حکم سیگار کشیدن از نظر مرجع تقلید زمانی که روزه هستیم | آیا دود روزه را باطل می‌کند یا نه

حکم سیگار کشیدن از نظر مرجع تقلید زمانی که روزه هستیم | آیا دود روزه را باطل می‌کند یا نه
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/02/24

در این بخش در مورد حکم سیگار کشیدن در ماه رمضان را بیان کنیم . این مسئله بسیار مهم است بهترین اقدام برای این کار پرسش از مراجع تقلید و رجوع کردن است جواب به این سوال را که آیا سیگار کشیدن روزه را باطل می کندیا نه در رساله ها و استفتائات علمای دینی می توانید جستجو کنید.


 

آیت الله  خامنه ای :  احتیاط واجب آن است که روزه دارد از دود های انواع دخانیات ونیز مواد مخدری که از راه بینی یا زیر زبان جذب می شود خودداری کند . أجوبة الاستفتاءات (بالفارسیة)

آیت الله مکارم شیرازی : کشیدن سیگار و قلیان وچپق و تمام اینها اشکال دارد و اگر عمدا انجام دهند احتیاط واجب قضای روزه است بلکه استفاده از دخانیات در غیر حال روزه نیز حرام است احتیاط واجب آن است که روزه دار از کشیدن سیگار وتنباکو  و سایر دخانیات پرهیز کند و بخار غلیظ نیز به حلق نرساند ولی رفتن به حمام  اشکال ندارد هرچند فضای حمام را بخار گرفته باشد در احتیاط مقلد می توانید  به همان احتیاطی که  مرجع تقلیدش گفته است عمل کند یا به فتوای مجتهد دیگری که  پس از او اعلم شناخته شده است رجوع نماید.

آیت الله بهجت :  عدم استفاده روزه به وسیله غبار یا دود غیر غلیظ وغیر جاگزین غذا وغیر مقوی خالی از وجه نیست ولی احوط اجتناب است.

آیت الله نوری :  روزه دار باید بخار غلیظی که د ردهان مبدل به آب مشود ونیز بنا براحتیاط  واجب دود سیگار وتنباکو ومانند اینها را به حلق نرساند.

آیت الله زنجانى: در ماه مبارک رمضان سیگار کشیدن و استعمال سایر دخانیات به صورت آشکار به گونه‏ اى که بى ‏احترامى به روزه به شمار آید جایز نیست بلکه بنابر احتیاط در غیر این صورت نیز استفاده نشود و چنان چه روزه دار در ماه رمضان از دخانیات استفاده کند بنا بر احتیاط در بقیه روز از کارهایى که روزه را باطل مى کند خوددارى کرده روزه آن روز را نیز قضا کند.

آیت ‎الله سیستانی: احتیاط واجب آن است که روزه‏ دار دود سیگار و تنباکو و مانند اینها از سایر دخانیات را به حلق نرساند و همچنین از رساندن سایر دودهای غلیظ به حلق بنابر احتیاط واجب پرهیز نماید.

حکم سیگار کشیدن از نظر مرجع تقلید زمانی که روزه هستیم | آیا دود روزه را باطل می‌کند یا نه

آیت ‎الله صافی: بنابراحتیاط واجب روزه‌ دار نباید دود سیگار یا قلیان را به حلق برساند اگر دود آن را فرو نبرند روزه را باطل نمى‌کند ولى تظاهر به آن در این صورت مناسب نیست و به احترام ماه مبارک ترک شود

آیت الله وحید خراسانی : بنابراحتیاط واجب روزه را باطل می کند ولی اگر کسی این کار را انجام داد واجب است د ربقیه روز از مفطرات چیز های  که روز را باطل می کند  پرهیز کند  و قضا و کفاره بنابر احتیاط بر او واجب می شود

نکته  مهم : در نظر مراجع درموارد مختلف امده است احتیاط واجبب واحتیاط مستحب است

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 212
تعداد کل نظرات : 13
تعداد کل آرا: 114
تعداد کل بازدیدها: 66520

نظرات کاربران

*