حقوق امام جمعه چقدر است | ائمه جمعه چقدر حقوق می گیرند | دستمزد امام جماعت و امام جمعه

حقوق امام جمعه چقدر است | ائمه جمعه چقدر حقوق می گیرند | دستمزد امام جماعت و امام جمعه

امام جمعه یکی از مهمترین پست های جمهوری اسلامی ایران است. ممکن است که برای شما نیز سوال پیش بیاید که امام جمعه چقدر حقوق می گیرد و یا حقوق یک امام جماعت یا امام جمعه چقدر است؟ در این مقاله این موارد را به طور کامل بررسی می کنیم.اما در ابتدا باید بدانید که امام جمعه کیست و چه جایگاه سیاسی دارد. امام جمعه در دین مبین اسلام به شخصی اطلاق می شود که نماز جمعه را بر امت می خواند. نماز جمعه ای که شیعیان برگزار می کنند در شهر تنها در یک مکان برگزار می شود. تفاوت امام جماعت و امام جمعه در این موضوع است که علاوه بر اطلاعات دینی امام جمعه باید اطلاعات دقیق و قوی در زمینه سیاست نیز داشته باشد و بر کلیه امور سیاسی روز مسلط باشد.

 

با توجه به مطالب اشاره شده در بالا امام جمعه نقشی مهم و اساسی در زندگی مردم جامعه شیعه دارد. هم اکنون رهبری جمهوری اسلامی ایران را آیت الله خامنه ای بر عهده دارند و در حقیقت امام جمعه هر شهر نماینده ایشان در آن شهر هستند. حال که به اهمیت ائمه جمعه بودن پی بردید ممکن است این شائبه برای شما پیش بیاید که امام جمعه چه میزان حقوق می گیرد؟
بر خلاف آن چیزی که ممکن است در ذهنتان نقش بسته باشد ائمه جمعه حقوق بسیار ناچیزی را به صورت مستمری از سوی بیت رهبری مقام معظم رهبری دریافت می کنند. حجت‌الاسلام سیدرضا تقوی رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور هستند که در مورد تمامی مواردی که متوجه ائمه جمعه وجود دارد مسئول هستند. وی در مورد حقوق و دسمتزد ائمه جمعه می فرماید ائمه جمعه حقوق‌بگیر نیستند و شهریه‌ای که رهبری به آنان می‌دهند، حدود 200 هزار تومان است.
وی در مورد حقوق و مستمری ائمه جمعه گفت:" ائمه جمعه در واقع حقوق دریافت نمی‌کنند بلکه شهریه‌ای بین 200 تا 300 هزار تومان را به شکل ماهیانه دریافت می‌کنند."
بر اساس قانون یک امام جمعه اختیارات قانونی دارد که امکانات دولتی و مواردی که در اختیار دارد استفاده کند اما بسیاری از ائمه جمعه نه تنها از این اختیارات و امکانات قانونی استفاده نمی کنند بلکه حتی همان مبلغ کم و ناچیزی که به عنوان مستمری به آن ها داده می شود دریافت نمی کنند. برای مثال یکی از ائمه جمعه به نام مرحوم حجت الاسلام هاشمی که امام جمعه خاوران بوده است در کل دورانی که امام جمعه بوده است هیچ وجهی از سوی بیت رهبری دریافت ننموده است.
در این قسمت فیلمی را مشاهده می کنید که مربط وبه یکی از شناخته ترین کارگزاران جمهوری اسلامی ایران است. ویدئوی زیر مربوط به حجت الاسلام تقوی در مورد حقوق و دستمزد ائمه جمعه است.
همانطور که در ادامه در ویدئو نیز مشاهده خواهید نمود جناب حجت الاسلام تقوی در مورد حقوق و دستمزد ائمه جمعه می گوید: " ائمه جمعه ماهانه 200 هزار تومان دریافت می‌کنند. الان اصلاح کنم چرا که برخی می‌گویند امام جمعه که این امکانات را دارد... این شهریه آقاست که به آنها داده می‌شود. تشکیلات چیز دیگری به اینها پرداخت نمی‌کند. زندگی ائمه جمعه واقعاً زندگی طلبگی است. البته برخی امکانات آنها شخصی نیست، منزل و ماشینی اگر داشته باشند، مربوط به نهاد نماز جمعه است یا از طریق دستگاهی در اختیار آنها است. "
البته وی در همین مصاحبه اشاره می کند که ثلث کمک های مردمی که برایحق امام خود پرداخت می کنند می تواند توسط امام جمعه خرج شود. 

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات وبسایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 168
تعداد کل نظرات : 9
تعداد کل آرا: 103
تعداد کل بازدیدها: 22414


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)