جدیدترین ترفندهای جستجو در گوگل

جدیدترین ترفندهای جستجو در گوگل

موتورجستجوی گوگل یکی از پرطرفدارترین و پرکاربردترین موتورهای جستجو در جهان و در ایران است. بسیاری از ما از این موتور جستجو تنها با تایپ کلمات مدنظرمان استفاده می کنیم. اما جالب است بدانید که موتور جستجوی گوگل قابلیت هایی دارند که در قالب ترفندهایی می توانید نتایج بهتری از جستجوی خود بدست آورید. برخی از این ترفندها جنبه تفریحی و تفننی دارند اما برخی دیگر جنبه کاربردی و آموزشی دارند. در این مقاله ترفندهای کاربردی و آموزشی گوگل را برای شما معرفی می کنیم.

زمان سنج گوگل(Google Timer)

بسیاری از ما ممکن است از کرنومتر، ساعت دیجیتال یا تلفن همراه خود برای تنظیم یک زمان و شمارش آن استفاده کنیم. جالب است که بدانید گوگل در خود قابلیت یک زمان سنج را دارد. تنها کافیست که شما عبارت Set timer for … minutes را در گوگل تایپ و جستجو کنید. در این حالت گوگل زمانی که شما تعیین کرده اید را بصورت معکوس برای شما شمارش می کند و نقش یک کرنومتر را ایفا می کند. این زمان می تواند بیش از دقیقه باشد که در این حالت شما می بایست از عبارت hour/hours استفاده کنید. برای مثال برای شمارش 20 ثانیه شما عبارت set timer for 20 seconds، برای شماره 20 دقیقه عبارت انگلیسی set timer for 20 minutes و برای شمارش دو ساعت با گوگل عبارت set timer for 2 hours  را در گوگل تایپ کرده و اینتر بزنید.

طلوع و غروب آفتاب

ترفند جالب دیگر گوگل نشان دادن طلوع و غروب آفتاب است. از آنجاییکه گوگل می تواند با استفاده از IP که از آن در گوگل جستجو کنید، موقعیت مکانی شما را تشخیص دهد، با تایپ کلمات Sunset sunrise (البته با فاصله بین این دو کلمه) گوگل براساس IP که از آن سرچ کرده اید، زمان طلوع(sunrise) و غروب(sunset) را به ترتیب به شما نمایش می دهد.

مشخص کردن میزان انعام(Google Tip Amount)

در بسیاری از کشورهای دنیا در ازای مبلغ مشخصی از بهای یک سرویس به ارائه دهنده سرویس(مخصوصا در رستوران ها) انعام(tip) پرداخت می شود. این مقدار براساس فرمولی محاسبه می شود که محاسبه آن زمان بر و دشوار است. گوگل این کار و محاسبه را برای شما محاسبه می کند. تنها کافیست عبارت what is the tip for … که به جای نقطه ها(جای خالی) باید مبلغ مدنظر خود را وارد کنید. برای مثال اگر بخواهید که مبلغ انعام برای 50 دلار را بدانید، می بایست عبارت what is the tip for 50 dollars را وارد کنید. البته فعلا این سرویس تنها به دلار محاسبه می کند و دیگر ارزها مقدار انعام آنها قابل محاسبه نیست.

جستجوی انواع خاصی از فایل ها

برای اینکه بتوانید محدوده جستجوی خود در گوگل را کوچکتر کرده و نتایج بهتری از جستجوی گوگل خود بدست آورید، می توانید فایل های خاصی که مدنظرتان است را در گوگل جستجو کنید. بدین منظور می بایست از عبارت زیر استفاده کنید:

File type: pdf cancer که با تایپ این عبارت فایل های پی دی اف مربوط به سرطان(cancer) به شما نمایش داده می شود. برای جستجوی دیگر انواع فایل ها هم می توانید پسوند انها را جستجو کنید. برای مثال برای فایل ورد doc/docx یا انواع پسوندهای فایل های ویدئویی یا صوتی مانند mp3, mp4

جستجوی وضعیت پرواز(Flight status)

با وارد کردن شماره پرواز خود در جستجوی گوگل شما می توانید مسافتی که این پرواز طی کرده است و باقیمانده آن را بر صفحه نقشه گوگل مشاهده کنید.

آگاهی از وضعیت هوا

اگر شما نام هر شهری را به همراه عبارت پیش بینی(forecast) در جستجوی گوگل تایپ کنید. وضعیت و پیش بینی آب و هوای آن شهر برای شما نمایش داده می شود. برای مثال اگر شما عبارت Los Angles forecast را تایپ کنید. پیش بینی و وضعیت آب و هوای شهر لس آنجلس به شما نمایش داده می شود.

آگاهی از مطالب و محتوای یک وبسایت

گوگل به شما این امکان را می دهد که جدیدترین محتوای یک وبسایت را بتوانید مشاهده کنید. برای مثال اگر شما عبارت site:chegane.com را جستجو کنید. مطالب و محتوای مربوط به وبسایت چگانه به شما نمایش داده می شود. در این حالت شما می توانید با استفاده از گزینه tools در صفحه جستجو نتایج خود را گزینش کنید. برای مثال برای مشخص کردن محتوای تولید شده در 24 ساعت گذشته در چگانه گزینه 24 hours را انتخاب کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
جدیدترین ترفندهای جستجو در گوگل
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)