خطرات و آسیب های کار شبانه | تاثیرات کار کردن در شب بر روی سلامتی | عوارض شب کاری

خطرات و آسیب های کار شبانه | تاثیرات کار کردن در شب بر روی سلامتی | عوارض شب کاری
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/06/24

امروزه بسیاری از مردم به ویژه زنان در شرکت ها و کارخانه ها مجبور به کار در شیفت شب می باشد، کار کردن در ساعت های شب دارای خطرات و آسیب های زیادی است و بر روی سلامتی انسان تاثیرات منفی می گذارد، از این رو، در این مطلب به بررسی خطرات و آسیب های کار در شب بر روی ارگانیسم بدن و ارتباط آن با انواع بیماری ها می پردازیم.

تحقیقاتی که در سال های مختلف در سطح جهانی انجام شده است، نشان می دهند، افرادی که در ساعات شبانه کار می کنند، سلامتی خود را در معرض خطر جدی قرار می دهند.

در این گونه افراد متابولیسم بدن (مبادله مواد) مختل می شود. سیستم عصبی، سیستم قلبی – عروقی، هورمون ها و غیره و بسیاری دیگر از سیستم های بدن در معرض فشار زیادی قرار می گیرد و در نتیجه سبب ایجاد برخی بیماری های و اختلالات می شود. از جمله بیمارها و اختلالاتی که در نتیجه کار کردن در شب به وجود می آید، عبارتند از:

1- بیماری قلبی – عروقی:

دانشمندان اثبات کرده اند، افرادی که در ساعت های شب کار می کنند، خطر ابتلا به بیماری انفارکت در آنها 40 درصد بیشتر از سایر افراد می باشد.

افرادی که در ساعت های شب کار می کنند، ریتم بیولوژیکی ارگانیسم بدنشان مختل می گردد و این افراد با گذشت زمان به بیماری فشار خون مبتلا می شود و یا میزان کلسترول خون در ارگانیسم بدن آنها بیشتر می شود.

خطرات و آسیب های کار شبانه | تاثیرات کار کردن در شب بر روی سلامتی | عوارض شب کاری

2- بیماری دیابت قندی و چاق شدن:

این بیماری های در ارتباط با اختلال در متابولیسم ارگانیسم بدن است که بیشتر افرادی که در شب کار می کنند، به آن دچار می شوند.

3- افسردگی و اختلال در فعالیت:

در ساعت های شب ارگانیسم بدون و از جمله مغز شروع به بازسازی و ترمیم خود می کنند. اختلال در این روند فیزیولوژیکی بر روی وضعیت روحی انسان تاثیر منفی می گذارد.

4- ایجاد اختلال در دستگاه تولید مثل خانم ها:

بی خوابی و کار کردن در شب به ویژه برای خانم ها بسیار مضر است و سبب ایجاد اختلال در دستگاه تولید مثل می گردد. از جمله اختلال در قاعدگی، مشکلات و اختلالات در بارداری و همچنین زایمان زودرس و غیره را می توان نام برد.

5- بیماری و اختلال در سیستم معده و روده:

کار کردن در شب همچنین سبب اختلال در سیستم معده و روده مانند ایجاد بیماری سوء هاضمه، بیماری ریفلاکس، زخم معده و غیره ... می شود. به ویژه در مورد بیماری زخم معده می باشد. افرادی که در شیفت شب کار می کنند، با این بیماری بیشتر مواجه می شوند.

خطرات و آسیب های کار شبانه | تاثیرات کار کردن در شب بر روی سلامتی | عوارض شب کاری

6- ابتلا به بیماری های انکولوژیکی:

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است، در افرادی که در شب کار می کنند، بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به بیماری سرطان قرار دارند.

این طور برداشت می شود، زنانی که در شب کار می کند، ریسک ابتلا به بیماری سرطان سینه در آنها در مقایسه با سایر زنان 50 درصد بیشتر می باشد. علاوه بر این ابتلا به سرطان روده راست، پروستات و برخی دیگر از سرطان ها هم به نوبه خود بیشتر می گردد.

دلیل آن است که، در شب و در زمان خواب، در بدن انسان هورمون ملاتونین (Melatonin) ترشح می شود. اثبات شده است، این هورمون تاثیرات ضد سرطانی دارد. اما در افرادی که در ساعت های شب کار می کنند، ترشح هورمون ملاتونین مختل می شود و به این دلیل ریسک ابتلا به سرطان در این افراد افزایش می یابد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 6

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 3000
تعداد کل بازدیدها: 277039

نظرات کاربران

*