حساسیت نسبت به سرما | چرا برخی از افراد به سرما آلرژی دارند

حساسیت نسبت به سرما | چرا برخی از افراد به سرما آلرژی دارند
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/11/16

بسیاری از مردم از آلرژی های مختلف رنج می برند، برخی به غذا، برخی به گرد و خاک و برخی به مواد دیگر آلرژی دارند. در این میان برخی از مردم به سرما آلرژی دارند و در هوای سرد بسیار اذیت می شوند، الرژی به سرما هم مانند دیگر آلرژی ها نیاز به مراقبت و درمان دارد.

 

در زمستان برفی و سرد، افرادی که دوستدار هوای سرد می باشند، زیاد هستند، ولی تعداد افرادی که از سرما خوششان نمی آید، هم زیاد می باشند، چرا که برخی از افراد نسبت به سرما آلرژی دارند. در بسیاری از آنها تغییرات به وجود آمده در ارگانیسم بدن با آلرژی در ارتباط می باشد و با دیگر اختلالات این افراد خود را نشان می دهد. در نتیجه افراد بیمار به مدت طولانی به بیمارستان ها و کلینیک ها مراجعه می کنند و معالجات غیر لازم را انجام می دهند.

در دنیای پزشکی سرما در سال های اخیر، به عنوان یک بیماری آلرژیک شناخته می شود. البته پزشکان در بسیاری از مواقع این بیماری را نه یک بیماری آلرژیک بلکه به عنوان یک بیماری شبه آلرژیک می نامند.

معمولا آلرژی در اثر ماده های مختلف، گرد و خاک، موی حیوانات، گرده گل ها، برخی غذاها و غیره به وجود می آید. اما سرما که ماده نسیت، پس چرا انسان به آن واکنش های آلرژیک نشان می دهد؟ بر اساس نظر پزشکان، سرما در ارگانیسم بدن انسان تاثیرات مختلفی را به وجود می آورد و در نتیجه واکنش های مشابه به واکنش آلرژیک در انسان به وجود می آید.

در افرادی که نسبت به سرما دارای آلرژی می باشند، زکام، گرفتگی بینی و عطسه کردن روی می دهد. ولی در شرایط گرم این علائم از بین می رود و انکار که بهبودی به وجود می آید. برای این آلرژی علائم دیگر، اختلالاتی می باشد که در پوست خود را نشان می دهد. پوست جوش می زند، خارش می گیرد، خشک می شود، پوسته می دهد، بر روی پوست لکه های به رنگ های تند و غیره وجود می آید و یا ترک بر روی پوست ایجاد می گردد. در شرایط شدید هم پوست ناحیه ران و آرنج ها هم آسیب می بیند. این اختلالات پوستی که در روی پوست ایجاد شده است را درماتیت (Dermatitis) یا اگزما می گویند.

درماتیت به صورت کامل باید درمان باشد، در زمان معالجه باید گردش خون بهبود یابد. استفاده از قرص های آنتی هیستامین، ویتامین و از دیگر قرص های با نظر پزشک مفید است. در شرایط شدید پزشک برای معالجه قرص های هورمونی تجویز می کند.

در هوای سرد، سرخ شدن پوست لب، ترک خودن لب، پوسته دادن لب، به وجود آمدن زخم در حاشیه لب ها از علائم آلرژی به سرما می باشد. برای اینکه این علائم تشدید نشود، قبل از رفتن به بیرون از خانه برای پیشگیری از نرم کننده های لب و یا رژلب و غیره استفاده کنید و اگر نیاز بود به دکتر مراجعه نماید.

آلرژی نه سرما مانند دیگر آلرژی ها، در زمان ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن بسیار رشد می کند. داشتن تغذیه صحیح، خواب کافی و استراحت، کاهش استرس، ورزش کردن، پیاده روی در هوای تمیز و دیگر مواد مشابه برای مقابله با آلرژی سرما بسیار موثر می باشند.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 2928
تعداد کل بازدیدها: 240022

نظرات کاربران

*