حالت تهوع در دوران بارداری | فوائد و مضرات حالت تهوع در دوران بارداری

حالت تهوع در دوران بارداری | فوائد و مضرات حالت تهوع در دوران بارداری
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/02/02

بسیاری از بانوان در دوران بارداری به ویژه سه ماهه اول بارداری دارای حالت تهوع و استفراغ می باشند، که این حالت آنها را اذیت می کند و موجب ناراحتی می گردد، اما بر اساس تحقیقات حالت تهوع در زمان بارداری نه تنها خطری برای سلامتی مادر و نوزاد ندارد، بلکه دارای فوائدی هم می باشد.

بر اساس گزارشی که انجمن بارداری آمریکا ارائه داده است، 50 درصد از خانم ها در دوران بارداری از حالت تهوع، اگر به صورت دقیق بگویم از حالت استفراغ اذیت می شوند. حالت تهوع در اصل، در نتیجه افزایش سریع هورمون ها در سه ماهه اول بارداری رخ می دهد. علائم و نشانه اصلی این حالت، داشتن احساس شدید و یا جزئی حالت تهوع می باشد علاوه بر این، بی حالی، بی اشتهایی، استفراغ، کمبود آب در بدن، سرگیجه و غیره هم در این شرایط مشاهده می شود. در حال حاضر، در مورد حالت تهوع و استفراغ در دوران بارداری فزجو (Fejzo)، در سال 2009 در مقیاس گسترده تحقیق کرده است. بر اساس یافته های این تحقیق، حالت تهوع اساساً در 27 هفتگی بارداری به صورت کامل بر طرف می شود. اما برخی از خانم هایی که از حالت تهوع اذیت می شوند، در حدود 22 درصد علائم و نشانه های ناخوشایند این حالت را حتی تا زمان زایمان دارند و این علائم ادامه پیدا می کند.

اگر چه در عرصه پزشکی متخصصان نمی توانند، حالت تهوع در بارداری را از پیش مشخص نمایند. ولی خانم هایی که در معرض خطر هستند، را می توانند مشخص کنند. از جمله این خانم هایی که در دروان بارداری در معرض ابتلا به حالت تهوع و استفراغ می باشند، عبارتند از:

1- خانم هایی که دارای اضافه وزن می باشند.

2- خانم هایی که از آلرژی های مختلف اذیت می شوند.

3- داشتن رژیم غذایی معین قبل از باداری مانند رژیم غذایی سبزیجات و غیره.

4- بارداری زودهنگام یعنی بارداری در سنین پایین.

برای آگاهی دادن به خانم ها و کمک به خانم هایی که از حالت تهوع اذیت می شوند، در سال 2012 برای اولین بار در تاریخ 15 می، در دنیا «روز اطلاع رسانی از استفراغ تند بارداری»، (Hyperemesis Gravidarum Awareness Day) نامیده شد.

بی شک، برای دانشمندان علل و دلایل حالت تهوع و استفراغ در دوران بارداری به صورت دقیق معلوم نیست. اما آنها می گویند که، تنها دلیل حالت تهوع و استفراغ در دوره بارداری وجود ترکیبات سمی در مواد غذایی و نوشیدنی هایی می باشد.

در کنار علائم و نشانه های ناخوشایندی که در بالا گفته شد، بعضاً برای آرام کردن مادران، متخصصان اطلاعات و مطالبی در مورد نداشتن خطر حالت تهوع برای سلامتی مادر و کودک و حتی در برخی موارد مفید بودن آن نیز انتشار می دهند.

چنانکه موسسه سلامتی ملی (National Institutes of Health) در تحقیق جدیدی که انجام داده است، اساساً اثبات کرده است، حالتی هایی مانند استفراغ و حالت تهوع در دوران بارداری، ریسک سقط جنین و اختلال در بارداری را کاهش می دهد.

در طی سال های 1992 تا 2012 دانشمندان کانادایی با شرکت 850 هزار زن، تحقیقی را انجام داده اند که نشان می دهد، خانم هایی که از حالت تهوع و استفراغ در دوران بارداری اذیت نمی شوند، ریسک از بین رفتن بارداریشان 3 الی 10 برابر بیشتر است. همچنین در زمانی که حالت استفراغ وجود دارد، احتمال زایمان زودرس 6.4 تا 9.5 درصد کمتر می شود.

علاوه بر این ها، در زنانی که دچار حالت تهوع و استفراغ در دوران بارداری هستند، ریسک به دنیا آوردن کودکان دارای نقص مادر زادی به میزان 30 الی 80 درصد کمتر می شود.

دانشمندان کانادایی در تحقیقات خود به فوائد دیگر حالت استفراغ دست یافته اند، بر اساس تحقیقات کودکانی که مادرانشان دچار حالت استفراغ بوده اند، از سه سالگی تا هفت سالگی هوش بالایی (IQ) از خود نشان می دهند.

مشخص شده است که، علائم و نشانه های حالت استفراغ و تهوع هر چقدر قوی و شدید باشد، فوائدی که در بالا گفته شده به همان میزان بیشتر می شود.

- در نقاط مختلف دنیا، متخصصان برای پیشگیری از حالت تهوع، چای و دمنوش های زیر را توصیه می کنند:

1- چای نعناع؛

2- چای زنجبیل؛

3- چای دانه های رازیانه؛

4- دم کردن چای با گریپ فروت و پوست رنده شده لیمو، هم برای پیشگیری از حالت تهوع مفید است.

5- برخی از ادویه ها که با آرام کردن سیستم معده و روده، سبب کاهش حالت تهوع می شوند، مثلاً جویدن دانه های رازیانه، اضافه کردن پودر زنجبیل به غذا و ... .

- مخلوط ها و ترکیبات کاهش دهنده حالت تهوع:

1- آب لیمو را به همراه آب و دیگر ترکیبات استفاده کنید.

2- آب سیب و آب و عسل را با هم مخلوط کنید.

3- آب سیب بنوشید.

4- مخلوط کردن آب گوجه و آبلیمو؛

- کارهای مفید برای زنانی که دارای حالت تهوع در بارداری هستند:

1- دراز کشیدن بعد از غذا خوردن؛

2- کامل کردن زمان غذا خوردن؛

3- غذا پختن؛

4- استفاده از غذاهای پر ادویه و تند؛

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 2999
تعداد کل بازدیدها: 276388

نظرات کاربران

*