خدا از دیدگاه آلبرت انیشتین | آیا البرت انیشتین به خدا اعتقاد داشت

خدا از دیدگاه آلبرت انیشتین | آیا البرت انیشتین به خدا اعتقاد داشت
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1399/02/07

همه دوست دارند بدانند افراد بزرگ چگونه می اندیشیدند، چگونه زندگی می کردند و این که چه چیزی در ذهن آن ها می گذشته است. جالب است که نظریه آلبرت انیشتین را در مورد خدا بدانید و این دانشمند بزرگ که توانست زندگی بشر را به سمت و سویی متفاوت هدایت کند، خدا را پذیرفته بود یا خیر ؟

خدا از دیدگاه آلبرت انیشتین | آیا البرت انیشتین به خدا اعتقاد داشت

افرادی که با ذهن های بزرگ خود توانستند درک انسان نسبت به زندگی را تغییر دهند بی شک گونه ای متفاوت می اندیشیدند. دانشمندان بسیاری در تاریخ مشاهده می شوند که اعتقادات و نظریه های خود در مورد خداوند را اعلام کرده اند. استفن هاوکینگ در گفتگوهایش گفته بود که من به خدا اعتقاد دارم و او را می پرستم. بسیاری از دانشمندان گفته اند که وجود خدا تنها فرضیه ای علمی است که مانند بسیاری از فرضیه های دیگر بشر با آن دست و پنجه نرم می کند. اما جالب است که نظر انیشتین را نیز در این باره بدانیم. چرا که بین تمامی بزرگان این دانشمند دیدگاهی کاملا عجیب و فوق العاده پیچیده در مورد خدا دارد.

علم و مذهب

علم بدون مذهب لنگ است.

در یکی از نقل قول هایی که از انیشتین آمده او می گوید " علم بدون مذهب لنگ است " همچنین می توان گفت که دین نیز بدون علم کور است. در صورتی که این نقل قول را خودتان تجزیه و تحلیل کنید به این نتیجه خواهید رسید که انیشتین خدا را قبول داشته است. او می گوید : با توجه به هماهنگی و هارمونی که در کیهان می بینیم، می توانم تشخیص دهم که خدایی وجود دارد. با این که هنوز هستند افرادی که می گویند هیچ خدایی وجود ندارد اما دیدگاه آن ها کاملا اشتباه است. انیشتین به جای آن که وقت و انرژی خود را صرف اثبات این چنین دیدگاه ها کند تلاش می کرد تا بداند که خدا چگونه این جهان را ایجاد کرده است. او در یادداشت های شخصی اش که در سن 67 سالگی نوشته مشخص شده است، زمان کودکی اش یعنی موقعی که انیشتین یک پسر بچه کوچک بود، پدر و مادر او یهودی بودند و سعی داشتند انیشتین را نیز به اصول یهودیت آشنا کنند. او دانشجوی پزشکی قانونی یهودیت بود و همان جا نخستین کتاب علمی را مطالعه کرد. در دست نوشته های او آمده است که " من در یک خانواده مذهبی بسیار معتقد بزرگ شده ام و در سن دوازده سالگی مذهب درون من ناگهانی فروکش کرد. من به دلیل خواندن کتاب های علمی محکوم می شدم و می بایست کتاب های مقدس را مطالعه می کردم .

تعصب و محکومیت مسئله ای بود که انیشتین در آن غرق نشد و توانست قدرت پیدا کند و دنیایی فراتر از آن را پیدا کرده و سر منشا مذهب را پیدا کرد. او در هیچ کدام از کتاب هایش اشاره ای به یهودیت و مذهب نداشته و نگرش یافتن سر منشا هستی در او هیچ گاه خاموش نشد.

تعریف خدا در ذهن انیشتین

کلمه " خدا " برای این دانشمند بزرگ نشانی از ضعف انسانیت نیست. کتاب مقدس و کتاب های مقدس مجمومه ای از افسانه های شریف و البته قابل احترام هستند که در ذهن انیشتین بسیار ابتدایی و همچون یک کتاب کودکانه می باشند. دیدگاه های خدا پرستانه او در ژانویه 1954 درست یک سال قبل از مرگش در دست نوشته های او پیدا شده است. با این که بسیاری از کتب و نظریه ها در مورد اعتقاد انیشتین بر این است که این فرد خدا را نپذیرفته و دین زده است ولی در نقل قول های او می توانیم پی ببریم که انیشتین خدا را از دیدگاهی کاملا فراتر و دقیق تر از انسان عادی می دیده و می پرستیده است. او برای یک نشست علمی، فلسفی در سال 1941 نقل قول هایی را یادداشت کرده است که خواندن آن ها خالی از لطف نیست. در این مقاله می گوید که علم و مذهب به اندازه کافی متضرر نمی شوند، چرا که این دو با مسائل متفاوتی می جنگند. علم آن چه را می گوید که باید باشد. در حالی که مذهب تنها به ارزیابی اندیشه و علم انسان می پردازد. با این حال علم و دین هر دو متکی به یکدیگر هستند. بیشتر روش های علمی کمک می کنند تا انسان اهداف مذهبی را بهتر دریابد و درک کنند. به عقیده انیشتین علم ریشه در دین دارد. او در بیشتر نوشته های خود به خدا اشاره دارد و این مسئله را دیگر دانشمندان نیز به خوبی توانسته اند درک کنند.

انیشتین می گوید : وقتی به نظریه های مختلف می رسم آن ها را با خود ارزیابی می کنم و می گویم اگر من خدا باشم این طور عمل می کنم ؟ آیا می توانم جهان را به این ترتیب بسازم ؟ در مقاله سمپوزیوم انیشتین می خوانیم که " هر چه بیشتر شاهد پیشرفت های معنوی بشریت باشیم، بیشتر به مسیر دینداری واقعی می رسیم. به نظر من دینداری واقعی به معنای ترس از زندگی و ترس از ایمان کور و مرگ نیست به معنای تلاش برای دانش عقلانی است.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 10

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 36
تعداد کل نظرات : 6
تعداد کل آرا: 948
تعداد کل بازدیدها: 19373

نظرات کاربران

*