خرید عینک آفتابی | توصیه های مهم برای انتخاب عینک آفتابی

خرید عینک آفتابی | توصیه های مهم برای انتخاب عینک آفتابی

در فصل تابستان بسیار از مردم برای محافظت چشم در برابر نور خورشید از عینک های آفتابی استفاده می کنند، این عینک ها برای سلامتی چشم و پوست اطراف چشم بسیار ضروری می باشند، اما در هنگام خرید عینک آفتابی باید نکاتی را مد نظر قرار داد و از خرید هر گونه عینک های آفتابی بی کیفیت اجتناب نمود.

دانشمندان اثبات کرده اند، نور خورشید برای چشم ها مضر می باشد. در فصل تابستان به دلیل اینکه مدت زمان تابش نور خورشید زیاد می باشد، تاثیرات منفی آن بر روی چشم چند برابر بیشتر می شود.

تنها به این دلیل، بسیاری از مردم در فصل تابستان از عینک های آفتابی استفاده می کنند، بر اساس نظر و عقیده پزشکان استفاده از عینک های آفتابی برای سلامتی چشم ها در فصل تابستان بسیار مفید است. لذا در این مطلب اطلاعات لازم برای انتخاب صحیح عینک آفتابی را به شما تقدیم می کنیم.

1- لنزهای پلاستیکی یا شیشه ای؟

به یاد داشته باشید، لنزهایی که در حد بالایی تند (سیاه) هستند، اصلاً به معنای با کیفیت بودن و محافظ بودن عینک نمی باشد. عینک هایی که دارای لنزهای تند رنگ هستند معمولاً ارزان و بی کیفیت می باشند و سبب می شوند که در پشت شیشه سیاه تند رنگ عینک قرینه چشم گشاد تر شود و در نتیجه نور بیشتری وارد چشم می شود.

شیشه عینک به صورت کامل سیاه هم که نباشید، باید بتواند جلوی اشعه ماورای بنفش نور خورشید را بگیرید. عینک هایی که از پلی‌کربنات (Polycarbonate) درسته شده اند و دارای شیشه های پلاستکی می باشند، تنها جلوی اشعه ماورای بنفش نوع A و B می گیرند. لنزهای ارگانیک اگر چه نمی شکنند، ولی بر روی سطح آنها خیلی زود خش می افتد، به همین دلیل در استفاده از این گونه لنزها، باید احتیاط بیشتری کرد.

خرید عینک آفتابی | توصیه های مهم برای انتخاب عینک آفتابی

2- داشتن برند و دستور العمل:  

عینک های با کیفیت معاصر، را باید از مغازه های بینایی سنجی و عینک فروشی تهیه کرد. این عینک ها معمولاً دارای مارک (نشان) می باشند و با آنها دستورالعمل هایی وجود دارد، که در آن میزان محافظت کننده گی عینک در برابر نور خورشید و اینکه در چه زمانی باید از عینک استفاده کرد، ارائه شده است.

به طور کلی، پنج طبقه بندی فیلتری برای محافظت از اشعه مارواری بنفش به درجهات مختلف 0 تا 4 وجود دارد.  

3- پولاریزاسیون (Polarization) و فتوکرومیک:

لنزهای پولاریزاسیون چشم ها را از آفتاب محافظت می کند و تاثیرات منفی نور وارد چشم نمی شود. پزشکان معمولاً این گونه عینک ها را برای کسانی که عمل جراحی چشم داشته اند، توصیه می کنند. عینک های Cameleon هم دارای لنزهای فتوکرومیک می باشند و برای کسانی که زود به زود بیرون می روند مناسب هستند.

خرید عینک آفتابی | توصیه های مهم برای انتخاب عینک آفتابی

4- بزرگ یا کوچک (سایز):

به اندازه و سایر رسیدیم، بهترین انتخاب عینک های با سایز بزرگ محسوب می شوند. این مدل از عینک ها علاوه بر اینکه چشم ها را محافظت می کنند، پوست اطراف چشم را هم محافظت می نماید. در نور خورشید چشم ها زود به زود نیمه باز و نیمه بسته می شود و در این ناحیه چین و چروک به وجود می آید، که این عینک ها برای این مفید می باشند.

5- رنگ لنز:

مناسب ترین لنزها، لنزهای به رنگ سبز، خاکستری و قهوه ای و رنگ های مشابه این ها می باشند. این رنگ ها سبب می شوند، که به هم ریختگی رنگ کمتر باشد و اشعه نور خورشید را به خود حذب کند و بر روی چشم تاثیر مثبت می گذارد. لنزهایی با رنگ های صورتی، قرمز، نارنجی و آبی چشم ها را زود خسته می کنند. با توجه به اینکه توانایی بینایی و پوست اطراف چشم بسیار نازک و حساس می باشند، بهتر است برای محافظت از چشم و بینایی به جای خرید عینک آفتابی چند رنگی، چند مدلی، بی کیفیت، تنها یک عینک با کیفیت خریده شود.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 6

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1055
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
خرید عینک آفتابی | توصیه های مهم برای انتخاب عینک آفتابی
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 6


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)