خطرات استفاده از هدفون چیست | عوارض و مضرات استفاده از هدفون

خطرات استفاده از هدفون چیست | عوارض و مضرات استفاده از هدفون

امروزه بسیاری از مردم به ویژه جوان در کوچه و خیابان و غیره به صورت مدام از هدفون استفاده می کنند، استفاده از هدفون بر اساس تحقیقات دانشمندان و محققان بسیار خطرناک می باشد و می تواند بر روی سیستم عصبی گوش آسیب وارد نماید و سبب اختلال شنوایی در انسان شود.

در دوره های اخیر استفاده از هدفون در بین مردم بسیار رواج یافته است. هر روز در کوچه و خیابان، اتومبیل، مترو و محل کار از این وسیله استفاده می کنند و با صدای بلند به گوش دادن موسیقی می پردازند. با تاسف باید گفت که از هدفون در بین کودکان و نوجوانان هم به صورت گسترده استفاده می شود. افرادی که از هدفون استفاده می کنند، به نظر می رسد که از دنیای اطراف جدا هستند.

آنچه از چشمانشان برداشت می شود، این است که، همه چیز در اطراف برای آنها کاملا کسل کننده و نامطمئن می باشد. در یک لحظه شخص، این گونه فکر می کند که، بین من و دیگران انگار یک پرتگاه و فاصله وجود دارد و یا اینکه من در عالم دیگری زندگی می کنم و آنها دارای دنیای خود می باشند. به موسقی مورد علاقه آن قدر صدای بلند می دهند که، انسان های اطراف هم آن را می شنوند. در این موقع در ذهن انسان این سوال مطرح می شود، که آیا پرده گوشش پاره نمی شود؟

آیا استفاده از هدفون بر روی سلامتی انسان و روح تاثیر منفی دارد؟ به طور کلی، در زمان استفاده از هدفون به چه شرایطی باید دقت کنیم؟ برای پاسخ دادن به این سوال و دیگر سوالات نظر متخصصان در این باره را تقدیم شما می کنیم.

افرادی که با هدفون موسیقی گوش می دهند، باید دقت داشته باشند، که آنها احتمال دارد، ناشنوا و کر شوند. برای نمونه اگر صدای تسلیحات و یا انفجار که در مدت زمان کوتاه با فرکانس بالا رخ می دهد، می تواند انسان را کر کند، صدای های بلند هم در طولانی مدت می تواند سبب ناشنوایی در انسان شود. علاوه بر این، صدای بلند، می تواند به سیستم عصبی بدن آسیب بزند و همچنین استفاده از هدفون در سنین پایین برای گوش دادن موسیقی مانع از رشد شنوایی در کودکان می شود.

لازم است، شدت صدای هدفون 70 د سی بل (Decibel) باشد. اگر شما در یک اتاق به موسیقی گوش می دهید، به صورت نرمال صدای موسیقی می تواند 70 د سی بل باشد. برای مقایسه، صدای صحبت کردن انسان حدودا 40 د سی بل و صداهایی که از کوچه می آید، حدودا 70 د سی بل هستند.

با این حال، وقتی انسان در محیط شلوغ قرار دارد، برای گوش کردن به موسیقی صدای آن را زیاد می کند. گوش دادن به موسیقی با هدفون و با صدای زیاد سبب ایجاد خطر می شود. تحقیقات نشان می دهد که، گوش دادن بیش از 8 ساعت به صدای با شدت 85 د سی بل، ممکن نیست. برای صدای با شدت 88 د سی بل چهار ساعت، 91 د سی بل، دو ساعت و برای صدای با شدت 100 د سی بل 15 دققه می توان گوش داد. با افزایش شدت صدا، مدت گوش دادن به آن کاهش می یابد.

لازم به ذکر است که هدفون هایی موسیقی دارای شدت صدای 125 د سی بل می باشند. از این رو، از هر چهار نفر یک نفر به علت گوش دادن به موسیقی با صدای بلند به اختلالات شنوایی مبتلا می شوند و 5 الی 10 د سی بل شنوایی خود را از دست می دهند.

گوش دادن به موسیقی با صدای بلند در صورت طولانی مدت می تواند، در سیستم عصبی گوش آسیب ایجاد کند و سبب ایجاد ضعف شنوایی غیر قابل باز گشت شود. لذا سعی کنید از هدفون ها به صورت متوسط روزی یک الی دو ساعت بیشتر استفاده نکنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 4

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
خطرات استفاده از هدفون چیست | عوارض و مضرات استفاده از هدفون
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 4


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)