خلاقیت و دانش سازمان یافته | چگونه دانش سازمان یافته مانع خلاقیت و ابتکار می شود؟

خلاقیت و دانش سازمان یافته | چگونه دانش سازمان یافته مانع خلاقیت و ابتکار می شود؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/04/11

خلاقیت همیشه در بستر آزادی اتفاق می افتد. اگر چیزی سد راه خلاقیت شود دیگر نمی توان از آن کارکرد اصیلش نشانی پیدا کرد. محققین به این نتیجه رسیده اندکه حتی آگاهی و دانش ها نیز می توانند مانع راه خلاقیت شوند.

پژوهش ها نشان می دهند علوم دارای چهارچوب های منظم، مخرب ابتکار و خلاقیت است.

مطالعات دانشگاه روتمن تورونتو، مدرسه مدیریت، در این زمینه نشان داد که سازمان دهی اگر چه موجب  منظم شدن فعالیت های ما می شود و به انسان در درک بهتر جهان یاری می رساند، اما نوآوری و ابتکار عمل را از بین می برد.

 پژوهش های حوزه مدیریت، سازمان دهی اطلاعات را موجب سادگی و کارآمدی آن بیان می کند و از این نظر آن را مفید می داند. اما این مطلب نیمه تاریکی نیز دارد.

یئون جون کیم، دانشجوی مقطع دکترا و نویسنده همراه با چن بو ژونگ، استاد یار مدیریت منابع انسانی در دانشگاه روتمن، ادعا کرد سازماندهی اطلاعات بعد منفی نیز دارد.

در این زمینه محققان آزمایشاتی را انجام دادند:

در آزمایش اول از افرادی خواسته شد که فعالیتی را به کمک دسته ای از اطلاعات سازمان دهی شده انجام دهند. این افراد نسبت به دسته دوم افراد که همان فعالیت را با داده های نا منظم انجام داده بودند، ابتکار عمل کمتری داشتند. دسته اول در مدت زمان کمتری فعالیت مورد نظر را انجام داده بودند که این به دلیل کنکاش و پیگیری کمتر آن ها بود.

در آزمایش دوم، تعدادی اسم که برخی به صورت نا منظم و برخی دیگر منظم بودند، در اختیار افراد قرار داده شد و از آن ها خواسته شد که با آن ها جملاتی را بسازند.

در آزمایش سوم، از افراد خواسته شد که به کمک قطعات لگو یک شخصیت فضایی بسازند. دسته اول با کمک لگو هایی که براساس رنگ و شکل در جعبه منظم شده اند و دسته دوم به کمک لگو هایی که داخل جعبه کاملا به هم ریخته بودند.

 به این دلیل که در تیم ها، اعضای تیم تمایل دارند که ایده ها را براساس شباهت در عملکرد، زمینه و تخصص منظم سازی کنند، نتایج این پژوهش ها برای رهبران این تیم ها بخصوص آن هایی که به ابتکار و خلاقیت اهمیت می دهند، می تواند کاربردی باشد.

یئون جون کیم به افراد توصیه می کند که بصورت تصادفی ایده های خود را بر روی یک برد بنویسند وسپس درباره ارتباط بین آن ها تفکر کنند. پژوهشگران اعتقاد دارند اشخاصی که کار آن ها با صنایع بدیع ارتباط دارد، باید نسبت به سازمان دهی اطلاعات که تنها موجب افزایش کارایی می شود، محتاط باشند. 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 22
تعداد کل نظرات : 1
تعداد کل آرا: 15
تعداد کل بازدیدها: 10180

نظرات کاربران

*