ثواب زیارت اربعین چیست؟ چرا زیارت اربعین فضیلت و ثواب خاصی دارد؟

ثواب زیارت اربعین چیست؟ چرا زیارت اربعین فضیلت و ثواب خاصی دارد؟

زیارت امام حسین(ع) در هر زمانی مستحب است و ثواب دارد. اما روز اربعین امام حسین(ع) که در واقع چهلمین روز شهادت امام حسین و یارانشان است و مصادف با 20 صفر می شود در برخی از کتب شیعه و روایات ثواب خاصی برای آن در نظر گرفته شده است. در واقع حضور در بارگاه امام حسین(ع) و خواندن زیارت اربعین که زیارت امام حسین(ع) در این روز است، ثواب خاص و ویژه ای دارد.

خاص بودن و ویژه بودن روز اربعین را می توان به نقل از روایات و کتب شیعه بسیار شمرد، اما چند مورد از این مستندات و روایاتی که خاص بودن روز اربعین و زیارت اربعین را نشان می دهند در زیر ذکر می شوند.

20 صفر یعنی اربعین حسینی همان روزی است که کاروان اسرا(که اهل بیت امام حسین علیه السلام بودند) از شام به مدینه مراجعت کردند.

اربعین روزی است که جابر بن عبدالله بن حرام انصاری از صحابی رسول خدا که اولین زائر امام حسین محسوب می شود به زیارت قبر امام حسین علیه السلام آمدند.

در بخشی از کتاب نورالعین با عنوان مستحب بودن زیارت امام حسین(ع) در روز اربعین حسینی از امام حسن عسکری(ع) نقل شده است که نشانه های مومن پنج چیز است، نمار 51 رکعتی در طول روز، انگشتر به دست راست کردن، سر بر سجده گذاشتن و بلند گفتن بسم الله الرحمن الرحیم و زیارت اربعین.

بطور کل باید این نکته ذکر شود که علی رغم اینکه زیارت امام حسین چه با خواندن زیارت عاشورا یا زیارت وارث یا زیارت اربعین باشد، ثواب دارد، اما از میان آنها یاد کردن از امام حسین و زیارت کردن ایشان با دعا و زیارت اربعین به دلیل برخی از رویدادها و به استناد برخی از منابع و روایات که در بالا ذکر شدند، ثواب خاصی دارد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 3
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 667
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)