حسود کیست؟ نشانه های دوست حسود چیست؟

حسود کیست؟ نشانه های دوست حسود چیست؟

حسادت یکی از صفات رذیله ای است که در بیشتر انسان ها بواسطه نهاد و ذات وجودی شان وجود دارد و در برخی نمود یافته و ممکن است اثرات مخربی داشته باشد. حال برای اینکه بفهمیم کسی که با او تعامل و معاشرت داریم و یا دوست مان است حسود است یا خیر باید نشانه های فرد حسود را بشناسیم. در این مقاله برخی از نشانه های افراد حسود را به منظور اینکه بتوانیم دوست حسود خود را بشناسیم ذکر می شوند.

پیش از بیان نشانه های افراد و دوست حسود، باید ابتدا تعریف حسادت و حسود بیان شود. حسادت بطور علمی به معنای این است که فردی برای مثال دوست شما نخواهد که شما از نعمت یا داشته ای برخوردار شوید حال چه این نعمت به دوست شما برسد یا خیر. در واقع حسادت نسبت به برتری ها و داشته های یک فرد صورت می پذیرد.

از آنجاییکه انسان موجود پیچیده ای است، نشانه های افراد حسود یا یک دوست حسود هم ممکن است بسیار مختلف و متعدد باشد و با نشانه های مختلفی حسادت فرد بروز کند. اما بطور کلی دوست حسود شما ابتدا از درون از برخورداری شما از نعمتی ناراحت است و این ممکن است در عمل و رفتار او هم بروز کند و یا بعضا در برخی بواسطه کنترل احساسات چیزی از حسادت به راحتی بروز نکند. اما حقیقت این است که همانطور که قرآن کریم فرمودند، حسود هرگز آرامش نداشته و حسود هرگز نیاسود!

در برخی از دوستان حسود، حسادت با برخی از اعمال و رفتار مانند طعنه زدن به فرد، غیبت کردن(که البته این مورد را ممکن است شما به عنوان دوست به راحتی تشخیص ندهید و از آن با خبر نشوید) و در حالت خیلی کنترل نشده بصورت بی توجهی و بی مهری دوست شما به شما نشان داده شود. این اعمال ممکن است با برخی از اقدامات تخریبی یا آسیب زدن نیز همراه شود. برای مثال اگر دوست حسود شما همکار شما هم است، ممکن است در محیط کار اقدامی که شاید بطور غیرمستقیم به شما آسیب بزند، انجام دهد. در این شرایط شما باید مراقب رفتارها و گفته های دوست خود در برخورد با خود شما و همکارانتان باشید و سعی کنید که از مضان اتهام دور شوید تا از آتش شیطانی حسادت دوست خود در امان باشید.

نحوه برخورد و رفتار با افراد حسود

در برخورد با افراد حسود بهتر است شما ریشه حسادت دوست حسود خود را بیابید و حتی الامکان سعی کنید که با روشی این دلیل تمایل به سلب نعمت از شما توسط دوستتان که همان حسادت است را متوجه شوید. در واقع باید آن نعمت و ویژگی که سبب حسادت دوست شما شده است را یافته و با کمک به دوست تان سعی کنید که او نیز به این نعمت برسد یا سعی کنید که این نعمت یا ویژگی را چندان نمایان نکنید تا موجود حسادت دوست شما نشود. برای مثال اگر دوست شما که همکلاسی شما هم است به بهتر بودن درس شما حسادت می کند، سعی کنید بطور غیرمستقیم به او در بهبود درس هایش کمک کرده و طوری رفتار کنید که این بهتر بودن درس یا موقعیت شما چندان جلوه نکرده و نمایان نباشد.

البته در بسیاری از موارد افراد حسود چنان آتشی از حسادت در آن ها وجود دارد که ممکن است به هیچ وجه خود نیز به دنبال برخورداری از آن نعمت نباشند که در این حالت بهترین کار اجتناب و دوری از معرض حسادت قرار گرفتن می باشد و در این راه بهتر است به خداوند توکل کنید و دعا کنید که آتش حسادت از دوست شما برداشته شود.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
حسود کیست؟ نشانه های دوست حسود چیست؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)