حکم شرعی و فتوا ارتباط، خلوت و صحبت کردن با نامحرم در محیط کار

حکم شرعی و فتوا ارتباط، خلوت و صحبت کردن با نامحرم در محیط کار

امروزه زندگی صنعتی و شهرنشینی محیط های کاری ایجاد کرده است که در آن هم مردان و هم زنان باید در کنار یکدیگر کار کنند. محیط های کاری که زنان و مردان که تقریبا در 99 درصد موارد نامحرم هستند، باید در کنار یکدیگر و به اصطلاح دوشادوش یکدیگر کار کنند. این همکاری زنان و مردان یا دختران و پسران نامحرم نیازمند نوعی ارتباط که در کمترین حالت آن تنها صحبت کردن است، می باشد. حال این مسئله از نگاه اسلامی و اصول فقهی و شرعی ما می تواند جای اشکال باشد که در این مقاله به آن می پردازیم.

نکته اول که در این خصوص باید ذکر شود و باید به خاطر سپرده شود این است که طبق فتوای کلیه مراجع تقلید صحبت کردن با نامحرم در غیر ضرورت مکروه است، خصوصا اگر مخاطب جوان باشد. ضمن اینکه این صحبت کردن با نامحرم نباید به قصد ریبه و لذت باشد و طرفین به گناه آلوده نشوند- در مورد زنان تاکید شده است که نباید صدای خود را نازک و لطیف کنند.

بنابراین می توان از همین نظر مراجع تقلید درخصوص صحبت کردن با نامحرم این استنباط را کرد که مردان و زنان نامحرم در محیط های کاری تنها مشروط به اینکه این صحبت کردن بدون هیچ قصد و غرض یا نیت سوء و گناه آلودی باشد و تنها در هنگام ضرورت و به جهت انجام کار باید با یکدیگر گفتگو و صحبت نمایند.

بنابراین از همین حکم شرعی و فتوای مراجع تقلید می توان این استنتاج را کرد که بطور قطع خلوت کردن(به قصد درد دل یا حتی به قصد گفتگو درخصوص مباحث کاری) و دیگر انواع ارتباط(مانند شوخی کردن یا مزاح کردن) زنان و مردان نامحرم در هر محیطی از جمله محل کار زمینه گناه را فراهم کرده و جایز نیست. البته شاید ذکر ضرورت را در شرایط خاص بتوان اینگونه استنباط کرد که اگر شما ضرورتا باید با یک نامحرم در خصوص یک مسئله کاری بطور خصوصی و در خلوت صحبت نمایید و قطعا چاره دیگری ندارید – مثلا با رئیس خود در خصوص یک مورد محرمانه- این کار می تواند جایز باشد.

در این خصوص برخی از منتقدین ممکن است این نظر را داشته باشند که ارتباط داشتن و صحبت کردن با نامحرم اگر با دل پاک باشد اشکال ندارد و به اصطلاح می گویند: دلت پاک باشد! یعنی تصور می کنند که اگر با قصد و نیتی نباشد و به قول خودشان دلشان پاک باشد اشکال ندارد. گرچه در حکم شرعی مسئله لذت و ریبه(خوف به گناه افتادن) ذکر شده است، اما اینکه هر شخصی بتواند خود را از وسوسه های شیطان در این خصوص حفظ کند، قطعی و تضمین شده نیست و عقل حکم می کند که به منظور جلوگیری از به گناه افتادن از این کار اجتناب کرد.

آورده اند(نقل از سایت ندامت) که حضرت یوسف که هم پیامبر بودند و هم معصوم بوده اند نه تنها نمی گویند مراقبم بلکه فریاد بر می آورند که به خدا پناه می برم؛ اگر خدا بر من رحم نکند خواهم لغزید. دیگر آیات و روایات به حضور شیطان در چنین موقعیت هایی اشاره کرده است که می تواند وسوسه کننده زن یا مرد نامحرم بوده و زمینه گناهان دیگری مانند چشم چرانی، علاقه مند شدن(به زن یا مرد دارای همسر)، تمایل انسان به جنس مخالف و امثالهم را فراهم نماید.

در ادامه نظر و فتوای مراجع تقلید درخصوص کارکردن، خلوت و صحبت کردن با نامحرم در محیط های کار آورده می شود.

حضرت آیت الله خامنه‌ای: اگر خلوت با نامحرم صدق کند و یا خوف وقوع در حرام باشد جایز نیست.

حضرت آیت الله بهجت (ره):کار کردن مرد و زن نامحرم با هم مطلقا حرام است.

حضرت آیت الله فاضل لنکرانی(ره): در فرض مذکور چنانچه دیگری نتواند وارد انجا شود چنانچه احتمال مفسده داشته باشد جایز نیست و در اینصورت مسولان ذی‌ربط باید تدابیر لازم را بیندیشند.

 حضرت آیت الله صافی گلپایگانی: در مثل مورد سوال چنانچه درب اتاق بسته باشد که بطور متعارف امکان ورود برای شخص ثالث نباشد خلوت با اجنبیه است و جایز نیست.

حضرت آیت الله تبریزی(ره): خلوت با زن نامحرم در مکانی که محل رفت و آمد اشخاص نیست و دیگران آنجا حضور پیدا نمی کنند جایز نیست.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی: چنانجه امکان حضور فرد سوم نباشد حرام است و الا جایز است.

 حضرت آیت الله سیستانی: گر خوف ابتلا به گناه باشد جایز نیست و معمولا اینگونه موارد منجر به گناه می شود باید مسئولین ادارات این امر را به شدت منع کنند.

در ضمن برای اطلاعات بیشتر درخصوص احکام مربوط به روابط با نامحرم بویژه نگاه کردن به زن یا مرد نامحرم به مقاله احکام و فتواهای نگاه کردن به نامحرم رجوع کنید.

منابع اصلی: سایت حوزه و ندامت(nidamat)

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 186
تعداد کل آرا: 2653
تعداد کل بازدیدها: 673670


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)