خط فقر 97 | خط فقر چیست؟ | خط فقر در ایران

خط فقر  97 | خط فقر چیست؟ | خط فقر در ایران
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/06/21

 

 

خط فقر یا استانه فقر حداقل درآمدی است که برای یک کشور خاص در نظر گرفته میشود وهزینه کل و درآمد کل نیز دو شاخص بسیار مهم آن است.خط فقرممکن است از میزانی  اعلام شده توسط مراجع اماری کمتر باشه.خط فقر را نمیشود از میزان دخل و خرج خانوار کم کرد درواقع حداقل میزانی است که امکان کم کردن ان از معیشت زندگی امکان پذیر نیست.این خط  در چند سال اخیر توسط کارشناسان خط فقر تعیین نشده و عده ای از کارگران میگوییند درامد دریافتی انها زیر خط فقر است .

خط فقر در سال 96
برای در نظر گرفتن خط فقر درواقع به حداقل نیازهای یک خانوار توجه میشود.نیاز های که با حذف ان معیشت سخت میشود .در ایران با توجه به نظر کارشناسان اقتصادی خط فقر به دو میلیون و 700 هزار تومن رسیده است.این میزان درامد ینی خانوارهایی که درامد ماهیانه انها دو میلیون و 600 تومان است زیر خط فقر قرار دارند.این میزان برای یک خانواده ی 5 نفری در نظر گرفته شده است.و هزینه هر فرد 520هزار تومان در نظر گرفته شده است. ولی این میزان درامد به این معنی نیست که هر فرد مجرد میتواند با 520 تومان به نیازهای مانند مسکن، خوراک،پوشاک و.. پاسخ بدهد.در نتیجه میزان های مختلفی برای تعیین خط فقر وجود دارد.


خط فقر در سال 97 | خط فقر ایران در سال 97 پس  از تشکیل چندین نشست مشترک نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت برای تعیین حداقل دستمزد کارگران که به عنوان خط فقر نیز در نظر گرفته میشود در سال 97 به حقوق پایه کارگران اضافه شد و این باعث شد که حداقل نرخ خط فقر نیز افزایش پیدا کند .در حال حاضر با افزایش حقوق کارگران حداقل دستمزد یک خانوار دو فرزندی به حدود 1میلیون و 530 هزار تومان رسید.و دستمزد کارگران در سال ۹۷ حدود ۱۳۰ درصد نسبت به تورم جلوتر خواهد بود. خط فقر در سال 97 حداقل نیازهای یک خانوار برای تامین نیازهای اولیه که این میزان برای یک خانواده ۳ الی ۴ نفره، در کلانشهری مثل تهران نزدیک به ۴ میلیون تومان تعریف می‌شود. چهار میلیون تومان، حساب و کتاب زندگی ساده‌ای است که در تهران جریان دارد. این رقم برای زندگی‌ای است که حداقل‌ها را لحاظ کرده باشد.

دولت با در نظر گرفتن نیاز های مردم  و امار ها ی مربوطه خط فقر را تعیین مینماید.همان طور که گفته شد انچه به عنوان خط فقر مطلق در نظر گرفته میشود چیزهای مشخصی است که با حداقل نیاز هارا در برگیرد  به طوری که اگر فردی این نیاز ها را نتواند تامیین کند ، سلامت فیزیکی، جسمانی و روحی‌اش به خطر میافتد.همچنین درامد مطلق خط فقر در سال 97 مشخص نیست . در سال های اخیر 7 درصد از خانوار های ایرانی به زیر خط فقر سقوط کرده اند.این امار از انجایی به وجود امد که هزینه ی درمانی این خانوار ها از حقوق دریافتی انها بیشتر شد و باعث شد انها به زیر خط فقر سقوط نمایند.  اما پایین ترین چیزی که در سالهای اخیر محاسبه کرده ایم ۳۳ درصد جمعیت کشور دچار فقر مطلق هستند و ۶ درصد نیز دچار گرسنگی هستند که این تعداد نزدیک به ۵ میلیون نفر  است.


در این بین کارشناسان میگویند پرداخت یارانه به مردم کمکی به کاهش فقر نکرد و تنها باعث به وجود اوردن تورم در کشور شده .و همچنین  باعث شد نقدینگی در کشور افزایش بیابد و بیشترین قشری که اسیب جدی ببیند افراد ضعیف جامعه هستند. و این درحالی است که خیلی از خانوار ها ی محروم فقط با همان یارانه  زندگی میکنند. فقر در جامعه افزایش زیادی داشته و با توجه به تورم در سال 97 این میزان نیز افزایش پیدا کرده است ولی امار دقیقی برای ان در سال 97 وجود ندارد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 31
تعداد کل نظرات : 0
تعداد کل آرا: 13
تعداد کل بازدیدها: 4061

نظرات کاربران

*