حفاظت از کامپیوتردر برابر بدافزارها و خطرات سخت افزاری

حفاظت از کامپیوتردر برابر بدافزارها و خطرات سخت افزاری
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/03/02

 با قسمت شانزدهم از سری کامپیوتر چیست؟ در خدمت شما هستیم. مقاله پانزدهم این سری را میتوانید در صفحه نحوه صحیح تمیز کردن کامپیوتر  بخوانید. توجه داشته باشید که در این دوره سعی ما بر این است، که در پایان دوره به راحتی بتوانید با کامپیوترها کار کنید و دانش تان راجع به کامپیوترها و کار با آنها افزایش یابد.

کامپیوتر شما با بسیاری از تهدیدات و خطرات مواجه میباشد خطراتی از جمله ویروس ها، بدافزارها، باج افزارها، و یا حتی آسیب دیدن هارد کامپیوتر. به همین دلیل بسیار مهم میباشد که چرا باید به حفاظت از کامپیوتر اهمیت بدهید تا کامپیوترتان و فایل هایتان آسیب نبینند.در این مقاله به بررسی راه کارهای جهت حفاظت از کامپیوترها خواهیم پرداخت

امن نگهداشتن کامپیوتر در برابر بدافزارها

بدافزارها (malware) نوعی از نرم افزار میباشند که برای آسیب رساند به کامپیوتر ها یا دسترسی به اطلاعات شخصی طراحی میشوند. از انواع بدافزارها میتوان به ویروس(viruses)، کرم ها(worms)، اسب های تروآ(Trojan horses) و نرم افزارهای جاسوسی(spyware) اشاره کرد. بعضی از بدافزارها از طریق اینترنت و برخی دیگر در قالب نرم افزارهای دیگر پخش میشوند، و سیستم را آلوده میکنند.

بهترین راه برای محافظت در برابر اینگونه بدافزارها، نصب آنتی ویروس هایی مانند Bitdefender، Norton یا Kaspersky و دیگر آنتی ویروس های مشهور مانند ESET NOD32 میباشد. آنتی ویروس ها مانع نصب بدافزارها بر روی سیستم شده و همچنین بدافزارها را از کامپیوترتان حذف میکنند.

 

حفاظت از کامپیوتردر برابر بدافزارها و خطرات سخت افزاری

همچنین بجز نصب آنتی ویروس خوب، باید به این امر توجه داشته باشید که در وبگردی تان باید باهوش تر عمل کنید و حتی ایمیل های ناشناس را نیز باز نکنید. اگر احتمال میدهید فایلی یا ایمیلی مشکوک میباشد، به هیچ وجه آن را دانلود یا باز نکنید. به یاد داشته باشید، شاید همیشه آنتی ویروس ها نتوانند همه بدافزارها را شناسایی کنند، پس باید خودتان نیز توجه داشته باشید هر فایلی را دانلود نکنید. حتی الامکان از سایت های مشهور و دارای شناسنامه دانلود کنید، چون سایت های بی هویت و سایت هایی که مشکوک هستند، احتمال دارند حاوی فایل های بدافزاری باشند که به سیستم تان آسیب بزنند.

 

پشتیبان گیری از کامپیوترتان

فقط برای چند لحظه تصور کنید اگر اتفاقی برای کامپیوترتان بیافتد و نتوانید با آن کار کنید، چکار میکنید ؟ آیا میخواهید اطلاعات مهم تان مانند تصاویر، مستندات یا فایل هایتان را از دست بدهید ؟ شاید امکان تعمیر کامپیوترتان وجود داشته باشد، اما امکان دارد فایل هایتان را برای همیشه از دست بدهید. خوشبختانه میتوانید از این امر جلوگیری کنید فقط با انجام پشتیبان گیری از تمامی فایل هایتان( یا فایل های مهم تان) بر روی هارد اکسترنال و یا با استفاده از سرویس های آنلاینی که برای پشتیبان گیری در دسترس میباشند.

 

هارد خارجی(External hard drives )

 

حفاظت از کامپیوتردر برابر بدافزارها و خطرات سخت افزاری

میتوانید بک هارد اکسترنال(خارجی) بخرید و تمامی فایل هایتان را در هارد کپی کنید. پشتیبان گیری میتواند ساعت ها وقت زمان ببرد، بنابراین شما باید در بازه های زمانی اینکار را انجام دهید که احتیاجی به کار با کامپیوترتان ندارید. بهترین زمان پشتیبان گیری میتواند بعد از اتمام کارتان با کامپیوتر، یعنی آخر شب باشد. پشتیبان گیری پشت سرهم شاید زمان زیادی بطلبد، اما اگر در بازه های زمانی مناسب اینکار را انجام دهید، وقت شما را نمیگیرد. هرچند پشتیبان گیری از فایل های مهم، ارزش زمان آن را دارد.

اشکالی که میتوان به هارد اکسترنال ها وارد کرد این میباشد که هارد اکسترنال میتواند گم شود، یا حتی آسیب ببیند و یا دزدیده شود. به همین دلیل، مهم میباشد که وقتیکه از هاردتان استفاده ای نمیکنید، آن را در مکانی امن و خشک نگهدارید. البته امروزه هاردهایی مقاوم دربرابر رطوبت و گرد و خاک و حتی ضربه نیز تولید میشوند، اما نباید از تمیز بودن مکان آنها غافل شوید.

 

سرویس های آنلاین پشتیبان گیری

شما همچنین میتوانید با استفاده از سرویس هایی نظیر Mozy ، Carbonite ، Box نیز به پشتیبان گیری از فایل هایتان اقدام کنید.این سرویس ها فایل هایتان را بر روی فضای ابری نگهداری میکنند، به این معنی که در هرکجا که به کامپیوتر یا دستگاه هوشمندی مانند موبایل و اینترنت دسترسی داشته باشید، میتوانید به فایل هایتان نیز دسترسی داشته باشید. مقدار فضایی که این سایت ها برای پشتیبان گیری از فایل هایتان در دسترس تان قرار میدهند با توجه به هر سایتی میتواند متفاوت باشد، البته بعضی از سایتها مقدار فضای بیشتری را در قبال پرداخت مبلغ ماهیانه یا سالیانه در اختیار شما قرار میدهند.

 

حفاظت از کامپیوتردر برابر بدافزارها و خطرات سخت افزاری

اشکال بزرگ این پشتیبان گیری آنلاین میتوان به کندبودن آپلود فایل ها اشاره کرد، بخصوص اگر فایل هایتان حجیم و سرعت اینترنت تان نیز ضعیف باشد. همین امر میتواند زمان زیادی از شما را برای آپلو فایل هایتان بگیرد.

 

تکنیک های دیگر نگهداری و محافظت از کامپیوتر

برای اینکه کامپیوترتان به خوبی کار کند و کند نباشد، نکته مهم این است که فایل ها و پوشه هایتان باید منظم باشند. فایل ها و پوشه های نامنظم کار شما را برای پیدا کردن چیزیکه لازم دارید، سخت میکند. بعلاوه فایل هایی که نیازی به آنها ندارید و حجم آنها بزرگ میباشند نیز میتواند باعث کندی کامپیوترتان شود. در زیر به بررسی برخی راه حل ها برای پاک کردن فایل های ناخواسته و ارتقای عملکرد کامپیوترتان خواهیم پرداخت.

حذف فایل ها : اگر فایل های ناخواسته ای دارید، که هیچ نیازی به آنها ندارید، خب آنها را حذف کنید. تا فضای بیهوده ای را در کامپیوترتان اشغال نکرده و باعث ارتقای سرعت سیستم تان نیز شود. برای انجام اینکار فقط لازم است که فایل هایتان را delete کرده تا به سطل آشغال کامپیوتر که Recycle Bin نامیده میشود، منتقل گردند و بر روی پوشه آن کلیک کرده سطل آشغال را خالی (Empty) کنید.

از Disk Defragment استفاده کنید : ویندوز شامل ابزاری به اسم Disk Defragment میباشد که با اجرای آن میتوانید سرعت کامپیوترتان را افزایش دهید. در حقیقت Defragment کردن باعث یکپارچه سازی فایل هایتان میشود. سعی کنید هنگام اینکار حتما کامپیوترتان به برق شهری متصل باشد، و هر ماه یکبار برای افزایش سرعت کامپیوترتان اینکار را انجام دهید. در عین انجام اینکار هیچ کار دیگری با کامپیوترتان انجام ندهید.  این ابزار را میتوانید با جستجوی Defragment در نوار جستجوی Control Panel پیدا کنید.

 

حفاظت از کامپیوتردر برابر بدافزارها و خطرات سخت افزاری

از Disk Cleanup استفاده کنید: ویندوز همچنین ابزاری به اسم Disk Cleanup دارد که میتوانید در Control Panel آن را پیدا کنید. این ابزار به شما کمک میکند تا فایل های بیهوده و موقت (Temporary files) را حذف کنید. همچنین میتوانید فایل های ناخواسته تان را از هاردتان حذف کنید. دقت داشته باشید معمولا ویندوز همیشه فایل های موقت تولید میکند که از دید کاربر مخفی میباشند با استفاده از این ابزار میتوانید این فایل ها را حذف کرده و عملکرد سیستم تان را ارتقا بخشید.

 

حفاظت از کامپیوتردر برابر بدافزارها و خطرات سخت افزاری

 منبع : gcflearnfree

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 127
تعداد کل نظرات : 111
تعداد کل آرا: 755
تعداد کل بازدیدها: 248733

نظرات کاربران

*