خرید زمین بهتر است یا خانه | مقایسه سرمایه گذاری در زمین با خانه

خرید زمین بهتر است یا خانه | مقایسه سرمایه گذاری در زمین با خانه
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/06/08

املاک و مستغلات از قدیم یکی از مقاصد سرمایه گذاری جذاب برای سرمایه گذاران بوده است که همیشه با افت و خیزهای فراوانی روبرو بوده است و البته همیشه بسیاری از سرمایه گذاران را به خود جذب کرده و به رشد بسیاری از این سرمایه گذاران کمک کرده است. در حال حاضر علی رغم اینکه بازار املاک و مستغلات از جمله بازارهایی در ایران است که در رکود به سر می برد، اما کماکان برای بسیاری جذاب است و بسیاری از فعالان املاک و مسکن در این حوزه فعالیت و سرمایه گذاری دارند. حال در این شرایط اینکه شما به عنوان یک فرد عادی بخواهید در حوزه املاک بین خرید یک خانه یا زمین انتخاب کنید، جای بحث و بررسی دارد که در این نوشته به برخی از جنبه های سرمایه گذاری در زمین یا خانه(آپارتمان) پرداخته می شود.

بطور کل برای سرمایه گذاری و خرید در هر بازاری از جمله در بازار املاک و مستغلات شما باید عوامل زیر را در نظر بگیرید.

انتخاب جنس مناسب که در اینجا املاک و مستغلات هستند. توجه کنید شما برای خرید چه خانه و چه آپارتمان باید حتما ویژگی های مختلف آن خانه یا آپارتمان را بررسی کنید و در واقع جنس خوب و به اصطلاح اکازیون را بخرید.

نکته دیگر در خرید یک کالا به جهت سرمایه گذاری، خرید آن در زمان مناسب است. معمولا سرمایه گذاران با بررسی روندها زمانیکه قیمت یک کالا یا هر جنس دیگری به حداقل خود می رسد اقدام به خرید می کنند(مانند کاری که فعالان بورس انجام می دهند). این جنبه سرمایه گذاری در املاک با توجه به رکود و به حداقل رسیدن قیمت املاک و مستغلات از جمله خانه و زمین(شامل ویلا و منازل مسکونی کلنگی و قدیمی) زمان مناسب سرمایه گذاری در املاک از جمله خانه ویلایی، آپارتمان یا زمین است.

سومین عامل تعیین کننده سرمایه گذاری در املاک، میزان سرمایه ای است که شما می خواهید روی آن ملک سرمایه گذاری کنید. در واقع بودجه شما بر انتخاب خانه، آپارتمان یا زمین تاثیر می گذارد.

حال با توجه به موارد فوق که در یک سرمایه گذاری از جمله مهمترین عوامل تاثیرگذار هستند، به بررسی این نکته می پردازیم که سرمایه گذاری در خانه یا آپارتمان بهتر است یا زمین و خانه ویلایی. توجه کنید که به منظور مشخص شدن نوع ملک در اینجا منظور از خانه، آپارتمان های مسکونی یا اداری است و منظور است زمین در اینجا هم زمین های خالی و هم خانه های قدیمی و کلنگی که عملا بنای آنها ارزشی ندارد – البته می توان به این موارد زمین های کشاورزی یا صنعتی را افزود.

با در نظر گرفتن سه عامل مهم فوق در سرمایه گذاری می توان گفت که از لحاظ زمان سرمایه گذاری که در حال حاضر زمان مناسبی برای سرمایه گذاری است زیرا که بازار املاک و مستغلات در حالت رکود است و قیمت املاک و مستغلات در کمترین حالت خود قرار دارد. حال شما باید عامل سوم یعنی میزان سرمایه یا بودجه خود را مشخص کنید.

بعد از مشخص کردن بودجه در نظرگرفته شده برای سرمایه گذاری در خانه یا زمین شما باید به دنبال جنس خوب باشید! جنس خوب را در بازار املاک و مستغلات می توان بدین صورت تعریف کرد که باید توجیه برای سرمایه گذاری داشته باشد، بدین معنی که شما چشم انداز  و آینده خوبی را به جهت ترقی و افزایش قیمت آن ملک پیش بینی کنید. با در نظر گرفتن این نکته شما باید به سراغ منطقه ای از شهر خود بروید که فکر می کنید از لحاظ بازار ملک پیشرفت و ترقی خواهد داشت. پس از آن می توانید تصمیم بگیرید که آپارتمان خریداری کنید یا خانه ویلایی و زمین.

بطور کل بازار املاک در حوزه خانه های مسکونی و آپارتمان در حال حاضر به دلیل اینکه این بازار به نوعی اشباع شده است و به جهت عواملی مانند کاهش قدرت خرید مردم که سبب شده بسیاری از خانه های نوساز خالی بمانند در حال سکون و رکود است. البته بعضا ممکن است در برخی از مناطق شهرهای مختلف ایران به دلیل پیش بینی که از رشد آن منطقه می شود، سازندگان آپارتمان و خانه در آن منطقه ساخت و ساز کرده و به جهت ترقی که خواهد داشت، سرمایه گذاری در آن منطقه روی آپارتمان یا خانه جذاب باشد.

اما در مجموع در مراکز شهرها به دلیل اینکه پیش بینی از رشد زیاد در حوزه آپارتمان نمی شود، سرمایه گذاری در آپارتمان جذابیت ندارد و تنها خرید آپارتمان به عنوان یک کالا مصرفی انجام می گیرد.

نکته دیگر این است که سرمایه گذاری در خانه ویلایی یا زمین حتی در مراکز شهرها به جهت اینکه از لحاظ تراکمی که هر منطقه دارد و تعداد آپارتمانی که در هر قطعه زمین یا خانه ویلایی می توان ساخت، توجیه اقتصادی برای سازنده دارد، ارزش زمین یا خانه های ویلایی به جهت مسکونی یا یک مجتمع تجاری بیش از آپارتمان در هر منطقه است. بنابراین می توان گفت که سرمایه گذاری بر روی خانه ویلایی یا زمین ارزشمند تر است.

این نکته را نیز باید در نظر داشته باشید که آپارتمان بطور کل مانند یک کالای مصرفی است که نو آن ارزش بیشتری از کهنه آن دارد؛ آپارتمان نوساز از قدیمی قیمت بالاتری در همه جا دارد. یعنی حتی اگر شما پیش بینی از رشد قیمت در یک منطقه را داشته باشید، سرمایه گذاری بر روی زمین/خانه ویلایی در آن منطقه به نسبت آپارتمان ارجحیت دارد و دلیل آن این است که هر روز آپارتمان نو ساخته می شود و آپارتمان چون بنا دارد و مستهلک می شود، ارزش آن کاسته می شود. اما زمین به جهت اینکه ماهیتا زمین است و در واقع مستهلک نمی شود و سازنده می تواند روی آن بنا بسازد و از آن سود ببرد، ارزش بیشتری داشته و با مرور زمان ارزش آن کاسته نمی شود.

در مجموع می توان گفت که به منظور سرمایه گذاری شما بهتر است که یک زمین یا خانه ویلایی را خریداری کنید و ترجیحا اینکه در منطقه ای باشد که پیش بینی رشد و ترقی بیشتری از آن دارید. البته بعضا ممکن است در برخی از مناطق مانند برخی از شهرک های مسکونی قیمت آپارتمان رشد داشته باشد که البته مقطعی و چند ساله است و شما می توانید پس از کسب سود از این سرمایه گذاری خارج شوید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4
مجموع آرا: 5

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 390
تعداد کل آرا: 4139
تعداد کل بازدیدها: 1726700

نظرات کاربران

*