ثواب پیاده روی اربعین چیست؟ چرا پیاده روی اربعین ثواب دارد؟

ثواب پیاده روی اربعین چیست؟ چرا پیاده روی اربعین ثواب دارد؟

در مقاله ثواب زیارت اربعین چیست؟ چرا زیارت اربعین فضیلت و ثواب خاصی دارد؟ در مورد زیارت اربعین و ثواب زیارت اربعین حسینی توضیح داده شد. یکی از اعمالی که در روز اربعین ثواب خاصی دارد، پیادروی اربعین یا پیاده رفتن برای زیارت حرم امام حسین(ع) در روز اربعین است که در اینجا به نقل از منابع کتب شیعی و روایات دلیل و فلسفه پیاده روی اربعین توضیح داده می شود.

درخصوص ثواب پیادروی برای زیارت امام حسین در روز اربعین روایات و منابع مختلفی وجود دارد که در زیر جند مورد آن ذکر می شود.

در فصل اول کتاب نورالعین نقل شده است که ابوسعید قاضی می‌گوید: به دیدار امام صادق(ع) در اتاقکی که از آن او بود،‌ رفتم، مزارم نزد او بود، شنیدم امام صادق(ع) فرمود: هر کس پیاده به زیارت قبر امام حسین(ع) برود، خداوند برای هر گام و قدمی که بر می‌دارد و بر زمین می‌گذارد، ثواب آزاد کردن برده‌ای از فرزندان اسماعیل را برایش می‌نویسد.

همچنین جابر مکفوف از ابی الصامت نقل کرده است که از امام صادق(ع) نقل کرده اند هرکس پیاده به زیارت امام حسین(ع) برود، خداوند برای هر قدم برداشتن او هزار حسنه برای او دارد و هزار گناه او را پاک کرده و رتبه او را هزار درجه بالا می برد.

علی بن میمون صائغ از امام صادق(ع) روایت کرده که فرمود: ای علی! به زیارت امام حسین(ع) برو و از این کار فروگذار نکن، ‌عرض کردم: ثواب زیارت کننده او چیست؟ فرمود: هر کسی پیاده به زیارت او برود، خداوند برای هر گامی که بر می‌دارد، حسنه‌ای برایش نوشته،‌گناهی از او پاک کرده و درجه‌ای به رتبه او می‌افزاید،‌هنگامی که به آنجا برسد، خداوند دو فرشته بر او موکل می کند تا آنچه اعمال خیر در زیارت از او سر می زند، بنویسد و هر آنچه اعمال شر و زشت از او سر می زند، بنویسد و هر آنچه شر و زشت از او سر می‌زند ثبت نکنند،‌ وقتی که قصد برگشت می‌کند، با او وداع می‌کنند و می‌گویند: ای ولی خدا بخشیده شدی، تو از حزب خدا،‌حزب رسول او و حزب اهل بیت رسول او هستی، به خدا سوگند هرگز آتش جهنم را نخواهی دید و او هم تو را نمی‌بیند و بدنت هرگز طعمه آتش نخواهد شد.

در مجموع باید یادآور شوم که با وجودیکه زیارت امام حسین در هر زمان و در هر مکان ثواب داشته و نشانه مومن و معتقد بودن یک شیعه است. اما برخی اعمال مانند زیارت اربعین یا پیاده رفتن به جهت زیارت حرم مطهر امام حسین(ع) که یک الگو و احیا کننده دین اسلام هستند، به جهاتی که در بالا ذکر شد، ثواب زیارت امام حسین(ع) را دو چندان می کند. به موارد فوق باید مقدس و خاص بودن برخی از اعداد در دین اسلام را مورد توجه داد که خود عامل خاص بودن اربعین که چهلمین روز شهادت امام حسین است، می باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 264
تعداد کل آرا: 2785
تعداد کل بازدیدها: 735383


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)