جمعه سیاه به کدام تاریخ اشاره دارد و چرا به آن جمعه سیاه می گویند؟

جمعه سیاه به کدام تاریخ اشاره دارد و چرا به آن جمعه سیاه می گویند؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/30

جمعه سیاه که ترجمه عبارت بلک فرایدی(Black Friday) در زبان انگلیسی است، در واقع آخرین جمعه ماه نوامبر است. از آنجاییکه ماه نوامبر و دسامبر آخرین ماه های سال میلادی هستند، آخرین جمعه ماه نوامبر که پس از آن ماه دسامبر شروع می شود مصادف با ایامی می شود که مردم کشورهایی که کریسمس را جشن می گیرند، برای خریدهای سال نو به فروشگاه ها می روند.

همانطور که می دانید در تقویم میلادی روزهای تعطیلات کاری یکشنبه ها و شنبه هاست و جمعه اساسا تعطیل نیست، اما جمعه سیاه یا بلک فرایدی را بسیاری از شرکت ها در این کشورها به کارکنان خود مرخصی داده تا به خرید سال نو خود بروند.

جمعه سیاه از آمریکای شمالی و در واقع کشور آمریکا آغاز شده است اما این سنت در بسیاری از دیگر کشورها نیز اکنون رواج یافته است و شاید با شدت کمتر در دیگر کشورها برگزار می شود. کشورهای بریتانیا، فرانسه، روسیه، هند، چین و کانادا از جمله دیگر کشورهای برگزار کننده جمعه سیاه هستند.

چرا به جمعه سیاه، جمعه سیاه یا بلک فرایدی(Black Friday) می گویند؟

درخصوص وجه تسمیه یا اولین کاربرد جمعه سیاه یا بلک فرایدی نقل و روایات مختلفی است که در زیر برخی از آنها ذکر می شوند.

جالب است که بدانید اولین کاربرد عبارت جمعه سیاه یا بلک فرایدی در تاریخ و فرهنگ آمریکا اساسا آخرین جمعه نوامبر نبوده است، بلکه 24 سپتامبر سال 1869 میلادی بوده است. این جمعه پس از جنگ داخلی آمریکا که یک دوره دوازده ساله بازسازی برای امریکا تعریف شد، بوده است. در این جمعه دو سرمایه دار بزرگ به نام های جی گولد و جیمز فیسک بواسطه ارتباطات خود با دولت گرنت(Grant Administration) انحصار بازار طلا را در دست گرفتند و از این طریق سودهای زیادی بدست آوردند. دولت گرنت متوجه این سوء استفاده شد و حجم بالای طلا را وارد بازار کرد و سبب شد که قیمت انحصاری و بالای طلا تا 18% کاهش یابد. اما بسیاری بواسطه این انحصار ضررهای زیادی کردند و بسیاری از زندگی ها ویران شد و به این جهت به این جمعه یعنی 24 سپتامبر سال 1869 میلادی، جمعه سیاه گفتند.

اما اولین کاربرد جمعه سیاه یا بلک فرایدی به معنای امروزی(یعنی یک حراج بزرگ و خرید تعداد زیادی مردم) را در نوامبر سال 1951 مورد استفاده قرار گرفت. از آنجاییکه آخرین جمعه نوامبر روز بعد از روز شکرگزاری(Thanksgiving day) در آمریکا که یک روز تعطیل رسمی در تقویم میلادی است، قرار گرفته است. کارگران بسیاری از کارخانه ها در این سال این روز را به بهانه های مختلف از جمله مریضی، مرخصی گرفته و با احتساب روزهای تعطیل شنبه و یکشنبه در تقویم میلادی، چهار روز تعطیل داشتند. از آنجاییکه این حرکت دسته جمعی کارگران در دوسال 1951 و 1952 میلادی روی داد، عبارت جمعه سیاه یا بلک فرایدی توسط نشریه Factory Management and Maintenance مورد استفاده قرار گرفت.

البته عبارت جمعه سیاه یا بلک فرایدی توسط پلیس آمریکا برای این روزهای شلوغ و پرترافیک در سال 1975 میلادی هم استفاده شد. اما استفاده از جمعه سیاه به معنای روزی که در آن حراج گسترده و با رقم بالا رخ دهد، در اوایل دهه 1980 میلادی زمانیکه صاحبان فروشگاه ها و تجار از این عبارت به معنی یکی از مهمترین روزهای خرید سال استفاده کردند، رایج شد.

برای آشنایی با تخفیف های جمعه سیاه در کشورهای مختلف دنیا می توانید مقاله تخفیف جمعه سیاه یا بلک فرایدی چقدر است؟ و برای آشنایی با تخفیف های جمعه سیاه در سال جاری شمسی در برخی از فروشگاه های آنلاین در ایران به تخفیف های جمعه سیاه در ایران | تخفیف های سال 96 جمعه سیاه در ایران رجوع کنید.

منبع: ویکی پدیا و دیگر وبسایت های اینترنتی

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 384
تعداد کل آرا: 4068
تعداد کل بازدیدها: 1647488

نظرات کاربران

*