خشکی دهان | علل و دلایل خشکی دهان

خشکی دهان | علل و دلایل خشکی دهان

بسیاری از مردم را دیده ایم که از خشکی دهان خود شکایت دارند و یا اینکه گاهی خودمان احساس خشکی دهان داشته ایم، خشکی دهان گاهی می تواند طبیعی باشد و جای نگرانی نداشته باشد و گاهی احتمال دارد علائم و نشانه بیماری باشد و موجب نگرانی انسان گردد.

اگر خشکی دهان در انسان تنها در زمان صبح که از خواب بر می خیزد، موجب ناراحتی می شود، به این ناراحتی و بیماری نمی توان گفت. چرا که در خواب شبانه انسان عرق می کند و با دهان نفس می کشد و این هم سبب خشکی دهان می گردد.

در زمان ابتلا به بیماری عفونی و سرماخوردگی هم در دهان خشکی حس می شود. دلیل آن، افزایش حرارات ارگانیسم بدن و در نتیجه تشنه شدن در اثر مسمومیت می باشد. همچنین اسهال و استفراغ هم سبب ایجاد تشنگی در ارگانیسم بدن و در نتیجه خشکی دهان می شود.

اما اگر خشکی دهان بسیار زود به زود و بی دلیل به وجود می آید و سبب ناراحتی می شود، حتما به پزشک مراجعه کنید. گاهی این علامت بیماری جدی می باشد.

خشکی دهان در علائم و نشانه های بیماری هایی می باشد، که برخی از آنها عبارتند از تشنگی، تکرر ادرار، سخت شدن قورت دادن، بدی بوی دهان، درد در گلو و گرفتگی صدا و غیره می باشد.

خشکی دهان | علل و دلایل خشکی دهان

خشکی دهان در موارد و شرایط زیر هم امکان دارد:

1- استفاده و مصرف برخی از داروها سبب خشکی دهان می شود. از جمله این داروها می توان به آنتی بیوتیک ها، قرص های ضد قارچ، قرص های آرامبخش، قرص های ضد افسردگی، اسهال و استفراغ و غیره اشاره کرد.

2- اختلال در نفس کشیدن از طریق دماغ هم سبب خشکی دهان می شود.

3- در زمان ابتلا به دیابت قندی هم تشنگی شدید، سبب ایجاد ناراحتی انسان می شود. انسان دائم در دهان خود احساس خشکی می کند. تکرر ادرار دارد و بی دلیل لاغر می شود. بی حالی است، پوست و اندام های جنسی اش خارش پیدا می کند و سورش دارد.

4- گاهی خشکی دهان در نتیجه اقدامات دندانپزشکی به وجود می آید. در نتیجه عمل های جراحی که در دهان انجام می شود، غدد بزاقی آسیب می بیند و این هم سبب اختلال در عملکرد آنها می شود. در نتیجه در دهان خشکی ایجاد می شود. در نظر داشته باشید که، آب دهان اهمیت بسیاری دارد. آب دهان غذای خشکی که وارد دهان می شود، را خیس می کند و در نتیجه قورت دادن آن را آسان می کند. از طرف دیگر، آب دهان دارای خواص ضد عفونی کننده گی است و میکروب های وارد شده به دهان را از بین می برد و از سلامتی دندان و لثه محافظت می کند.

5- افرادی که به مقدار زیاد سیگار می کشند هم با خشکی دهان زود به زود مواجه می شوند.

خشکی دهان | علل و دلایل خشکی دهان

6- در زمان ابتلا به بسیاری از بیماری های معده و روده هم در دهان حس خشکی به وجود می آید. از جمله این بیماری ها می توان به بیماری سنگ کیسه صفرا، گاستریت، مجرای صفراوی، التهاب دوازدهه (دئودنیت)، دیس باریکوزیس، پانکراتیت و غیره اشاره کرد.

7- خشکی دهان در زمان بیماری روان‌نژندی یا نِوْرُز و روانی و دیگر انواع بیماری های روانی هم به وجود می آید.

8- در دوران یائسگی هم در خانم ها علائمی مانند خشکی دهان و سر گیجه، احساس گرما، بی خوابی و غیره و همچنین خشکی چشم، خشکی گلو و دهانه رحم مشاهده می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 44
تعداد کل آرا: 2882
تعداد کل بازدیدها: 219705
خشکی دهان | علل و دلایل خشکی دهان
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3
loading...


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)