حکم شرعی و فتوا مراجع تقلید درخصوص هاشور ابرو و تتو ابرو

حکم شرعی و فتوا مراجع تقلید درخصوص هاشور ابرو و تتو ابرو
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/03/01

در مطلب هاشور ابرو چیست؟ مزایا هاشور زدن ابرو درخصوص هاشور ابرو و شباهت آن با تتو(tattoo) ابرو و همچنین عوارض هاشور زدن و تتو کردن ابرو در مقاله عوارض هاشور ابرو توضیح داده شد. حال ممکن است برای برخی این سوال پیش آمده باشد که هاشور ابرو از حیث شرعی از نظر مراجع تقلید چه حکمی دارد و فتوای مراجع تقلید درخصوص هاشور زدن یا تتو ابرو چیست. در این نوشته درخصوص حکم شرعی هاشور ابرو و نظر برخی از مراجع تقلید درخصوص هاشور یا تتو ابرو توضیح داده می شود.

با بررسی نظر مراجع تقلید و فتوای آنها درخصوص هاشور یا تتو ابرو می توان بطور اجمالی گفت که هاشور ابرو یا تتو ابرو از نظر بسیاری از مراجع تقلید اشکالی ندارد، اما در مواردی مانند اینکه آرایش تند و زننده باشد، یا تتو دارای تصویر مستهجن و یا اسامی مقدس باشد یا مانع رسیدن آب وضو به بدن شود، انجام هاشور ابرو یا تتو کردن جایز نیست. در زیر برخی از احکام شرعی و فتوای مراجع تقلید درخصوص هاشور یا تتو کردن ابرو توضیح داده می شوند.

حکم هاشور ابرو آیت الله خامنه ای

اگر تتو ابرو یا هاشور ابرو بر زیر پوست باشد و مانع از رسیدن آب به محل وضو یا غسل نشود، اشکال ندارد. ضمنا اگر جزء زینت محسوب شود، باید از نامحرم پوشانده شود.

حکم آیت الله مکارم شیرازی در مورد هاشور ابرو/تتو ابرو

تتو هرگاه ضرر خاصی برای بدن نداشته باشد و تصاویر آن موجب فساد اخلاق نباشد، جایز است و در هر حال برای وضو و غسل اشکالی ایجاد نمی کند. ضمنا اگر هاشور یا تتو با رنگ باشد که زیر پوست قرار بگیرد، اشکالی ندارد. ضمنا ایشان می فرمایند اگر این هاشور زدن یا خالکوبی تند و زننده باشد و منشا فساد باشد جایز نیست.

فتوا آیت الله سیستانی(مدظله العالی) در مورد هاشور ابرو یا تتو ابرو

از نظر آیت الله سیستانی خالکوبی یا هرگونه تغییر در ابرو مانند هاشور زدن اگر مانع رسیدن آب در هنگام وضو یا غسل نشود اشکالی ندارد. ضمن اینکه اگر زینت محسوب شود باید از نامحرم پوشانده شود.

فتوا آیت الله علوی گرگانی(مدظله العالی) در مورد تتو ابرو یا هاشور ابرو

اگر واقعا زیر پوست اثر می گذارند و مانع از وضو نیست اشکالی ندارد اما اگر عرفاًزینت محسوب شود، باید از دید نامحرم محفوظ بماند. از نظر ایشان تاتو کردن حرام است حتی اگر تاتو یا هاشور ابرو باشد اما در صورت انجام نماز و روزه فرد صحیح است.

فتوا آیت الله صافی گلپایگانی درخصوص هاشور ابرو/تتو ابرو

اگر تتو یا هاشور ابرو مانع رسیدن آب وضو و غسل باشد، جایز نیست.

در مجموع می توان گفت که حکم شرعی و فتوای مراجع تقلید درخصوص هاشور زدن یا تتو کردن ابرو این است که اگر این کار مانع رسیدن آب در هنگام وضو گرفتن یا غسل کردن باشد، جایز نیست. ضمن اینکه اگر این کار نوعی آرایش و زینت برای زنان محسوب شود یا باید از نامحرم بپوشانند- که طبیعتا این کار میسر نیست- یا نباید ابرو هاشور زده یا تتو کنند.

البته برخی مراجع مانند آیت الله مکارم شیرازی به استناد آیه و لا یُبدینَ زینَتَهُنَّ و الّاما ظَهَرَ مِنها می فرمایند که پوشاندن زینت های صورت و مچ دست ها لازم نیست اما حتی ایشان هم می فرمایند اگر این کار موجب فساد شود جایز نیست و حرام است.

منابع: وبسایت خونه ما، ولایت نت و دیگر وبسایت های علوم اسلامی

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 344
تعداد کل آرا: 3649
تعداد کل بازدیدها: 1292460

نظرات کاربران

*