خطرات و مضرات پروازهای طولانی مدت با هواپیما | سرطان های ناشی از پروازهای طولانی با هواپیما

خطرات و مضرات پروازهای طولانی مدت با هواپیما |  سرطان های ناشی از پروازهای طولانی با هواپیما
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/29

امروزه دنیا بسیار کوچک شده است، بسیار از مردم می تواند با هواپیما از یک منطقه در یک گوشه دنیا به منطقه ای دیگر در گوشه دیگر دنیا مسافرت کنند، این اگر چه بسیار خوب می باشد اما معمولا مردم برای مسافرت در مسافت های طولانی از هواپیما استفاده می کنند، در حالی که تحقیقات نشان داده استفاده از هواپیما به دفعات زیاد و برای پروازهای طولانی خطرناک است و سبب ایجاد سرطان می شود. در این مطلب شما را با خطر پرواز با هواپیما برای مسیرهای طولانی آشنا می کنیم.

بر اساس نتایج تحقیقات جدید، استفاده از هواپیما برای پروازهای طولانی مدت به دفعات زیاد سبب ایجاد سرطان کبد می تواند شود.

همچنین بر اساس تجارب، آشکار شده است که، پروازهای طولانی سبب پرواز زدگی (Jet lag)، در انسان می شود. پرواز زدگی حالتی است که در آن تنظیم خواب فرد پس از پروازی طولانی و به علت اختلاف ساعت مبدأ با مقصد پرواز به هم می‌ریزد. چنین حالتی سبب جمع شدن چربی بر روی کبد، و جمع شدن اسید در کیسه صفرا می شود. علاوه بر این پرواز زدگی، عوارضی مانند مشکل عدم تمرکز کافی، مشکلات عصبی و همچنین مشکلاتی در معده فرد بروز می‌کند.

پرواز زدگی، برای کسانی که به مسافرت های طولانی مدت می روند، سبب به هم ریختن نظم متابولیسم بدن می شود. به عقیده دانشمندان در این زمان چربی های موجود در کبد، بدون واسطه به سرطان کبد تبدیل می شوند.

مهم‌ترین دلیل پرواززدگی برهم خوردن ساعت بیولوژیک بدن است. طی مسافرت به‌ویژه سفرهای طولانی ترشح هورمون ملاتونین که مسئولیت ساعت بیولوژیک و زیستی انسان را برعهده دارد، کاهش یافته و موجب اختلال ساعت خواب و بیداری فرد می‌شود. فشار هوای داخل هواپیما، نوع تغذیه، استرس پیش از سفر، نداشتن تحرک و جابه‌جایی از دیگر عوامل بروز پرواززدگی به شمار می‌روند.

تنها در بریتانیا در طول سال 6 هزار نفر از این بیماری فوت می کنند. بر اساس مقاله های که در ژورنال سلول های سرطانی انتشار یافته است، این آزمایش بر روی موش ها انجام شده است.

دانشمندان دانشکده کالج پزشکی بیلور گفته اند که، این آزمایش که بر روی موش های ماده انجم شده نشان داده استف که در این موشه ها، نظم خواب، نظم بدن، و سوخت ساز بدن آنها به هم ریخته است. همچنین موش هایی که در این تحقیق استفاده شدن نشان دادند که در این موش ها وزن اضافه نمی کنند، کبدشان چرب می شود، و التهاب های عفونی در آنها مشاهده می شود. در تحقیقاتی که پیش از این انجام شده است، نشان داده بودن که نظم کاری آنها، از بین رفته و همچنین سبب افزایش ریسک ابتلا به سرطان کبد شده است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 59
تعداد کل آرا: 2988
تعداد کل بازدیدها: 270665

نظرات کاربران

*