حقایق جالب در مورد مغز انسان | ده حقیقت باورنکردنی در مورد مغز انسان

حقایق جالب در مورد مغز انسان | ده حقیقت باورنکردنی در مورد مغز انسان
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/12/02

یکی از اندام ها و اعضای بدن انسان که همیشه مورد توجه بوده و مایع تعجب و شگفتی بشر شده است مغز می باشد، که هنوزم هم بسیاری از جنبه های آن برای بشر ناشناخته می باشد و هر روز ابعاد جدیدی از آن آشکار می شود.

یکی از پیچیده ترین و حساس ترین اعضای بدن انسان مغز می باشد، که شامل نیمکره‌های مخ، مخچه و ساقه می شود. بیشتر حجم مغز را نیمکره‌های مخ تشکیل می‌دهند. نیمکره‌های مخ باعث می‌شوند تا انسان بتواند فکر کند و حرف بزند و مسائل را حل کند. نیمکره های چپ و راست بدن فعالیت نیمه چپ و راست بدن را کنترل می کنند و در ضمن با یکدیگر همکاری هم دارند. از دیگر بخش های مغز مخچه داست که مرکز تعادل بدن می باشد. بخش دیگر مغز ساقه مغز است که واصل مخ و مخچه به نخاع است. ساقه مغز شامل سه بخش است: مغز میانی و پل مغزی و بصل النخاع. بصل النخاع در بالای نخاع است و مرکز فعالیت‌های غیرارادی بدن است و برای همین مشهور به گره حیات است. از این رو، مغز انسان یکی از اندام ها و اعضای اسرار آمیز بدن می باشد. در اینجا ده حقیقت جالب در مورد مغز را تقدیم شما می کنیم:

1- در مغز انسان نزدیک به 85 میلیارد نورون (Neuron) یعنی سلول های عصبی وجود دارد.

2- بخش زیادی از سلول های عصبی یا نورون ها در نه پیری انسان، بلکه در دوران کودکی از بین می روند و تنها قوی ترین نورون ها باقی می مانند. نورن های ضعیف در نتیجه انتخاب طبیعی از بین می روند.

3- وزن مغز انسان به طور میانگین 1200 تا 1400 کیلوگرم می باشد. با این حال میان وزن مغز و هوش انسان هیچ ارتباطی وجود ندارد. این طور که، وزن مغز انشتین 1230 کیلوگرم بوده است. اما میزان هوش انسان ها با تعداد نورون های موجود در مغز در ارتباط می باشد. هر چقدر این ارتباط قوی تر باشد، انسان خیلی با هوش تر می شود.

4- بر اساس فکر بسیاری از مردم، سلول های عصبی در مقایسه با دیگر سلول های بدن قابل درمان و جبران نمی باشند. اما اینگونه نیست. سلول های عصبی هم ترمیم می شوند. اما این پروسه به همراه پروسه ترمیم و درمان سایر سلول ها می باشد.

5- مغز بعد از 25 سالگی شروع به پیر شدن می کند، بعد از 25 سالگی به خاطر سپردن بسیاری از اطلاعات سخت تر می شود.

6- در افراد با سوادی که به صورت دائم دارای فعالیت مغزی می باشند، ریسک ابتلا به بیماری مغزی خیلی کمتر می باشد.

7- مغز انسان درد، سرما، گرما و غیره را حس نمی کند. به همین دلیل در زمان سر درد، سیگنال های سردرد در مغز قرار ندارند، بلکه در غشای مغز قرار دارد.

8- کار کردن در اتاق تاریک بر روی فعالیت مغز تاثیر منفی می گذارد.

9- مغز مانند عضلات باید به صورت دائم کار کند. این روند سبب رشد آن می شود و مغز را سالم نگه می دارد.

10- مغز انسان 20 درصد از انرژی ارگانیسم بدن انسان را مصرف می کند. به همین دلیل می توان گفت که در بین دانشمندان انسان های چاق کمتر وجود دارند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 2928
تعداد کل بازدیدها: 239945

نظرات کاربران

*