حرف زدن با خود، خوب است یا بد؟ چرا انسان با خودش حرف می زند؟

حرف زدن با خود، خوب است یا بد؟ چرا انسان با خودش حرف می زند؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/10/23

گاهی پیش می آید که ما با خودمان حرف می زنیم و یا اینکه افرادی را دیده ایم که مشغول حرف زدن با خود هستند و از این رفتار و عمل آنها تعجب می کنیم، در حالی که حرف زدن با خود، عملی مثبت است و می توان برای سلامتی انسان مفید باشد. لذا در این مطلب به بررسی تاثیرات حرف زدن با خود می پردازیم.

بر حسب عادت، ما به انسان هایی که با خودشان حرف می زنند، کمی غیر عادی نگاه می کنیم. این افراد را می توان در همه کانون های اجتماعی با هر سن و سالی مشاهده کرد، آنان را می توانید در میان نزدیکان، خویشاوندان، همکاران و رهگذران در خیابان ببینید، زمانی که به آنان می نگرید، چنان در جدال با فرد خیالی خودشان می یابید که به هیچ وجه متوجه اطراف و حضور شما در کنارشان نمی شوند.این افراد را می توان در همه کانون های اجتماعی با هر سن و سالی مشاهده کرد، آنان را می توانید در میان نزدیکان، خویشاوندان، همکاران و رهگذران در خیابان ببینید، زمانی که به آنان می نگرید، چنان در جدال با فرد خیالی خودشان می یابید که به هیچ وجه متوجه اطراف و حضور شما در کنارشان نمی شوند.این افراد را می توان در همه کانون های اجتماعی با هر سن و سالی مشاهده کرد، آنان را می توانید در میان نزدیکان، خویشاوندان، همکاران و رهگذران در خیابان ببینید، زمانی که به آنان می نگرید، چنان در جدال با فرد خیالی خودشان می یابید که به هیچ وجه متوجه اطراف و حضور شما در کنارشان نمی شوند.در حالی که دانشمندان امریکایی در تحقیقات جدید خود، اعلام کرده اند که، حرف زدن با خود، خبر از سطح هوش بالا می دهد و همچنین برای محافظت انسان از استرس و رهایی از افسردگی به انسان کمک می کند. افسردگی باعث می‌شود فرد احساس پوچی و شکست کند، تعامل داشتن با افراد پیرامون برای فرد بسیار سخت می‌شود. بنابراین صحبت کردن با اشیا با دیگران و حتی دوستانش برایش غیر ممکن می‌شود. فرد به دلیل احساس تنهایی سعی می‌کند با خود صحبت کند.

بر اساس اعلام سایت (Medicinform.net)، در تحقیقی را دانشمندان دانشگاه میشیگان آمریکا (University of Michigan) آمریکا، بعد از انجام دو تحقیق جداگانه اعلام نموده اند که حرف زدن با خوب نه تنها عملی منفی نیست بلکه عملی مفید برای سلامتی انسان می باشد.

در زمان تحقیقات به شرکت کنندگان دانشمندان به بررسی افرادی پرداختن که در زمان استرس شروع به صحبت کردن با خود می کنند. در نتیجه معلوم شده است که، این روش سبب بروز احساسات و کاهش استرس در انسان می گردد. به همین دلیل روانشناسان توصیه می کنند، کسانی که زود به زود با استرس و یا با هیجان مواجه می شوند، نیز انجام دهند.

چرا که وقتی انسان با خودش صحبت می کند، مکانیسم حسی شخص فعال می شود و در نتیجه حافظه بهتر شده و عملکرد بهتری دارد. برای سازماندهی افکار، یادگیری در کودکان و بزرگسالان، پرورش اعتماد به نفس و تمرکز حواس می شود.

لذا بر خلاف برداشت عامه، حرف زدن با خود بیماری نیست و اغلب افراد این تجربه را در طول عمر خود حتی برای یکبار هم که شده دارند. البته یکی از دلایل اصلی حرف زدن با خود، فشارهای روانی می باشد که معمولا در مردان و در سنین میانسال بیشتر می باشد، از این رو، حرف زدن با خود می تواند به کاهش فشارهای روانی و استرس در این افراد کمک کند. از سوی دیگر، تنهایی هم عامل دیگر حرف زدن با خود می باشد، به هنگام تنهایی، فرد تمایل دارد تا احساساتش را خواه با صدای بلند یا در ذهن خود در قالب کلمات  به زبان بیاورد. یک فرد به دلیل تنهایی ممکن است تفکرات آرزومندانه‌ای داشته باشد و راجع به اینکه آرزو داشته است که زندگی‌اش چگونه باشد، صحبت می‌کند.

در پایان لازم است،خاطر نشان کرد که، اگر عادت دارید با خودتان بلند بلند صحبت کنید یا دائم درون مغزتان گفت و شنودی بر پاست نگران نشوید. شما جز سالم ترین افراد دسته بندی می شوید؛ چراکه خود کنترلی بیشتری و مغزی فعال تر دارید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 72
تعداد کل آرا: 3059
تعداد کل بازدیدها: 303031

نظرات کاربران

*