حدود رابطه و تماس با نامحرم در آیات قرآن کریم

حدود رابطه و تماس با نامحرم در آیات قرآن کریم

در مقاله احکام رابطه و تماس زن و مرد نامحرم در شرایط خاص درخصوص احکام و فتواهای مربوط به روابط زن و مرد یا دختر و پسر نامحرم توضیح داده شد. همانطور که می دانید این فتاوی براساس تعالیم اسلامی بویژه آیات قرآن کریم هستند. در زیر به بررسی برخی از آیاتی از قرآن مجید که مستقیما یا تلویحی اشاره به حدود و نحوه روابط زن و مرد نامحرم دارند، می پردازیم.

یکی از آیاتی که بطور نسبی مستقیما به روابط نامحرم اشاره کرده است آیات مربوط به داستان حضرت موسی و برخورد حضرت موسی با دختران شعیب است که متن و ترجمه آیه 23 سوره قصص به شرح زیر می باشد:

«وَ لَمَّا وَرَدَ ماءَ مَدْيَنَ وَجَدَ عَلَيْهِ أُمَّةً مِنَ النَّاسِ يَسْقُونَ وَ وَجَدَ مِنْ دُونِهِمُ امْرَأَتَيْنِ تَذُودانِ قالَ ما خَطْبُكُما قالَتا لا نَسْقِي حَتَّى يُصْدِرَ الرِّعاءُ وَ أَبُونا شَيْخٌ كَبِيرٌ. فَسَقى لَهُما ثُمَّ تَوَلَّى إِلَى الظِّلِّ فَقالَ رَبِّ إِنِّي لِما أَنْزَلْتَ إِلَيَّ مِنْ خَيْرٍ فَقِيرٌ. فَجاءَتْهُ إِحْداهُما تَمْشِي عَلَى اسْتِحْياءٍ قالَتْ إِنَّ أَبِي يَدْعُوكَ لِيَجْزِيَكَ أَجْرَ ما سَقَيْتَ لَنا»

ترجمه آیه: و آن گاه كه موسى بر سر آب مدين رسيد، گروهى از مردم را يافت كه گوسفندان خود را آب مى دهند و در نزديكى آنان، دو زن را يافت كه دورى مى گزينند. به آن دو گفت: كارتان چيست و چه مى كنيد؟ گفتند: روش ما اين است كه گوسفندان را آب نمى دهيم؛ تا چوپانان از آبشخور در آيند و گوسفندان خود را از آن خارج سازند. پدرمان پيرى سال خورده است و خود نمى تواند گوسفندانمان را به اين جا آورد. آن گاه موسى، گوسفندانشان را آب داد؛ سپس از آبشخور، به سوى سايه رفت و گفت: پروردگارا! من به هر خيرى كه به سويم بفرستى، سخت نيازمندم؛ سپس يكى از آن دو زن، در حالى كه با نهايت حيا و عفت گام برمى داشت، نزد موسى آمد و به وى گفت: پدرم تو را فرامى خواند؛ تا مزد آب دادنت به گوسفندان را به تو بپردازد». 

از مضمون این آیه روابط سالم و درست زن و مرد نامحرم در اجتماع و شرایط مختلف مانند محیط های کاری، خیابان و امثالهم را می توان بدین صورت استنباط کرد:

در این آیه صریحا ذکر می شود که حضرت موسی(ع) تنها به اقتضای یک رابطه اجتماعی و عملی با زن/دختر نامحرم نزدیک شده است و نه از روی لذت و شهوت؛ آن هنگام که می فرماید "پس حضرت موسی گوسفندانشان را آب داد" یعنی حضرت موسی تنها به جهت کمک به آنها که پدری سالخورده داشتند به آنها نزدیک شد و کاری برایشان انجام داد.

دوم اینکه در این آیه بیان می شود که حضرت موسی با دیدن جمعی از مردم نگاهش به دو زن افتاد. در واقع تعمدا و به قصد چشم چرانی به دنبال نگاه کردن به زنان نبودند.

تاکید بر گام برداشتن زن با حیا و عفت نیز از دیگر مواردی است که در این آیه صریحا ذکر شده است و نشان دهنده نحوه رفتار و معاشرت زنان در اجتماع است.

نکته دیگری که از این آیه درخصوص روابط زن و مرد نامحرم در محیط اجتماعی می توان برداشت کرد توجه به این نکته است که این دو زن گوسفندان خود را تا وقتی که دیگر چوپانان مرد از آنجا نرفته برای آب خوردن نبردند. به بیان ساده این آیه صریحا مردان و زنان را از اختلاط در محیط های اجتماعی نهی می کند. از همین جمله در این آیه که در گفتگو موسی با دو زن را نشان می دهد نیز می توان این استنباط را کرد که گفتگو با نامحرم در صورت ضرورت می تواند صورت پذیرد و البته درصورتیکه سخنان نامتعارف و وسوسه انگیز گفته نشود و لحن سخن نیز با ناز و شهوت انگیز نباشد.

بیان این نکته که حضرت موسی به سایه آمد و از خداوند طلب خیر کرد نشان از این است که در شرایطی که ظن گناه می رود باید از این موقعیت اجتناب کرد و اگر نیاز به ازدواج دارد باید بر خداوند توکل کرده و طلب خیر نماید.

در نهایت نکته بسیار قابل تامل که از این آیه و داستان حضرت موسی و شعیب می توان استفاده کرد اشاره به این است که حضرت شعیب برای اینکه رابطه و حضور حضرت موسی در بین آنها با گناهی همراه نباشد، خود پیشنهاد ازدواج یکی از دختران خود با حضرت موسی را داد. در واقع قرآن کریم صریحا بیان می کند برای جلوگیری از هرگونه مفسده ای باید راه ازدواج را فراهم کرد حتی اگر برخلاف عرف باشد(آنچه ما در جامعه امروزی می بینیم که خواستگاری دختر از پسر را درست نمی دانند).

در دیگر آیات قرآن نیز مواردی از نحوه و شرایط رابطه و تماس بین زن و مردم نامحرم آورده شده است از جمله اینکه در آیه 24 سوره نور می فرمایند: قُلْ لِلْمُؤْمِنِينَ يَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ که یغضوا در اینجا به معنی از تیزی انداختن چشم است یعنی در هنگام نگاه کردن به زن نامحرم خیره نشوند؛ به بیان ساده نگاه خریدارانه به زن نداشته باشند. در ادامه همین آیه، همین توصیه را به زنان می کند و آنها را از خیره شدن به مردان نهی می کند.

درآیه 30 سوره نور نیز خداوند می فرمایند: "ذلِكَ أَزْكى لَهُمْ؛ «اين كنترل، براى انسان ها پاكيزه تر است" که در واقع کنترل در نگاه کردن زن و مرد نامحرم به یکدیگر را عامل طهارت و صلابت روح آدمی و عامل جلوگیری از عواقب و ضررهای جسمی و روحی آتی برای انسان می داند.

در آیه 5 سوره مائده قرآن کریم به زنان می فرمایند که مردانی که رابطه نامشروع یا دوستی با زنان داشته اند را انتخاب نکنید و در 4 سوره نساء قرآن کریم به صراحت به مردان می فرمایند که زنانی را به همسری برگزینند که رابطه دوستی یا نامشروع با زنان نداشته اند. در واقع برخلاف تصور عام که رابطه و دوستی دختر و پسر و به اصطلاح دوست دختر و دوست پسر را مربوط به شرایط امروزی جوامع می دانند، از آیات فوق می توان این نتیجه را گرفت که در همه زمان ها امکان ایجاد روابط دوستانه و البته ناصحیح و نامشروع بین زنان و مردان وجود داشته که زن و مرد باید با حفظ حدود از این نوع روابط دوستی و هرگونه رابطه و تماس زن و مرد نامحرم اجتناب کنند تا همسرانی پاکیزه نصیب آنها شوند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 197
تعداد کل آرا: 2660
تعداد کل بازدیدها: 679713


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)