توصیه پزشکان در مورد تغذیه در ماه رمضان | رژیم غذایی ماه رمضان

توصیه پزشکان در مورد تغذیه در ماه رمضان | رژیم غذایی ماه رمضان

در ماه مبارک رمضان داشتن تغذیه مناسب و رعایت اصول مناسب تغذیه ای بسیار مفید و موثر است، لذا در این ماه مبارک توجه کردن به اصول تغذیه که پزشکان و متخصصان تغذیه توصیه می کنند، سبب می شوند، تا انسان بتواند به آسانی و بدون مشکل روزه بگیرد.

در ماه مبارک رمضان لازم است، همه مسلمانان روزه بگیرند، روزه از اذان صبح تا اذان مغرب باید گرفته شود. هر صبح برای افرادی که می خواهند، روزه بگیرند نیت کردن لازم می باشد، این نیت می توان بلند گفته شود و یا آرام و از دل گفته شود. برای مثال می توان این گونه نیت کرد، من روزه می گیرم، قربت الی الله.

در زمانی که شب صدای اذان مغرب به گوش رسید، روزه دار می توان روزه خود را افطار کند. برای این هدف بعد از خواندن دعا نوشیدن یک لیوان آب و چند عدد خرما بهتر می باشد. تنها با این روش، انسان می تواند سبب تحریک فعالیت نرمال معده و روده شود و نیز این روش، مانع از غذا خوردن بیش از اندازه می شود. خرما که از ویتامین های مختلف و مواد معدنی غنی می باشد، در مدت کوتاهی به انسان حس سیری می دهد و انرژی مورد نیاز بدن را تامین می کند. به همین دلیل لازم است که خرما در فهرست غذایی روزانه هر فرد روزه دار قرار بگیرد.

بعد از اینکه روزه دار افطار کرد، لازم است که نماز خود را بخواند و دعا کند و تنها بعد از انجام این کارها شام خود را میل نماید. سعی کنید تا، بیش از اندازه غذا نخورید، چرا که این کار هم به لحاظ جسمی و هم به لحاظ روحی برای سلامتی انسان مضر می باشد. چون که ارگانیسم بدن تحمل 14 الی 15 ساعت گرسنگی و تشنگی داشته است، نمی تواند تحمل غذای زیاد را داشته باشد و احتمال دارد تا آن حد حال انسان را خراب کند که، نیاز به کمک پزشکی داشته باشد.

توصیه پزشکان در مورد تغذیه در ماه رمضان | رژیم غذایی ماه رمضان

در موقع غذا خوردن سعی کنید، آب، آب میوه و دیگر مایعات را مصرف نکنید، چرا که پروسه گوارش با اختلال مواجه می شود و لذا مایعات را قبل از غذای اصلی و یا مدتی بعد از آن میل کنید. در ماه رمضان بهتر است از غذاهای سنگین، پر نمک، ادویه دار، سرخ شده، روغنی اجتناب شود. از گوشت کم چرب و انواع ماهی ها استفاده کنید. در وعده های غذایی خود از میوه ها و سبزیجات زیاد استفاده کنید. چرا که میوه ها و شبزیجات از فیبر طبیعی سرشار می باشند و برای فعالیت بهتر دستگاه معده و روده به انسان کمک می کنند. حتماً بعد از افطار از محصولات لبنی استفاده کنید. به طور کلی سعی کنید، تا حد امکان از غذاهای مفید و مقوی استفاده کنید.

غذاهایی که تا اذان صبح میل می کنید، بهتر است که سبک و سیر کننده باشد، که تا زمان افطار فرد از گرسنگی اذیت نشود. برای این هدف می توانید از مواد مختلف مانند سمولینا (Semolina)، سیاه‌گندم‌ها (Fagopyrum)، گندمیان آونا (Avena) و غیره و سالاد سبزیجات، سالاد میوه ها، خشکه میوه ها مانند انجیر خشک، زرد آلوی خشک و محصولات لبنی ماننده خامه و غیره، تخم مرغ و غیره استفاده کنید. در زمان خوردن سحر از مصرف غذاهای شیرین نیز بهتر است، پرهیز کنید.

غذاهای پر نمک و ادویه دار زیاد مصرف نکنید، تا در طول روز شما را حس تشنگی اذیت نکند. لازم است در طول روز انسان 2 لیتر مایعات بنوشید. به این مساله توجه کافی داشته باشید تا اذیت نشوید.

در زمان سحر، خوردن آب مخلوط با لیمو مناسب می باشد، چای به علت اینکه دارای تاثیرات ادرار آور است به همین دلیل در زمان سحر توصیه به خوردن زیاد چای نمی شود. از آب های معدنی هم بهتر است، اجتناب شود. آنها دارای نمک می باشند و این تشنگی را افزایش می دهد.

در هفته اول ماه رمضان برای اینکه ارگانیسم بدن با شرایط جدید خود را تطبیق دهد، انسان دچار سر درد، سر گیجه، خستگی، بی حالی و غیره می شود. لذا فرد روزه دار در طول روز تا حد امکان بهتر است، استراحت کند، دراز بکشد و بخوابد.

برای اینکه خود را برای ماه رمضان آماده کنید، مهمترین کار این است که تشنه نمانید، چرا که در ماه رمضان 12 الی 18 ساعت روزه گرفته می شود و تشنگی بیشتر افراد را اذیت می کند. در موقعی که بدن تشنه می ماند، هر چه به عصر نزدیک می شویم، سرگیجه و سر درد شدید می شود. لذا اگر از قبل با احتیاط نیاز به مایعات بدن را تامین کرده باشیم، این مشکل حدوداً حل می شود.

اما آب تنها نمی باشد، در کنار آب نمک هم باید مصرف شود. 60 درصد بدن انسان را آب تشکیل می دهد، به غذا و نوشیدنی های خود نمک دریایی اضافه کنید. طبیعی می باشد که با نوشیدن آب بدن آمادگی به دست می آورد، شاداب و سرحال می شود. غذا خوردن روزانه دو وعده برای ارگانیسم بدن بسیار مفید است. در زمان سحر استفاده از زیتون و پنیر بسیار مفید می باشد. شیر تشنگی را از بین می برد، به همین دلیل در وقت افطار اگر شیر بخورید، خوب است و اگر میل به چای خوردن دارید، بهتر است که بدون قند باشد و لطفاً از نوشیدنی های گازدار و شیرین اجتناب کنید. چرا که این نوشیدنی ها در ماه رمضان سبب تشنگی و سر گیجه می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 882
تعداد کل نظرات : 33
تعداد کل آرا: 1919
تعداد کل بازدیدها: 89339


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)