خطرات تغییر صدا چیست؟ آیا تغییر صدا نشانه بیماری می باشد؟

خطرات تغییر صدا چیست؟ آیا تغییر صدا نشانه بیماری می باشد؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/10/23

گاهی این اتفاق برای انسان رخ می دهد که صدا، بی دلیل و بی جهت تغییر می کند، گرفتگی صدا، خلط در صدا و دیگر اختلالات در صدا می تواند نشانه بیماری و اختلال در بدن باشد، به همین دلیل لازم است که انسان در زمانی که با تغییر صدا مواجه می شود، حتما به پزشک مراجعه کند.

صدای انسان یکی از مهمترین علامت ها و مشخصه های آن می باشد، به همین دلیل شناخت انسان از روی صدا بسیار آسان می باشد و در بسیاری از موارد ما به راحتی دوستان و اشنایان خود را از طریق صدای آنها می شناسیم، ولی اگر صدا فردی تغییر کند، شناخت آنها سخت می شود و انسان با شنیدن صدای این افراد در پست تلفن و ... نمی تواند آنها را بشناسد.

در دوران نوجوانی، صدا تغییر می کند. این تغییر صدا ناشی از تغییراتی می باشد که در نتیجه تغییر هورمونی در بدن به وجود می آید و کاملا طبیعی می باشد. اما در انسان های بزرگسال تغییر صدا می تواند نشانه و علائم بیماری های جدی باشد. از جمله بیماری هایی که تغییر صدا می تواند، علائم و نشانه آن باشد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- دلیل اصلی گرفتگی صدا یکی بیماری لارنژیت (Laryngitis) (التهاب حنجره) می باشد. در این زمان صدا دارای خلط می شود، گاهی به صورت کامل صدا می گیرد، بیمار در گلوی خود احساس سوزش می کند و احساس خارش هم ایجاد می شود.

2- اگر صدای شما بی دلیل گرفته است و بیش از یک هفته طول کشید و یا در گلوی خود احساس فشار، بودن یک شی خارجی، احساس درد در زمان قورت دادن غذا و آب می کنید، این می تواند علائم ورم در حنجره باشد.

3- تغییر صدا می تواند، نشانه و علامت بیماری سینه پهلو (Pneumonia)، سل و سرطان ریه نیز باشد.

4- تغییر صدا در زنان، ضخیم شدن صدا، شباهت پیدا کردن به صدای مردان علائم و نشانه اختلال جدی در هورمون ها می باشد. در این زمان، در زنان علائمی مانند پر مو شدن، اختلال در سیکل قاعدگی می تواند به وجود آید.

5- گرفتگی صدا، ایجاد گره و برآمدگی در ناحیه تارهای صوتی در گلو، می تواند نشانه و علائم پولیپ و ورم در گلو باشد.

6- در نتیجه اختلال در فعالیت غدد فوق کلیه صدای انسان ضعیف می شود و حتی می توان به صورت کامل صدا بگیرید و در زنان صدا شبیه صدای مردان می شود.

7- خلط صدا، خفگی در صدا می توان نشانه وجود بیماری و اختلال در غدد تیروئید و کم کاری تیروئید باشد.

در نهایت باید گفت که اگر در خود و یا در اطرافیانتان کسی وجود دارد که صدایش تغییر کرده است، بدون تلف کردن وقت به دکتر مراجعه کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 71
تعداد کل آرا: 3053
تعداد کل بازدیدها: 299005

نظرات کاربران

*