خطرات عمل سزارین | تاثیر عمل سزارین بر رشد مغزی و سیستم ایمنی کودک

خطرات عمل سزارین | تاثیر عمل سزارین بر رشد مغزی و سیستم ایمنی کودک
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/12/20

امروزه بسیاری از خانم های باردار در زمان نزدیک به زایمان خود، تصمیم می گیرند که زایمان سزارینی داشته باشید و بر این عقیده هستند که عمل زایمان سزارینی در مقایسه با زایمان طبیعی راحت تر و بی خطر تر است در حالی که بر اساس تحقیقات جدید عمل زایمان سزارینی در مقایسه با زایمان طبیعی بر روی رشد مغزی و سیستم عصبی کودک تاثیر منفی می گذارد.

در دوره های اخیر در کشورمان تعداد زنانی که زایمان سزارینی می کنند، رو به افزایش است. بسیاری از این زنان عمل زایمان سزارین را در مقایسه با زایمان طبیعی بسیار راحت تر و بی خطر حساب می کنند.

اما این اصلاً این طور نمی باشد، در عمل زایمان سزارینی بسیاری از عوارض وجود دارد و برخی از این عوارض در آینده تاثیرات خود را بر روی کودک نشان می دهد.

دانشمندان دانشگاه جورجیای آمریکا، در ارتباط با عمل زایمان سزارین تحقیقاتی جدیدی را انجام داده اند که، نتایج آن در نشریه PNAS انتشار یافته است، این نتایج را تقدیم شما می کنیم.

خطرات عمل سزارین | تاثیر عمل سزارین بر رشد مغزی و سیستم ایمنی کودک

بر اساس نظر دانشمندان عمل سزارین بر روی رشد مغزی کودک در آینده تاثیر منفی می گذارد. همچنین در کودکانی که در نتیجه این عمل به دنیا می آیند، ضعف سیستم ایمنی به وجود می آید و موجب ایجاد اختلال می شود.

بعد از اینکه کودک به دنیا آمد، روند طبیعی از بین رفتن یاخته های عصبی شروع می شود و غده هیپوتالاموس فعالیت شدید روی می دهد. این پروسه ها هم برای سیستم عصبی و هم برای رشد نرمال مغز واجب است.

اما بعد از عمل زایمان سزارین در برخی از بخش های مغز روند از بین رفتن یاخته های عصبی کُند می شود، که در نتیجه این شکل گیری سلول های ایمنی بدن و رشد مغز هم کُند می گردد.

خطرات عمل سزارین | تاثیر عمل سزارین بر رشد مغزی و سیستم ایمنی کودک

علاوه بر این بر اساس تحقیقی که انجام شده است، نشان می دهد که، در نتیجه عمل سزارین بچه هایی که به دنیا می آیند، در مقایسه با کودکانی که طبیعی به دنیا می آیند، میکروفلور روده هایشان ضعیف می باشد. میکرو فلور روده هم بر روی سیستم ایمنی تاثیر می گذارد و بسیار تاثیر گذار است.

همه این ها به ترتیب اثبات می کنند که، عمل سزارین تنها در شرایط استثنایی و در شرایطی که از طرف مادر و یا کودک نیاز جدی وجود داشته باشد، باید انجام شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 6

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 78
تعداد کل آرا: 3078
تعداد کل بازدیدها: 326451

نظرات کاربران

*