی خرمالو

خرمالو سرشار از ویتامین های B1, B2, B3, C و مواد معدنی مانند کلسیم، گوگرد، آهن، فسفر، پتاسیم و مقداری سلولز است.

خرمالو سرشار از کاروتن یا همان پیش ساز ویتامین A و همچنین لیکوپن است. این دو آنتی‌اکسیدان قوی باعث خنثی شدن رادیکال‌های آزاد آسیب‌رسان شده و شما را در برابر بیماری‌های مختلفی مانند بیماری‌های قلبی عروقی و برخی از سرطان‌ها ایمن می‌کند.

خرمالو سرشار از فیبر است و مقدار زیادی فیبر پکتین دارد. هر صد گرم خرمالو حاوی 3.6 گرم فیبر است که معادل 9.5 درصد از خرمالو می شود.

وجود ویتامین های A,C، کلسیم، پتاسیم و منیزیم در خرمالو سبب می شود که هضم غذا در بدن بهتر صورت پذیرفته، بینایی بهبود یابد و سیستم ایمنی بدن بهتر عمل کند.

همچنین مواد معدنی موجود در خرمالو که در بالا ذکر شد، برای رشد و نمو بدن بسیار مفید است و آهن موجود در خرمالو خون ساز است و پتاسیم موجود در خرمالو سبب تحریک اشتها، شستشو کلیه، کبد و معده می شود.

گفته می شود که خرمالو در رفع اسهال، بند آوردن سکسکه و رفع التهاب بواسیر تاثیرگذار است. برای درمان اسهال خونی 300 تا 500 گرم میوه رسیده خرمالو را می توانید بصورت ناشتا بخورید.

مضرات و ضررهای خرمالو

ابتدا توصیه می شود که حتما هنگام مصرف خرمالو بصورت رسیده و شیرین مصرف شود. مصرف خرمالو بصورت گس و نرسیده توصیه نمی شود.

ضمنا افراط در مصرف خرمالو مشکلاتی مانند انسداد روده، افزایش وزن یا یبوست را بوجود می آورد. در واقع تانن موجود در روده می تواند عامل یبوست باشد. توصیه شده است کسانیکه مشکلات روده ای دارند، از خرمالو استفاده نکنند یا کمتر استفاده نمایند.

منبع: هفت گنج، تبیان

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 6

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 280
تعداد کل آرا: 2795
تعداد کل بازدیدها: 741056


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)