حکم ماهواره از نظر مراجع | آیا استفاده از ماهواره حرام است؟

حکم ماهواره از نظر مراجع | آیا استفاده از ماهواره حرام است؟

همانطور که می دانید استفاده از ماهواره و تجهیزات ماهواره ای از نظر قانون در ایران مجاز نیست. اما از نظر شرعی و حکم شرعی نیز استفاده از گیرنده ماهواره و شبکه های ماهواره ای احکامی دارد که در زیر به بررسی فتوا و حکم و نظر مراجع تقلید شیعه درخصوص استفاده از ماهواره و تماشای شبکه های ماهواره ای می پردازیم.

ابتدا باید به این نکته اشاره شود که ماهواره،‌ تجهیزات ماهواره ای و شبکه های ماهواره ای را می توان جزء آلات مشترکه از لحاظ فقه اسلام محسوب کرد یعنی اینکه این ابزارها و شبکه ها را می توان هم به منظور حرام و هم به منظور حلال استفاده کرد. حال با در نظر گرفتن این نکته به نظرات و فتوا مراجع تقلید در این خصوص می پردازیم.

حضرت آيت الله شیخ ناصر مكارم شيرازي: با توجّه به اين كه غالب برنامه هاى آن فاسد است، و اثرات منفى در پى دارد، و در هر خانه اى وارد شود غالباً از آن سوء استفاده خواهد شد، استفاده از آن جايز نيست. 
حضرت آيت الله سید عبدالکریم موسوی اردبيلي: به طور كلي خريد، استفاده ونگهداري آلات مشتركه، به قصد استفاده حلال از آنها چنانچه خوف وقوع در حرام نداشته باشد اشكال ندارد، البته چنانچه قوانين ومقرراتي در موردي وجود داشته باشد مراعات شود. 
حضرت آيت الله سید محمدعلی علوي گرگاني: چنانچه از این دستگاه برای گرفتن کانالهای مجازِی که اشکال شرعی ندارند، استفاده شود خرید و نگهداری و استفاده از آن نیز مانعی ندارد. 
حضرت آيت الله سید صادق روحاني: ماهواره در اين گونه مسائل مانند تلويزيون است. 
حضرت آيت الله شیخ حسین مظاهري: جايز نيست. 
حضرت آیت الله شیخ یوسف صانعی: اگر استفاده از برنامه هاي ماهواره باعث آلوده شدن انسان به گناه و انحراف شود، حرام است ولي استفاده صحيح براي كارهاي علمي و اطّلاعات، منع شرعي ندارد. 
حضرت آيت الله شیخ خلیل مبشر كاشاني: نظر به اينكه ماهواره منشا مفاسد اخلاقي است واستفاده از آن غالبا سلامت فرهنگي، مذهبي خانواده وجامعه اسلامي را تهديد مي كند خريد وفروش آن جايز نيست. 
گفتنی است چندی پیش پایگاه خبری شیعه نیوز نیز خبری منتشر کرد و در آن این پرسش و پاسخ را مطرح کرده بود: آيا خريد و نگهدارى و استفاده از دستگاه گيرنده برنامه‏هاى تلويزيونى از ماهواره جايز است؟ و اگر دستگاه گيرنده مجانى به دست انسان برسد چه حكمى دارد؟ 
پاسخ حضرت آيت الله خامنه اي: دستگاه آنتن ماهواره‏اى از این جهت كه صرفا وسیله‏اى براى دریافت برنامه‏هاى تلویزیونى است كه هم برنامه‏هاى حلال دارد و هم برنامه‏هاى حرام، حكم آلات مشترك را دارد. لذا خرید و فروش و نگهدارى آن براى استفاده در امور حرام، حرام است و براى استفاده‏هاى حلال جایز است. ولى چون این وسیله براى كسى كه آن را در اختیار دارد زمینه دریافت برنامه‏هاى حرام را كاملا فراهم مى‏كند و گاهى نگهدارى آن مفاسد دیگرى را نیز در بر دارد، خرید و نگهدارى آن جایز نیست مگر براى كسى كه به خودش مطمئن است كه استفاده حرام از آن نمى‏كند و بر تهیه و نگهدارى آن در خانه‏اش مفسده‏اى هم مترتّب نمى‏شود. لكن اگر قانونى در این مورد وجود داشته باشد باید مراعات گردد. 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 186
تعداد کل آرا: 2653
تعداد کل بازدیدها: 673641


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)