خطرات چرخاندن گردن به راست و چپ | آسیب های احتمالی چرخاندن گردن به راست و چپ

خطرات چرخاندن گردن به راست و چپ | آسیب های احتمالی چرخاندن گردن به راست و چپ

تاکنون بسیاری این طور تصور می کردند که چرخاندن گردن به راست و چپ یک حرکت ورزشی است و برای سلامتی انسان مفید می باشد، در حالی که امروزه تحقیقات مضر بودن این حرکت را اثبات نموده اند و خطرات آن را گوشزده کرده اند. از این رو، در این مطلب به برخی از خطرات چرخاندن سریع گردن به راست و چپ اشاره می کنیم.

یکی از ورزش ها و حرکت هایی که در میان بسیاری از مردم به عنوان حرکت ورزشی شناخته می شود، حرکت چرخاندن گردن به سمت راست و چپ است، این حرکت را بسیاری از افراد که ورزش های صبحگاهی انجام می دهند و یا در برخی از سالن های ورزشی به ورزشکاران توصیه می شود. در بسیاری از مواقع هم افراد، بر اساس خواندن مطالبی در اینترنت و یا توصیه دوستان و آشنایان و یا در اثر گردن درد، سر درد و اسکولیوز گردن، شروع به چرخاندن گردن به سمت راست و چپ می کند.

تا امروز این طور محسوب می شد، انجام دادن منظم این حرکت برای اسکولیوز گردن مفید است و جریان خون به سمت مغز را بهتر می کند. به عبارت دیگر، مربیان و اساتید ورزشی، این حرکت کوچک ورزشی را توصیه می کردند، اما این حرکت در اصل برای ستون فقرات مضر می باشد. به ویژه برای افرادی که تحرک کمتری دارند، افراد ضعیف و افرادی که دچار بیماری اسکولیز گردن می باشند مضر است، چرا که در بسیاری از مواقع این افراد به صورت ناگهانی شروع به انجام این حرکت می کنند و هیچ گونه آموزشی در این باره نمی بینند و گردن را به صورت شدید به سمت راست و چپ می چرخانند، در حالی که این کار برای زندگی آنها خطرناک می باشد.

چرخاندن ناگهانی و سریع گردن به راست و چپ و حرکت چرخاندن سر، احتمال دارد سبب آسیب دیدن دیسک های میان ستون فقرات، صدمه دیدن بافت ها، تغییر در دیسک ها گردن، آسیب دیدن نخاعی و ... را به دنبال داشته باشد.

منوال تراپیست معروف روسی و مولف کتاب «ورزش ها و ماساژهای بدون درد و بی ضرر» ویتالی گیت (Vitaliy Qitt) در این باره گفته است، برخی از پزشکان بر روی بیماران خود این حرکات را انجام می دهند و نیز به بیمار توصیه می کنند، که در منزل هم این حرکات را انجام دهند، اما این حرکات سبب ایجاد آسیب های پاتولوژیکی در آینده در بیمار می شود. بیماران زیادی داشتم که، با این روش ها سبب جابه جایی دیسک های ستون فقرات خود شده بودند و به شریان های ستون فقرات آسیب زده اند و لذا جریان خون به سمت سر و مغز با اختلال مواجه شده است.

اگر نگاهی به ستون فقرات گردن کنیم، مشاهده می شود که، با ستون فقرات کمر متفاوت می باشد. چرا که در پشت ستون فقرات گردن، شریان های تغذیه کننده مغز و رگ ها وجود دارد. از این رو، انجام دادن حرکات شدید گردن و ماساژ دادن آن به عروق گردن آسیب می زند. ویتالی گیت، حرکت بی ضرر برای گردن را نیز اعلام کرده است، به عقیده وی، لازم است که سر را به آرامی به جلو و عقب حرکت دهیم. گویا که جواب آره و نه می دهیم. روزانه 20 تا 30 بار این حرکات را در خانه و یا سرکار انجام دهید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1055
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
خطرات چرخاندن گردن به راست و چپ | آسیب های احتمالی چرخاندن گردن به راست و چپ
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)