خراشیدگی و زخم کودکان در تابستان | خطرات آسیب دیدن کودکان

خراشیدگی و زخم کودکان در تابستان | خطرات آسیب دیدن کودکان
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/05/06

در فصل تابستان بسیاری از کودکان روزهای خود را در کوچه و خیابان و به بازی با دوستان و هم سن و سالان خود می گذارنند، اما در حین بازی ممکن است زمین بخورند و آسیب ببینند، در چنین شرایطی باید هوشیاری و دقت کافی داشت و به خراشیدگی و زخم کودک توجه نمود و آن را ضد عفونی نمود. با این وجود باز باید دقت کرد تا کودک دچار بیماری و غیره نشود.

فصل تابستان دوست داشتنی ترین فصل کودکان می باشد، در این فصل کودکان می توانند به اندازه سیر بدوند، بپرند، با خاک بازی کنند و با پای برهنه برگردند و می توان گفت در این فصل فرصت زیبایی برای بازی کودکان پیش می آید. اما در تابستان والدین باید نسبت به فرزندان خود بسیار دقت داشته باشند، در این فصل کودک به علت نوع بازی هایی که دارند، زود به زود زمین می خورد، در نتیجه پوست شان آسیب می بیند و یا خراش بر می دارد و زخم ایجاد می شود. در حالی که پوست لایه ای است که ارگانیسم بدن را محافظت می کند. اگر این لایه با مشکل مواجه شود، خطرات مختلفی مانند احتمال وارد شدن انواع میکروب ها و ویروس ها به بدن وجود دارد که در نتیجه آن بیماری های مختلف و گاهی شدید به وجود می آید.

بدون توجه به اندازه و درد زخم، حتما باید زخم ها ضد عفونی شوند. برای این کار زخم و یا خراشیدگی را در زیر آب جاری با صابون بشورید و سپس بر روی آن هیدروژن پراکسید (Hydrogen peroxide) بریزید. به کناره های زخم هم بهتر است یُد بمالید.

خراشیدگی و زخم کودکان در تابستان | خطرات آسیب دیدن کودکان

اگر زخم عمیق می باشد (به ویژه اگر با شیشه بریده شده و یا با چیزی تیزی ایجاد شده است) و به زخم خاک، شن و ماسه و یا آب کثیف وارد شده است، در چنین شرایطی باید بعد از ضد عفونی کردن فورا کودک را به پزشک ترومالوژی نشان دهند تا پزشک معاینات لازم را بر روی کودک انجام دهد. چرا که این گونه زخم ها امکان دارد، سبب بیماری های شدید شود. از جمله کزاز (Tetanus) که یک بیماری عفونی خطرناک می باشد. باکتری هایی که سبب ایجاد این بیماری می شوند، در خاک، ماسه، فضولات حیوانی و آب کثیف می تواند سال ها زندگی کند. به همین دلیل ریسک ابتلا به بیماری کزاز همیشه بالا می باشد، این بیماری در بیشتر مواقع حتی با وجود انجام درمان های مختلف سبب مرگ می شود.

برای پیشگیری از این عفونت خطرناک در کودکان تزریق واکسن کزاز بسیار موثر و مفید است. بر اساس آخرین واکسن که کودک می زند، به مدت ده سال در برابر کزاز محافظت می شود. با این حال، حتی اگر کودک واکسن کزار را زده است، در صورت آسیب دیدن و به وجود آمدن مشکلاتی که در بالا شمرده شده، فورا کودک را به پزشک منتقل کنید.

خراشیدگی و زخم کودکان در تابستان | خطرات آسیب دیدن کودکان

در حال حاضر برخی از والدین تزریق واکسن به کودکان خود را خطرناک می دانند و از آن امتناع می کنند، در حالی که نمی دانند فرزندانش را خطر بزرگتری تهدید می کند. اگر کودکی را که آسیب دیده واکسن دریافت نکرده است، لازم است که مادر حتماً در این مورد اطلاعات لازم را به دکتر ارائه کرد. در چنین شرایطی کودک باید آنتی بیوتیک های ضد کزاز البته با نظر پزشک مصرف نماید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 96
تعداد کل آرا: 3344
تعداد کل بازدیدها: 859929

نظرات کاربران

*