خطرات عرق جوش شدن | بیماری التهاب هیدرآدنیت چرکی

خطرات عرق جوش شدن | بیماری التهاب هیدرآدنیت چرکی
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/03/30

در فصل بهار و تابستان با گرم شدن هوای یکی از مشکلاتی که برخی از مردن با آن درگیر می شوند، عرق جوش شدن است، عرق جوش شدن در برخی موراد سبب ایجاد التهاب هیدرآدنیت شده و موجب اذیت و ناراحتی می شود. این بیماری را باید حتماً تحت نظر پزشک درمان نمود و از درمان و معالجه خودسر پرهیز کرد.

در ارگانیسم بدن انسان غدد عرق کردن دو نوع می باشد. یک غده عرق اکرین (Eccrine sweet) و دوم غده عرق آپوکرین (Apocrine). غده عرق اکرین به صورت کامل در روی پوست فعالیت می کند و در همه بخش های پوست وجود دارد. اما غده عرق آپوکرین بیشتر در سر، زیر بغل و در ناحیه تناسلی و در ریشه های مو قرار داد. به التهاب و ورم غده عرق آپوکرین، التهاب هیدرآدنیت (hidradenit)، گفته می شود. در بیشتر موارد در ناحیه زیر بغل و در موارد نادر در معقد، اطراف ناحیه تناسلی و غددی در که روی پوست سر قرار دارند، دچار التهاب می شوند. علل و دلیل ایجاد این التهاب ها ویروس هایی به نام های استافیلوکوک (Staphylococcus) و استرپتوکوک (Streptococcus) و گاهی دیگر ویروس می باشد. در این موقع ویروس وارد ترک های ریز در این نواحی از بدن می شود و این ترک های ریز در اثر خارش و یا تمیز کردن موهای روی پوست می تواند ایجاد شود از طرف دیگر، به این طریق به دیگر اندام ها لنفاوی و یا جریان خون می تواند، وارد شود.

عرق کردن بیش از اندازه و یا تعرق زیاد (hyperhidrosis)، یکی از فاکتورهای ریسک ابتلا به این بیماری می باشد. عرق کردن شدید همیشگی موجب مرطوب شدن پوست شده و سبب انباشت ویروس ، میکروب ها و قارچ ها به سرعت در این نواحی از پوست بدن می گردد.

در بیشتر مواقع، التهاب هیدرآدنیت در افرادی که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف می باشد، اختلالات هورمونی، بیماری پوستی، بیماری غدد درون ریز، بیماری دیابت، بیماری غده تیروئید و افرادی که دارای اضافه وزن می باشند، به وجود می آید. هوای گرم، رعایت نکردن اصول و قواعد پوشش نیز می تواند از علل این بیماری باشد. استفاده نادرست از دئودورانت ها هم می تواند موجب ایجاد این بیماری شود. دوره های تغییرات هورمونی شدید برای نمونه در زنان دوره یائسگی و یا دوره بلوغ هم موجب افزایش ریسک ابتلا به این بیماری است.

بیماری التهاب هیدرآدنیت در زنان در مقایسه با مردان بیشتر به وجود می آید. علت این است که، در زنان در مقایسه با مردان غدد عرق بیشتری وجود دارد. در بسیاری از موراد، بیماری التهاب هیدرآدنیت در نواحی زیر بغل رخ می دهد و که می تواند در هر دو و یا یکی باشد. در این موقع در ناحیه آسیب دیده اول گره یا برآمدگی و یا بر آمدگی های کوچک به وجود می آید و سپس پوست دچار خارش می شود و سرخ می گردد. در طول چند روز، برآمدگی های بزرگ می شود و درد آن بیشتر می شوند و شروع به چرکی شدن و عفونت می کنند. دمای بدن بیماری افزایش می یابد و ناحیه آسیب دیده به صورت شدید درد می کند و بی حالی، ضعف، سر درد به وجود می آید.

خطرات عرق جوش شدن | بیماری التهاب هیدرآدنیت چرکی

تحت هیچ شرایطی نمی توان سر خود مشغول درمان شد و تلاش برای بند آوردن ترشحان چرکی و غیره نمود. انجام دادن درمان های نادرست سبب تشدید بیماری و افزایش عفونت و چرک آن می شود. در صورتی که این بیماری بدون درمان هم رها شود، عوارض جانبی سنگینی دارد. که از جمله آن گسترش بیشتر روی پوست، وارد شدن میکروب ها و ویروس ها به داخل خون و غیره است.

به همین دلیل با مشاهده اولین علامت بیماری التهاب هیدرآدنیت باید به پزشک مراجعه کرد. درمان این بیماری در مراحل اولیه بیماری شروع می شود. برای درمان این بیماری از آنتی بیوتیک ها استفاده می شود. همچنین مناطق آسیب دیده با محلول های ضد عفونی کننده زود به زود شسته می شود. در بسیاری از مواقع، از عمل جراحی هم استفاده می شود و عفونت را خارج می کنند.

اگر بیماری التهاب هیدرآدنیت زود به زود ایجاد می شود، این نشان از ضعیف شدن شدید سیستم ایمنی می دهد، در این موقع، علاوه بر انجام آزمایش های مختلف، باید تا حد لازم درمان صورت بگیرد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 96
تعداد کل آرا: 3344
تعداد کل بازدیدها: 859898

نظرات کاربران

*