حریم خصوصی زندگی متاهلی چیست | چگونه حریم خصوصی را تشخیص دهیم | آیا گوشی حریم خصوصی فرد است

حریم خصوصی زندگی متاهلی چیست | چگونه حریم خصوصی را تشخیص دهیم | آیا گوشی حریم خصوصی فرد است
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/18

تا زمانی که مجرد هستید می توانید حریم خصوصی داشته باشید. حتی در بسیاری از اوقات نزدیکترین فرد زندگی شما یعنی پدر و مادر نیز از ریزه کاری های زندگی شما خبر ندارند اما آیا همین ویژگی در دوران متاهلی نیز وجود دارد؟ آیا می توان در بعد از ازدواج هم حریم خصوصی داشته باشیم؟در این مقاله به موضوعاتی از این قبیل می پردازیم که حریم خصوصی در زندگی زناشویی به چه عنوانی اطلاق می شود؟ زمانیکه دو فرد بعد از ازدواج به زندگی هم وارد می شود در حقیقت همانطور که اسمش زندگی مشترک است هر دو فرد قسمت هایی از زندگی و همچنین شخصیت خود را به اشتراک می گذارند.

پس تا زمانی که با یکدیگر هدفی مشترک و آن هم خوشبختی و سعادتمندی به عنوان یک هدف مشترک را دارند باید از مواردی که ممکن است این هدف مشترک را به خطر بیاندازد مطلع بوده و خبر داشته باشند. برای مثال: تصمیم‌های مالی،‌ ارتباطات اجتماعی، آن‌چه به بچه‌ها مربوط می‌شود.
مفهوم زندگی مشترک،‌ یعنی هر دو فرد که پیش از این در زندگی مجردی و فردی قرار داشتند باید با یک قرارداد محکم بین دو نفر زندگی‌هایشان را برای یکدیگر به اشتراک بگذارند. اما این یک تعهد ساده نیست بلکه قرارداد و تعهدی سنگین است که متاسفانه گاهی آدم‌ها آن رافراموش مي‌کنند. جتی زوجینی وجود دارند که نمی خواهند این اتفاق رخ دهد و ناآگاهانه و به دلیل جدی نگرفتن آن در دام می افتند.
در زندگی مشترک هر دو نفر متعهد می‌شوند که وارد رابطه دیگری نشوند و کاری نکنند که به ضرر و زیان و آسیب همسرشان بیانجامد. آن ها با هم سوار بر کشتس محبت و زندگی شده و هر کدام باعث می شوند که علاوه بر رسیدن به مقصد‌دیگر افراد ذی نفع در زندگی مشترک مانند فرزندان هم از آن بهره مند گردند. خارج شدن از این تعهد برای همه خانواده عواقب سنگینی دارد و در برخی مواقع به جدایی نیز می انجامد.
اما جدایی از مواردی که در بالا بدان اشاره کردیم صحبت از حریم خصوصی هر شخص نیز در این میان مطرح است. منظور از حریم خصوصی چیست؟ چرا اینقدر موضوع حریم خصوصی مهم است؟ هنوز تعریف درست و بدیهی از این حریم خصوصی وجود ندارد و نمی توان با قاطعیت در مورد حریم خصوصی و چگونگی ارتباط با زن و شوهر سخن گفت. ما هیچوقت نزد والدینمان یا در مدرسه یادنگرفته‌ایم حریم خصوصی دقیقا چیست. هیچ مرجعهی وجود ندارد که به ما آموزش داده باشد حریم خصوصی یعنی چه؟


سوالات زیر در مورد حریم خصوصی زوجین بسیار حیاتی و مهم است:
چطور باید از حریم خصوصی خودمان محافظت کنیم
کجا می توانیم از حریم خصوصی خود دفاع کنیم
تا چه حد حریم خصوصی دیگری به من مربوط می شود
ارتباط زندگی شخصی طرف مقابل با من تا چه حدی هست


اگر تفاوت حریم شخصی را ندانیم به این مشکل بر می خوریم که گاهی، حفظ حریم خصوصی با شکستن تعهد قاطی می‌شود. اگر حریم خصوصی را جدی نگیرید و در آن به اشتباه نفوذ کنید مواردی را می بینید که ممکن است به نام خیانت آن ها را ثبت نموده و زندگی خود را با خطری جدی مواجه کنید.
حفظ حریم خصوصی بدان معنا نیست که هر یک از دو طرف می‌توانند بدون در نظر گرفتن دیگری و فقط برای خودشان تصمیم بگیرند. حریم خصوصی بدان معنا نیست که می‌توانند روابطی داشته باشند که همسرشان از آن‌ها بی‌خبر باشد یا این که دست به کارهایی بزنند که زندگی خانواده را به خطر می‌اندازد،‌ مانند مصرف مواد مختلف،‌ مشارکت در جرم، مشارکت در رفتارهای پرخطر و ... مرز باریکی است بین تلاش برای حفظ حریم خصوصی طرفین و در عین حال،‌ مشارکت داشتن در هر آن‌چه به زندگی دو طرف گره خورده است.

خط قرمز حریم خصوصی تا چه حد است: خیانت و پنهان کاری چیست؟
این که لازم نیست دو طرف در زندگی مشترک از همه چیز زندگی هم باخبر باشند، معنایش این نیست که یکی می‌تواند یک‌سری از چیزها را پنهان کند. پنهانکاری و تلاش برای مخفی نگاه داشتن، معمولا به این دلیل است که فرد می‌داند مورد مخالفت و سرزنش قرار می‌گیرد یا این که زندگی زناشویی‌اش به مخاطره می‌افتد. وقتی برای این پنهانکاری،‌ دروغ و فریب به مجموعه اضافه شود، احتمال آسیب بالا و بالاتر می‌رود.


حریم خصوصی زن و شوهر چه وجه اشتراکی با هم دارد
مواردی که هم زن و هم مرد در ان دخیل هستند مانند تصمیم‌های مالی،‌ ارتباطات اجتماعی، آن‌چه به بچه‌ها مربوط می‌شود، ‌تصمیم‌هایی که به راحتی خانواده مربوط می‌شوند، ‌مانند این که کجا زندگی کنند یا این که منبع درآمد طرف مقابل چیست. همه و همه اینها مواردی است که از مسائل مهم زندگی بوده و باید از سوی زن و مرد و با مشورت با یکدیگر صورت بپذیرد. اما اگر موارد کم اهمیت تنری در زندگی هستند که می خواهید در آن ها نفوذ کنید مراقب عواقب آن باشید.
برای اسنکه همسرتان در حریم خصوصی شما به اشتباه وارد نشود چه کنیم؟
یکی ازراه های ساده و همیشگی برای ورود پیدا نکردن به حریم خصوصی زناشویی تعریف این حدو مرزهاست. مرزهایی که واقعا شخصی هستند و ورود به آنها چیزی جز ضرر نه تنها برای خودتان بلکه به طور کلی برای زندگیتان ندارد را کنار بگذارید. مواردی که دورو بر همسرتان است را با تحلیلی درست و به موقع مجزا کنید و نگاه یکسانی به آن‌ها نداشته باشید.
مرزهای زندگی مشترک را بشناسید. اگر نمی دانید که کدام حریم خصوصی و کدام حریم زندگی مشترکتان است از روانشناس و یا یک متخصص در امور زندگی زناشویی کمک بگیرید. مراقب باشید که کمی بی احتیاطی می تواند تاوان بسیار بدی برای زندگیتان به ارمغان داشته باشد.
خدخواه نباشید و در موارد و مسائل مهم زندگی همسرتان را در راس امور قرار دهید. خانم ها شامه اقتصادی خوبی دارند می توانید آن ها را در حسابداری خانه و زندگی به کار بگیرید. شاید شما بخواهید خودتان در موردش تصمیم بگیرید، مثلا تصمیم به تغییر شهر زندگی، اما دست‌کم همسرتان حق دارد بداند و باید به او هم به اندازه خودتان حق بدهید تصمیم خودش را داشته باشد.
همیشه خود را جای همسر خود بگذارید. نگران نباشید و تا می توانید به این موضوعات فکر کنید. ببینید اگر شما جای وی بودید و چتنین کاری صورت می گرفت بازخوردرفتاری شما چگونه بود؟ اگر صادقانه به این موضوع بپردازید بدون نیاز به مشاور خودتان از پس امور بر خواهید آمد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 168
تعداد کل نظرات : 10
تعداد کل آرا: 124
تعداد کل بازدیدها: 61284

نظرات کاربران

*