حقوق بین الملل چیست؟

حقوق بین الملل چیست؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/02/13

واژه حقوق بین الملل(International Law) مرتبط با  جامعه بین الملل است به این معنی که مجموعه قواعد و مقرراتی که بر جامعه حقوق بین الملل حاکم و قابل اجرا است می باشد. جامعه حقوق بین الملل، اجتماعی است که بر اساس، همکاری و همبستگی مبتنی بر منابع مشترک و نیازهای متقابل کشورها به وجود آمده است .

از نظر تاریخی در قرن ۱۷ گروسیوس که بنیانگذار حقوق بین الملل معاصر نامیده می شود، برای اولین بار در کتاب خود به نام حقوق جنگ و صلح قواعد و مقررات حقوق بین الملل  را بیان داشته و این اصطلاح  را به جای اصطلاح حقوق بین الملل بکار برده است.

بعد از گروسیوس اصطلاحات مختلفی توسط دانشمندان برای معرفی این رشته بکار رفته که از جمله می توان به اصطلاح حقوق بین دول (امانوئل کانت )، حقوق نوع بشر (پاسکال فیور)، حقوق عمومی اروپا مابلی) و حقوق سیاسی خارجی (هگل) اشاره کرد. برای نخستین بار جرمی بنتام فیلسوف و حقوقدان انگلیسی در سل ۱۷۸۰ اصطلاح حقوق بین الملل را به شکلی که امروزه مورد کاربرد قرار گرفته است در کتاب مقدمه ای به اصول اخلاق و قانون ارائه نمود.

تعریف زیر را می توان تعریفی جامع درباره حقوق بین الملل برشمرد:

حقوق بین الملل مجموعه اصول و قواعدی است که دولتها یعنی اعضای جامعه بین الملل خود را ملزم به رعایت آنها می دانند و در روابط با یکدیگر اجرا کنند. علاوه بر این حقوق بین الملل شامل قواعدی است که طرز تشکیل و وظایف سازمان های حقوق بین الملل و روابط این سازمانها را با یکدیگر و با دولتها و همچنین در بعضی موارد حقوق و تکالیف افراد را تعیین می کند.

قلمرو حقوق بین الملل دامنه شمول و حدود اجرای قواعد و مقررات حقوق بین الملل را در جامعه حقوق بین الملل مشخص میکند.

امروزه معمولا حقوق بین الملل را به دو قلمرو عمومی و خصوصی طبقه بندی می نمایند:

حقوق بین الملل عمومی: شامل قواعدی که رعایت آن برای جامعه بین الملل عام قابل اجرا است. این قواعد باید از طرف تمام یا اکثریت قابل توجهی از جمله کشورهای بزرگ  پذیرفته شود. در این صورت است که این قواعد حتی برای کشورهایی که رسما آن را نپذیرفته و تعهد نکرده اند نیز الزام آور و تعهد آور باشد. مانند عهدنامه ۱۹۴۹ ژنو در زمینه حقوق جنگ.

حقوق بین الملل خصوصی: دسته ای از قواعد و مقررات حقوق بین الملل که رعایت آن فقط در جوامع خاص که در آنها حداقل دو کشور گردهم آمده اند را الزامی می داند.از جمله موافقت نامه های همکاری، اقتصادی، بازرگانی و علمی و فرهنگی

این مبحث مختصر اشاره ایی به تعریف حقوق بین الملل بود. درباره این موضوع مباحث بیشتری انشاالله در ادامه انجام خواهد شد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.7
مجموع آرا: 9

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 64
تعداد کل نظرات : 8
تعداد کل آرا: 312
تعداد کل بازدیدها: 85667

نظرات کاربران

*