خارش در واژن | علل و دلایل خارش واژن یا مهبل

خارش در واژن | علل و دلایل خارش واژن یا مهبل

یکی از مشکلاتی که بسیاری از خانم ها با آن مواجه می شوند، خارش واژن می باشد، خارش واژن می تواند علل ودلایل مختلفی داشته باشید که از عفونت گرفته تا آلرژی می تواند سبب خارش واژن شود، از این رو، برای درمان خارش واژن باید به پزشک متخصص مراجعه نمود تا ضمن تشخیص علت خارش واژن به درمان آن پرداخت.

یکی از شکایت هایی که بیشتر زنان دارند، خارش در واژن می باشد. بسیاری از خانم ها، از این امر خجالت می کشند و به پزشک مراجعه نمی کنند و سعی می کنند، این مشکل را در خانه و به روش خانگی درمان کنند.

طبیعی است که، معالجات موثر واقع نمی شود و شرایط بدتر می گردد. علل و دلایل خارش در واژن زنان می تواند مختلف باشد، از جمله این علل عبارتند از:

1- بیماری قارچی (مانند بیماری کاندیدیاز):

یکی از شایع ترین علل و دلایل خارش واژن می باشد، از جمله دیگر علائم بیماری کاندیدیاز می توان به افزایش ترشحات سفید، سوزش، خارش بعد از رابطه جنسی و افزایش سوزش اشاره کرد. لازم به ذکر است که، دلایل و علل به وجود آمدن این علائم می تواند به دیابت قندی هم اشاره کند.

2- تریکومونیازیس (Trichomoniasis):

این بیماری از طریق رابطه جنسی منتقل می شود، از علائم و نشانه های دیگر آن می توان به خشکی واژن، احساس سوزش، داشتن ترشحات کف دار، زرد و یا سبز رنگ، با بوی بد اشاره کرد. تریکومونا یکی از عوامل شایع عفونت مهبل است و جزء بیماری‌های آمیزشی محسوب می‌شود که توسط تک‌یاخته تاژکداری به نام تک‌تارچه مهبل (تریکوموناس واژینالیس) ایجاد می‌شود. انتقال بیماری به‌طور عموم از طریق مقاربت و در مواردی از طریق تماس مستقیم، یا استفاده از ابزار و وسایل مشترک می‌باشد. مطالعات نشان می‌دهد که این بیماری تا حدی خطر انتقال ویروس HIV را افزایش می‌دهد. در مردان تریکومونا در بسیاری از موارد خود را با هیچ علائمی بروز نمی دهد. اما وقتی در خانمی وجود بیماری تریکومونا تشخیص داده شد، باید همسر هم مورد معاینه قرار گیرد.

خارش در واژن | علل و دلایل خارش واژن یا مهبل

3- تغییرات هورمونی:

در زمان یائسگی در زنان میزان هورمون استروژن به صورت شدید کاهش می یابد، که سبب کاهش ترشحات واژن می گردد. در نتیجه کاهش ترشحات، واژن خشک و حس سوزش و خارش ایجاد می گردد. به ویژه اینکه این علائم بعد از رابطه جنسی خود را نشان می دهد.

4- دیس باریکوزیس (disbacteriosis) دهانه رحم:

در دهانه رحم به مقدار زیاد میکروارگانیسم های مختلف زندگی می کنند، بخشی از آنها مانند لاکتوباکتری ها مفید می باشند. اما باقی مفید نیستند. افزایش و زیاد بودن تعداد باکتری های مفید در این جا، مانع از افزایش تعداد باکتری های مضر می شود. در موقعی که نسبت میان آنها مختل می شود، یعنی باکتری های مفید کاهش می یابند، باکتری های مضر شروع به زیاد شدن می کنند، که در نتیجه آن در دهانه رحم دیس باریکوزیس ایجاد می شود.

از دیگر علائم و نشانه های دیس باریکوزیس می توان به خشکی واژن، ترشحات زیاد واژن که بوی ماهی می دهد، اشاره کرد.

خارش در واژن | علل و دلایل خارش واژن یا مهبل

5- آلرژی:

ژل هایی که مورد استفاده قرار می گیرند و یا دیگر وسایل گاهی سبب ایجاد آلرژی می شوند. در این موقع خاش به عنوان یکی از اصلی ترین علائم آلرژی خود را نشان می دهد. در مواقع نادر، برخی از زنان نسبت به اسپرم هم آلرژی پیدا می کنند. همچنین زنان می توانند نسبت به کاندوم هم آلرژی داشته باشند.

همان طور که مشاهده کردیده، علل و دلایل خارش واژن زیاد می باشند، به همین دلیل حتماً برای درمان به پزشک باید مراجعه کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1055
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
خارش در واژن | علل و دلایل خارش واژن یا مهبل
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)