حکم ارایش غلیظ در محرم|حکم اصلاح صورت وابرو در محرم

حکم ارایش غلیظ در محرم|حکم اصلاح صورت وابرو در محرم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/06/20

محرم ایام عزاداری سیدالشهدا (ع) است که در این ماه عزیر در جهان اسلام همگان به عزاداری امام حسین میپردازند. یکی از مباحث مهم و مورد نیاز جامعه به خصوص در ماه عزاداری و ماه محرم احکام پوشش و ارایش است.

حکم ارایش و اصلاح صورت و ابرو در محرم چیست؟ | نظر فقها در مورد ارایش غلیظ درشهادت ها

یکی از مباحث مهم  که مورد نیاز افراد جامعه می‌باشد به خصوص در ایام محرم و عزاداری احکام «پوشش و آرایش» است. وجود پوشش در دین اسلام واجب اعلام شده است . اسلام در احکامی که در مورد پوشش و آرایش وضع کرده، این دو مسئله راهبیان کرده است به‌گونه‌ای که شخصیت مطلوب را برای آقایان و بانوان حفظ کندارایش را باید عرف و مردم تعیین کننند اگر کاری را آرایش بدانند و خانم آن آرایش را داشته باشد باید از نگاه نامحرم بپوشاند. مثلاً کرم ساده و معمولی را کسی آرایش نمی‌گوید..
سؤال کردند این عرف را چه کسانی تععین میکنند؟ متدین‌ها تعیین میکنند یا مردم عادی؟ جواب این است که همه‌ی مردم تعیین میکنند، آنهایی که آرایش را تشخیص می‌دهند و متشرع هم نباشند ولی آرایش را می‌شناسند اگر بگویند این کار آرایش است، آرایش محسوب شده و در غیر این صورت آرایش نیست.


نظر آیت الله خامنه ای در مورد حکم آرایش

اگر خانمی آرایش داشته باشد، باید آرایشش را از نگاه نامحرم بپوشاند. اگر او آرایش کند به قصد اینکه نامحرم ببیند، این کار حرام است؛ اگر عمداً در نگاه نامحرم چهره‌ی آرایش‌شده‌اش را نپوشاند آن نیز حرام است؛ مواردی هم که در بحث پوشش خانم‌ها استثنا شده (گردی صورت و دست‌ها تا مچ) در صورتی است که آرایش و زینتی نداشته باشند.از دید امام خامنه ای در مود ارایش خانمها :امام فرموده اند ارایش در زنان اگر ملایم باشد و سبب جلبه توجه نشود مانعی ندارد اما هر انچه که باعث زینت زن شود باید از نگاه نامحرم پوشیده شود.

 

در شهادت ها و ماه محرم ارایش غلیظ جایز نیست و با توجه به نظر فقها اگر ارایش برای جلب توجه نامحرم باشد قطعا در ماه محرم نیز حرام است و گناه بیشتری دارد.ارایش در منزل و برای همسر بسیار پسندیده است ولی در انزار عمومی  ودر مجالس عزاداری و شهادت ها امری بسیار ناپسندیده است.ارایش ملایم به نحوی که جلبه توجه برای نامحرم نباشد مانعی ندارد.اصلاح صورت و ابرو نیز مانعی ندارد .ولی در ماه محرم و شهادت ها برا ی نگه داشتن حرمت این ماه عزیز بهتر است انجام نشود.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 31
تعداد کل نظرات : 0
تعداد کل آرا: 13
تعداد کل بازدیدها: 4059

نظرات کاربران

*