خمیازه کشیدن | علل و دلایل خمیازه کشیدن

خمیازه کشیدن | علل و دلایل خمیازه کشیدن
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/11/23

معمولاً همه ما در بخشی از ساعات روز، خمیازه می کشیم و یا خمیاره کشیدن دوستان و اطرافیان خود را مشاهده می کنیم، بسیاری از مردم خمیازه کشیدن را نشانه و دلیل خستگی می دانند، در حالی که تحقیقات امروز دانشمندان نشان می دهد که خمیازه کشیدن ارتباطی با خستگی ندارد و بیشتر برای تنطیم دمای مغز انجام می شود، به همین دلیل در فصل زمستان بیشتر انسان خمیازه می کشد.

خمیازه کشیدن در ارگانیسم بدن انسان یک وضعیت فیزیولوژیکی و روانی می باشد. این بیماری محسوب نمی شود. معمولاً خمیازه از نشانه‌های خواب است. این پدیده در انسان و برخی حیوانات دیده می‌شود، اما در بیشتر حیوانات امری غیرعادی است

پیش از این به عنوان علائم و نشانه خستگی و بی خوابی شمرده می شد، اما بر اساس تحقیقاتی که دانشمندان در طول سال های زیاد انجام داده اند، کاملاً بر عکس اثبات شده است. این طور که، دانشمندان عکس این را می گویند. مثلاً دانش آموزی که به مدت طولانی فکرش را به درس می دهد، خمیازه نمی کشد. در حالی که دانش آموزش بغلی که بی کار نشسته است، خمیازه می کشد. یعنی خیمازه کشیدن هیچ ارتباطی با کارهای ذهنی و فیزیکی ندارد.

خمیازه کشیدن | علل و دلایل خمیازه کشیدن

در زمان خمیازه کشیدن دهان زیاد باز می شود و به مقدار زیاد هوا را می کشد، که به مغز اکسیژن بیشتری برسد. مدت زمان خمیازه کشیدن بیش از 6 ثانیه نمی باشد.

خمیازه کشیدن بیماری نیست، اما مسری است، به علت خمیازه کشیدن فرد کناری شما، شما هم شروع به خمیازه کشیدن می کنید. حتی برخی از افراد هستند که، در مورد خمیازه کشیدن صحبت می کنند یا می خوانند، شروع به خمیازه کشیدن می کنند. مرکز خمیازه در قسمت تحتانی ساقه، مغز و جود دارد که با بینایی نیز در ارتباط می‌باشد و به این دلیل و نیز رفلکس بودن عمل خمیازه هنگامی که انسان خمیازه فرد دیگری را با چشم می‌بیند، خود نیز به نحوی پاسخگونه خمیازه می‌کشد.

خمیازه کشیدن | علل و دلایل خمیازه کشیدن

دانشمندان به مدت سال های طولانی در مورد خیمازه کشیدن بررسی و تحقیق کرده اند، اما هنوز در مورد آنها اطلاعات دقیق علمی به دست نیامده است.

دانشمندان دانشگاه آریزونای آمریکا، خمیازه کشیده را به دلیل افزایش دمای مغز و تاثیراتی که بر روی ارگانیسم بدن می گذارد می دانند. بر اساس تحقیقاتی که آنها انجام داده اند، در فصل زمستان افراد خیلی بیشتر خیمازه می کشند. که دلیل آن در ارتباط با هوا می باشد و با وجود کاهش دمای مغز تلاش می کند، مجدد دمای مغز را افزایش دهد و مانع از افت آن شود. لذا خیمازه کشیدن به وجود می آید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 80
تعداد کل آرا: 3087
تعداد کل بازدیدها: 329295

نظرات کاربران

*
N
نوریانی ( 2019-02-12 15:59:32 )
من واقعا زیاد خمیازه می کشم، به نظرتون چکار باید کرد؟