خشونت در خانواده چه مضراتی دارد؟ دلیل وجود خشونت در خانواده چیست؟

خشونت در خانواده چه مضراتی دارد؟ دلیل وجود خشونت در خانواده چیست؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/10/22

در برخی از خانواده ها ما شاهد درگیری و مشاجرات زیادی میان زن و شوهر و با بین فرزندان و والدین می باشیم، که گاهی منجر به بروز خشونت فیزیکی هم می شود، بودن خشونت در خانواده طبعا خواست هیچ کس نیست، با این حال، به علل و دلایل مختلف خشونت ایجاد می شود و تاثیرات بسیار منفی در پی دارد، این این رو، در این مطلب علل ایجاد خشونت در خانواده را بررسی می کنیم.

در برخی از خانواده ها خشونت زود به زود بروز پیدا می کند، متاسفانه هیچ کس نمی تواند از صدمات آن به دور باشد. خشونت خانواده را زخمی می کند، و به طور کلی بهبود این زخم ها زمان طولانی نیاز دارد، در زمانی که خشونت در خانواده به وجود می آید، اعضای خانواده به دشمن یکدیگر تبدیل می شوند؛ در این موقع خانواده از هم می پاشد، زوجین و فرزندان آن مشکلات روحی و روانی پیدا می کنند.

خشونت در خانواده زمینه های جنایت را به وجود می آورد. که می تواند پیامدهای جبران ناپذیری داشته باشد. بر اساس آمارها، از هر چهار جنایت یک مورد در خانواده ها و در زمان دعوا و مشاجرات خانوادگی بروز می یابد.[1] نشان از اهمیت این واقعیت دارد.

بودن خشونت در خانواده می تواند به درجات مختلف به انسان صدمه و آسیب بزند. در چنین شرایط توهین، تحقیر، تخریب شخصیت، به وجود می آید که حتی می توان گاهی سبب مرگ نیز شود. حال سوال این می باشد که:

- در میان اعضای خانواده دلیل، رفتار تهاجمی و پرخاشگرانه یک عضو بر ضد سایر اعضاء چیست؟

برای پاسخ دادن به این سوال می توان به دلایل زیر رجوع کرد.

1- استرس های مدام، که شخصیت افراد را تحت تاثیر قرار می دهد.

در بسیاری از مواقع داشتن استرس های طولانی مدت، مشکلات مادی، مشکلات جنسی، و ... موجب ایجاد تنش های روحی و روانی در انسان می شود. اشخاصی که در معرض چنین مشکلات و مسائلی هستند، نسبت به طرف مقابل خود پرخاش می کنند.

توجه داشته باشید که در دوران معاصر برخی از استرس های مداوم سبب فروپاشی خانواده ها هم شده است. انسان ها می توان با هم، با عشق و علاقه برای مدت زمانی زیادی زندگی کنند، اما اتفاقاتی ناخواسته مثل تصادف ماشین، بیکاری و ... سبب از بین رفتن علاقه و یا فروپاشی خانواده ها می گردد. چرا که این گونه مشکلات در پشت سر خود مشکلات مادی و روانی به همراه دارند که استرس زا هستند.

2- در افزایش دعواهای خانوادگی، بعد از استرس، حسادت (سوء ظن) در رتبه دوم قرار دارد.

در این موارد یکی از پارادوکس ها این می باشد که در بسیاری از مواقع حسادت و سوء ظن بی اساس می باشد. سوء ظن در میان انسان ها زندگی را به جهنم تبدیل می کند، چنانچه فردی که عاشق همسر خود می باشد و آن را دوست دارد با زیر نظر داشتن رفتارها و گفتارهای همسرش موجب ایجاد مشکلاتی می شود. برای نمونه آقای در حالی که با همسرش دارد، پیاده روی می کند، یک دفعه همکلاسی قدیمی خانمش با وی دیدار می کند، در چنین مواقعی که همکاسی خانم سلام و علیک می کند و شاید چند کلمه هم احوال پرسی نموده باشد. سبب ایجاد حس بدبینی در اقا می شود، و سوء ظن را به وجود می آورد.

3- مشکلات جنسی

این علل اکثریت به مردان مربوط می شود، به وجود آمدن مشکلات جنسی در درجه اول ناشی از به وجود آمدن ضعف جنسی می باشد. در مردانی که با ضعف جنسی مواجه می شوند، به دلیل اینکه خود و دیگران را مقصر می داند، نوعی حالت عصبی بودن به وجود می آید. در چنین شرایطی مردان به کتک زدن زنان روی می آورند و بر علیه وی از خشونت استفاده می کند.

4- اختلالات روانی

متاسفانه این دلیل معمولا در رتبه آخر مورد توجه قرار می گیرد و به درمان در موسسان ویژه نیاز دارد. افرادی که از مشکلات روانی آسیب می بینند، باید کمک های روانی و روحی شود. این گونه افراد معمولا در شرایطی به خشونت در خانواده می پردازند.

بررسی و تحلیل خشونت در خانواده امروزه یکی از موضوعات اصلی و مهم می باشد، که لازم است دعواهایی که در خانواده می شود با مراجعه به پزشک آنها را بر طرف نمود.

 

[1] - این آمار مربوط به کشور جمهوری اسلامی ایران نمی باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 84
تعداد کل آرا: 3155
تعداد کل بازدیدها: 501130

نظرات کاربران

*