ختنه نوزاد | راهنمایی های عملی برای ختنه نوزاد

ختنه نوزاد | راهنمایی های عملی برای ختنه نوزاد
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1398/11/23

یکی از موضوعات و مسائلی که با به دنیا آمدن فرزند پسر ذهن بسیاری از والدین را درگیر خود می کند، بحث ختنه کردن، زمان و چگونگی آن است. که بسیاری از والدین را نگران می کند. خَتنه به بریدن همه یا بخشی از پیش پوست از آلت مردی اشاره دارد. سنت یا آیین ختنه از تاریخ ثبت شده بشری قدیمی‌تر است و نگاره‌هایی از آن در غارهای دوران نوسنگی و آرامگاه‌های مصری یافته شده‌است

 آیا شما ختنه نوزاد تازه به دنیا آمده خود را به خاطر دارید؟

- سوال: سلام دکتر، من سوالی از شما دارم، آیا به خاطر دارید که چه زمانی نوزاد خود را ختنه کردید؟

- جواب: از آنجا که به ندرت دلیل پزشکی برای ختنه نوزاد وجود دارد، ما تصمیم گیری در این مورد را به والدین می گذرایم. روزگاری ختنه برای همه نوزادان معمول بود، که بستگی به اعتقاد و هنجارهای خانواده داشت. در 50 سال گذشته، بسیاری از والدین می پرسند، که چرا باید نوزاد خود را ختنه کنند، وقتی هیچ علت پزشکی ندارد.

- دستور العمل هایی برای ختنه:

اگر شما تصمیم به ختنه نوزاد خود گرفته اید، چند دستور العمل زیر را مد نظر داشته باشید.

ختنه نوزاد | راهنمایی های عملی برای ختنه نوزاد

1- هیچ دلیلی برای عجله نیست، قبل از اینکه نوزاد را به خانه ببرید، آن را در بیمارستان ختنه کنید.

2- ختنه را می توانید، به راحتی در مطب متخصص اطفال هم انجام دهید، در خانواده های یهودی ختنه آئینی در هشتمین روز انجام می شود. در غیر این صورت، برای مادر و نوزاد تازه به دنیا آمده، اثرات بسیار مهمی در پی دارد. مانند شروع تغذیه با شیر مادر، پیوند، لمس کردن، راحتی و خوش آمد گویی به کودک برای آمدن به این دنیا، لذا به نظر عاقلانه نمی آید که این ورود صلح آمیز را رد کند و کودک را در اولین و یا دومین روز ختنه نماید.

3- مطمئن باشید و با تاکید کنید که با یک بی هوشی موضعی ختنه انجام شود، که به آن بلاک آلت تناسلی گفته می شود.

- دستور العمل هایی برای ختنه نکردن:

اگر شما انتخاب کردید، که پوست ختنه گاه دست نخورده باقی بماند، به دستور المعمل های زیر توجه کنید.

ختنه نوزاد | راهنمایی های عملی برای ختنه نوزاد

1- دست نخورده باقی ماندن پوست ختنه گاه از نوک آلت تناسلی در برابر سوزش و ساییده شدن به وسیله پوشک مرطوب و آلوده محافظت می کند. بنابراین، پوست ختنه گاه را با اعمال خشن قطع نکنید و بگذارید روند طبیعی خود را داشته باشد.

2- در حدود 50 درصد از کودکان، تا سن دو سالگی پوست ختنه گاه را از دست می دهند و یا به عقب رانده می شود. بعد از پنج سال تقریبا تمام پوست ختنه گاه جمع می شود. هر وقت که در کودک نعوظ به وجود می آید، پوست ختنه گاه به طور طبیعی کش می آید. اعمال خشونت بیرونی، به آرامی انجام نمی شود و دردناک است و احتمال عفونت دارد.

3- هنگامی که پوست ختنه گاه به طور طبیعی برداشته شود، به آرامی ترشحات سفید محو می شود. که به آن اسمگما (Smegma) گفته می‌شود، که ما بین آلت تناسلی و پوست ختنه گاه قرار داد. می توان به صورت معمول در حمام آن را تمیز کرد و در نهایت فرزند شما یاد می گیرید، که آن را چگونه خودش انجام دهد.

4 - نگران نباشید، که فرزند شما از همسن و سالانش متفاوت می باشد. هم اکنون، در حدود 50/50 از نرخ ختنه کردن در فرهنگ ما تثبیت شده است (این آمار مربوط به کشورهای غربی است و به کشور ما و کشورهای اسلامی که اکثریت ختنه را انجام می دهند، مربوط نمی شود).

5- برای رهایی از هر گونه نگرانی باقی مانده، اثبات نشده است که ختنه مانع از انتقال بیماری های جنسی می شود و یا مانع از سرطان آلت تناسلی که بسیار نادر است، می گردد.

نوشته: Dr. Bill and Martha Sears

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.3
مجموع آرا: 7

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 87
تعداد کل آرا: 3235
تعداد کل بازدیدها: 690217

نظرات کاربران

*
N
نادری ( 2019-02-05 15:00:54 )
در این مورد بیشتر کار بشه، خیلی بهتر است، اخیرا خبرهایی در مورد ختنه وجود دارد، که نادرست ختنه کردن موجب ایجاد مشکلات زیادی مانند زودانزال در افراد می شود.