حجم تولید، قیمت و مجازات های تولید مشروبات الکلی و عرق در ایران

حجم تولید، قیمت و مجازات های تولید مشروبات الکلی و عرق در ایران

در مقاله طرز تهیه مشروبات الکلی و عرق در ایران درخصوص نحوه و روش های تهیه و توزیع مشروبات الکلی-بیشتر عرق- در ایران توضیح داده شد. در ادامه در این نوشته میزان تولید مشروبات الکلی، قیمت مشروبات الکلی و عرق و همچنین مجازات و جرائمی که برای تولید و توزیع مشروبات الکلی در ایران در نظر گرفته شده است، شرح می شوند.

نحوه و حجم تولید مشروبات الکلی و عرق در ایران

تولید عرق در ایران در دو سطح صورت می گیرد یک سطح که حجم تولید بالاست یعنی تولید کننده چندین دیگ که هر کدام 120 لیتر حجم داشته ظرفیت تولید تا 20 لیتر عرق را دارد برپا می کند که با محاسبه می توان گفت اگر فردی پنج دیگ به این حجم داشته باشد روزانه می تواند تا 100 لیتر عرق تولید کند که خود در واقع یک نوع کارگاه یا کارخانه تولید عرق محسوب می شود. این روش تولید بیشتر در باغ های اطراف تهران انجام می گیرد.

روش دیگر تولید در خانه است که در آنجا با استفاده از  زودپز یا دستگاه های کوچک عرق گیری عرق کشمش را می کشند. با یک زودپز کوچک شما می توانید به اندازه یک شیشه نوشابه خانواده عرق تولید کنید. ضمن اینکه متاسفانه کلیه این دستگاه ها حتی دستگاه الکل سنج نیز در بازار موجود و قابل تهیه است.

به گفته این ساقی مشروبات الکلی تنها راه تشخیص اصل و تقلبی بودن مشروبات الکلی بویژه عرق این است که یا به ساقی خود اطمینان داشته باشید و یا حرفه ای بوده و با بوی انواع مشروبات الکلی و عرق آشنا بوده تا بتوانید عرق اصل و تقلبی را از هم تشخیص دهید.

قیمت مشروبات الکلی و درآمد تولید و توزیع کنندگان(ساقی) مشروبات الکلی و عرق چقدر است؟

به گفته این ساقی مشروبات الکلی قیمت مشروبات الکلی از شیشه ای 25 هزار تومان تا شیشه ای چند میلیون(2-3 میلیون) متفاوت است. متاسفانه قالب افراد قشر متوسط و ضعیف که توانایی تهیه شیشه های عرق یا مشروبات الکلی وارداتی که قیمت هر شیشه آنها ممکن است به چند صد هزار تومان یا در نوع خاصی به چند میلیون تومان برسد را ندارند و اکثرا از همین عرقیات نامرغوب که در بالا نحوه تهیه آنها توضیح داده شد استفاده می کنند که مضرات بسیار زیادی دارد از جمله سردرد، گرفتگی ماهیچه، پف کردن صورت و زیر چشم و به هم خوردن کل مکانیزم و ساز و کار بدن.

درآمد توزیع کنندگان و ساقی های مشروبات الکلی و عرق به میزان کار و به اصطلاح زرنگی آنها بستگی دارد و به گفته این ساقی مشروبات الکلی افرادی هستند که روزانه چند میلیون از توزیع عرق درآمد دارند که با توجه به حاشیه سود بالای تهیه و توزیع مشروبات الکلی می توان تخمین زد که برای مثال حداقل فرد روزانه یک میلیون تومان درآمد/سود خالص دارد- البته از راه توزیع همین عرق های نامرغوب.

روش های و مسیرهای توزیع مشروبات الکلی و عرق وارداتی در ایران به این صورت است که از مرزها با ماشین های سبک و سنگین که یک ماشین دیگر به عنوان اسکورت از جلو آن را حمایت می کند تا تهران بار مشروبات الکلی را می آورند و در آنجا به یک توزیع کننده و در یک انبار تحویل می دهند و سپس از آنجا توسط پیک موتوری ها بین مشتری ها توزیع می شوند. ضمن اینکه مشتری های خاص نیز خودشان برای تهیه مشروب می آیند.

درخصوص مشروبات الکلی که بصورت دست ساز در باغ ها یا خانه ها تولید می شود، تولید کننده از طریق ساقی های خود مشروبات را به قسمت های مختلف شهر توزیع می کند.

مجازات ها و جرائم مربوط به تهیه و توزیع مشروبات الکلی و عرق

ظاهرا و البته با کمال تاسف مجازات ها و جرائم مربوط به تهیه و توزیع مشروبات الکلی چندان سنگین نیست. به گونه ای که شما برای تولید 20 لیتر مشروب الکلی حدود 2 میلیون تومان باید جریمه بدهید. درخصوص برخی از عرق ها و شیشه های مشروبات الکلی خارجی جریمه 3 تا 4 میلیونی است که به گفته این ساقی مشروبات الکلی دلیل آن سیاسی تلقی شدن ای نوع از شیشه های مشروب است؟! درخصوص کارگاه ها یا خانه های تهیه و توزیع مشروبات الکلی نیز جرائم چندان سنگین نیستند و بسیاری از آنها با پرداخت جرائم نقدی و نهایتا وثیقه گذاشتن آزاد شده و دوباره به سر کار خود یعنی تولید عرق بر می گردند.

متاسفانه همانطور که گفته شد تعداد بسیار زیادی تولید کننده وجود دارند که تنها با یک زودپز به تولید عرق می پردازند که شاید پیدا کردن آنها هم به راحتی برای ماموران قضایی میسر نباشد و تنها راه حل ممکن درک خود آنها از مضرات این کار و همچنین ایجاد اشتغال یعنی شغلی جایگزین برای آنهاست.

آنچه در بالا و مقاله طرز تهیه مشروبات الکلی و عرق در ایران ذکر شد روش تهیه و توزیع مشروبات الکلی و عرق در ایران است که متاسفانه همانطور که خواندید غالب مشروبات و عرق های الکلی تولیدی از نوع نامرغوب هستند که عوارض بسیار خطرناک و شدیدی برای مصرف کنندگان آن داشته و در حالت مصرف بسیار می تواند منجر به مرگ شود که نمونه های بسیاری از آنها در بیمارستان ها وجود دارد. ولی عدم آگاهی یا عدم توجه افراد به این مسئله منجر به وجود این بحران شده است که هم برای خود این مصرف کنندگان عرق و هم برای اطرافیان و جامعه ضررهایی را ایجاد می کند. یک سوال در اینجا به ذهن خطور می کند و اینکه آیا واقعا مشروبات الکلی و عرق که می تواند در آن ادرار آدم هم باشد و مضرات بسیاری داشته باشد، ارزش مصرف کردن دارد؟!!! و چرا این افراد از بین این همه نعمات خداوندی و نوشیدنی ها به این نوشیدنی روی می آورند؟؟!!!

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 1
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 186
تعداد کل آرا: 2653
تعداد کل بازدیدها: 673670


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)