حرکت در خواب | چرا برخی در خواب راه می روند | دلایل در خواب راه رفتن

حرکت در خواب | چرا برخی در خواب راه می روند | دلایل در خواب راه رفتن
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/11/30

حتما در اطرافیان و یا کسانی که دیده اید که شب در خواب و به صورت غیر ارادی بیدار شده و شروع به راه رفتن می کنند، به این مشکل، اختلال خوابگردی می گویند که برخی از افراد دچار آن می باشند. به ویژه در کودکان پسر بیشتر مشاهده می شود.

خوابگردی (somnambulism)، قدم زدن و انجام دادن کارهایی به صورت نیمه‌خودکار در ضمن خواب است بی‌آنکه شخص در بیداری آنچه را انجام داده به یاد آورد. اصولاً خوابگردی منشا خانوادگی دارد و ارثی است. خوابگردی را می توان به عنوان اختلال در خواب محسوب کرد. بر اساس محاسبات از هر 15 کودک یک کودک دارای اختلال خوابگردی می باشد.

در حالی که با گذر زمان، این تعداد کاهش می یابد و به یک الی دو و نیم درصد می رسد. اما بر اساس نتایجی که از تحقیقات انجام شده به دست امده است، نشان می دهد که در برخی از کودکان اختلال خوابگردی به علت ترس از چیزی به وجود می آید و انسان می خواهد از آن فرار کند و در برخی دیگر مانند اینکه دنبال چیزی هستند و به صورت آرام رخ می دهد. یکی از شرایط جالب این می باشد که، آنها گویا دارند از پله پایین می آیند و یا اینکه با دیگران نشسته و دارند تلویزیون می بینند.

- مراحل خواب:

برای این دلیل این مساله را بدانیم که، چطور مغز در زمان خواب دستور به برخاستن و حرکت را می دهد، تحقیقات زیادی انجام شده است ولی هنوز دلیل آن مشخص نشده است. اما می دانیم که در زمان خواب چه چیزهای اتفاق می افتد. روشن می باشد که، در زمان خواب، مراحل متفاوت خواب را طی می کنیم. در ابتدا خواب سبک، بعد 20 دقیقه خواب عمیق و سپس دوباره خواب سبک و سپس حرکات چشم با سرعت رخ می دهد و تنها در این مرحله همه آرزوهای خود را می بینیم.

برای اینکه از حرکت در زمان خواب جلوگیری کنیم، بدن ما در این مرحله به صورت فلجی در می آید. اما خوابگردی در زمان خواب بسیار عمیق روی می دهد که حالتی جالب و پارادوکسیکال می باشد. مغز به اندازه حرکت کردن فعال می باشد و اما این فعال شدن به اندازه بازی کردن نیست.

افراد دارای اختلال خوابگردی مانند زامبی ها دست های خود را دراز می کنند و اما حرکت کردن آنها قابل باور نیست. در صورتی که چشم باز می باشد ولی نمی توانند چیزی را ببینند. سخت می باشد که آنها تمرکز کنند. نیاز به روشن کردن چراغ ندارند و حافظه آنها را رهبری می کند.

- دلیل اصلی خوابگردی چیست؟

خوابگردی به عنوان یک اختلال و بیماری علل و دلایل متفاوتی می تواند داشته باشد، گاهی خستگی، غم، استرس، مشکلات روانی مانند وحشت زدگی می تواند منجر به این اختلال شود. در عین حال، ناراحتی قلبی و ناراحتی هایی مانند آسم هم در ایجاد آن موثر می باشند.

- بیداری کردن افراد خوابگرد

بیداری کردن شخص خوابگرد از خواب خطر جدی ندارد. اما فراموش نکنید که، انسان چون متوجه تفاوت حرکات خود نمی باشد، بعد از بیدار شدن در یک وضعیت عجیب قرار خواهد گرفت. لذا بعد از بیدار شدن لازم است چیزی از این وضعیت به شخص گفته نشود.

خیلی بهتر می باشد که، فرد را در کمال آرامش و سکوت از خواب بیدار کرد. این می تواند مانع از مضطرب شدن فرد خوابگرد شود. به ویژه برای کودکان این لازم می باشد.

- آیا خوابگردی خطری دارد؟

گاهی می تواند خوابگردی خطراتی را داشته باشد، مانند اینکه فرد مبتلا به اختلال خوابگردی خودش آسیب بزند و یا به یک چیزی گیر کند و زمین بخورد و یا در حال قدم زدن با شرایطی مانند تصادف مواجه شود.

- اطلاعات جالب در مورد افراد خوابگرد:

1- خوابگردی یک بیماری و اختلال می باشد که در دوقلوهای به هم چسبیده بیشتر مشاهده می شود.

2- افراد دارای اختلال خوابگردی با چشم نه، بلکه با حافظه خود حرکت می کنند.

3- اختلال خوابگردی در کودکان پسر بیشتر مشاهده می شود.

4- کسانی که از بیماری خوابگردی اذیت می شوند، در زندگی نرمال هر کاری را می توانند به صورت آگاهی انجام دهند.

5- در بسیاری از کشورها، فرد خوابگرد به خاطر انجام گناه و خطا در زمان خوابگردی مجازات نمی شود.

6- بیماری خوابگردی به مدت یک الی سی دقیقه رخ می دهد و به صورت متوسط 10 دقیقه می باشد.

7- فرد دچار اختلال خوابگردی، کاری که در زمان بیداری نمی تواند انجام دهد در زمان خواب انجام می دهد. مثلا افراد خوابگردی که بلد نیستند نقاشی بکشند، در زمان خواب این کار را انجام می دهند.

8- بر اساس تحقیقات انجام شده، افراد خوابگرد در زمان خواب درد را حس نمی کنند و بیدار نمی شوند. تنها در زمانی که آسیب می بینند، می توانند بیدار شوند.

- حوادث جالب در مورد افراد خوابگرد:

1- در سال 2000 جوان دارای اختلال خوابگردی مادر زن و پدر زن خود را به قتل رساند و سپس در حالی که خواب بود به ماشین پلیس مراجعه کرده و قتل را به آنها توضیح می دهد.

2- در سال 2004 یک پسر خوابگرد خودش را از ساختمان 4 طبقه به پایین پرت می کند. جالب این می باشد که، سپس مثل این که هیچ چیزی نشده، پسر سرپا می شود و شروع به قدم زدن می کند.

3- در اتریش یک زن، بدون آگاهی به شوهرش خیانت می کند. روزی شوهرش وی را با مرد دیگری می بیند. زن می گوید که چیزی به خاطر نمی آورد. بعدا مشخص می شود که، آن زن خوابگرد می باشد و هر شب با مردی که در سر راهش قرار می گیرد، رابطه جنسی دارد.

4- دکتر کلینک خواب بیمارستان لندن آقای متیون اولکر تایید می کند که، یک بیماری خوابگرد از خانه خارج شده و به رانندگی پرداخته است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 2928
تعداد کل بازدیدها: 240062

نظرات کاربران

*