خندیدن بی دلیل نشانه چیست؟

 خندیدن بی دلیل نشانه چیست؟

گاهی در جامعه، در جمع دوستان و ... به افرادی برخورد می کنیم که بی دلیل و بی جا، می خندند و یا افرادی را می شناسیم که در شرایط جدی، در زمان مشکلات و ... زیر خنده می زنند و ما از این خنده آنها اظهار تعجب می کنیم، در حالی که تحقیقات نشان می دهد که خنده بی جا، می توان نشانه و علائم بیماری باشد.

این گونه مطرح است که خنده مکانیزم حفاظتی از ارگانیسم بدن و سلامتی انسان می باشد. چرا که خنده انسان را از تنش های روانی و استراس رها می کند.

تحقیقات نشان می دهد که، خندیدن ریسک ابتلا به بیماری سیستم قلبی – عروقی و سیستم تنفسی را کاهش می دهد. در انسان هایی که حس خوب وجود دارد، ریسک ابتلا به بیماری ها مانند استرس، افسردگی و ... و نیز بیماری اختلالات عصبی بسیار کمتر می باشد.

اما در برخی از موارد خنده می توان به عنوان نشانه و علائم بیماری بروز کند. در اینجا منظور از خنده هایی می باشد که بدون اراده، بی دلیل، غیر طبیعی، لبخند پاتولوژیک (pathological smile) می باشد. این گونه خندیدن می تواند، نشانه و علامت بیماری های زیر باشد.

1- وجود تومور یا کیست در مغز:

خندیدن بی دلیل گاهی می توان علائم و نشانه وجود تومور و یا کیست در مغز باشد. در چنین مواردی با جراحی کردن و خارج کردن تومور یا کیست از مغز، میزان خندیدن بی جا یا لبخند پاتولوژیک در انسان کاهش می یابد.

2- سندرم آنجلمن (Angelman syndrome):

سندرم آنجمل یک بیماری ژنتیکی بسیار نادر می باشد. در انسان هایی که این سندروم وجود دارد، سبب عقب ماندگی ذهنی و ناتوانی در گفتار می شود. لذا از جمله پیامدهای وجود این سندرم در انسان می توان به تأخیر در رشد، مشکلات ذهنی و یادگیری، مشکلات گفتاری شدید و اختلالات حرکتی و تعادل اشاره کرد.

انسان هایی که دارای سندرم آنجلمن می باشند، دائما بدون دلیل می خندن، و یا خنده رو می باشند. خندیدن بی دلیل یکی از نشانه های بیماری می باشد.

3- بیماری آلزایمر(ضعف عقلی، زوال عقل):

دانشمندان انگلیسی طی یک تحقیقی اعلام کرده اند که، کمدی سیاه[1] به عنوان یکی از نشانه ها و علائم خنده بی دلیل به وجود می آید.

4- اختلال دو قطبی:

اختلال دو قطبی یعنی اینکه یک فردی در یک زمان هم حال خوب و هم حال بد دارد. یعنی در یک زمان حس مثبت و منفی دارد. گاهی به این اختلال افسردگی و شیدایی هم گفته می شود.

در چنین مواقعی در حال و روحیه انسان زود به زود تغییراتی به وجود می آید. انسانی که دچار اختلال دوقطبی می باشد زیاد صحبت می کند، از خواب خوشش نمی آید، آنها نمی توانند از امکانات و فرصت های خود به خوبی استفاده کنند، پیش بینی نتیجه نهایی اقدامات آنها سخت می باشد. یکی از علائم و نشانه های اختلال دوقطبی هم خندیدن بی دلیل می باشد.

[1] - کمدی سیاه یا کمدی تلخ (Black comedy یا Dark comedy) یک زیرگونه (ژانر) از گونه کمدی است. این گونه در فیلم‌ها و داستان‌ها به موضوعاتی که معمولاً جزو دسته تابوها (چون مرگ، تجاوز، خشونت) هستند طبقه‌بندی می‌شود

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 885
تعداد کل نظرات : 33
تعداد کل آرا: 1946
تعداد کل بازدیدها: 91290


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)