توصیه های مفید برای سالم و پر انرژی بودن | چگونه در فصل بهار پر انرژی باشیم؟

توصیه های مفید برای سالم و پر انرژی بودن | چگونه در فصل بهار پر انرژی باشیم؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/01/16

در فصل بهار بسیاری از افراد با خستگی و بی حالی مواجه می شوند، که علت این امر می توان کمبود نور خورشید در زمستان و یا کمبود انواع ویتامین ها و مواد مغذی در ارگانیسم بدن انسان باشد. به همین دلیل در فصل بهار باید به تغذیه خود توجه کرد، تا بتوان با انرژی و با نشاط بود.

در فصل بهار بسیاری از افراد را خواب آلودگی فرا می گیرد. آنها زود خسته می شوند و از مسائل بسیار کوچک دوری می کنند. با انجام دادن کارهای ذهنی زود خسته می شوند.

بر اساس نظر متخصصان، همه این مشکلات ناشی از عوارض کمبود آفتاب در فصل زمستان و آویتامینوز (Vitamin deficiency) یعنی کمبود ویتامین می باشد. لذا سوال این است که برای سالم و پر انرژی بودن در فصل بهار چه کار باید کرد؟.

دانشمندان گفته اند که، در فصل بهار در نتیجه طولانی تر شدن مدت زمان تابش آفتاب، سرعت مبادله مواد در ارگانیسم بدن انسان افزایش می یابد. در این موقع انسان به انرژی خیلی بیشتری نیاز دارد و نیز به مواد مغذی زیادی هم نیاز دارد. کمبود مواد مورد نیاز بدن سبب کاهش توانایی کلی ارگانیسم بدن انسان می شود. لذا سیستم ایمنی بدن تضعیف می شود و در نتیجه این، اختلال سلامتی فصلی و بیماری های مزمن تشدید می گردند.

دانشمندان بر این عقیده هستند که، برای تقویت وضعیت کلی ارگانیسم بدن انسان، در درجه اول لازم است که سیستم قلبی – عروقی را تقویت کرد. لذا در این دوران باید به مصرف نمک و مایعات توجه داشته باشیم. علاوه بر این، مصرف محصولاتی که در ترکیبات خود دارای ویتامین های C، B، E و A می باشند، هم بسیار مفید است. طبق گفته های متخصصان، این ویتامین ها و مواد مغذی سبب تقویت و بازپروری ارگانیسم بدن انسان می شوند و نیز موجب تقویت سیستم عصبی و در بهبود وضعیت پوست مفید هستند. برای بهبود سیستم ایمنی بدن، میکروفلور[1] (Microflora) روده باید سالم باشد. لذا متخصصان توصیه می کنند که، زود به زود احساس سرما کردن و خسته شدن با کارکرد روده ها در ارتباط می باشند. استفاده از سبزیجات و میوه های تازه و نیز محصولات مشابه به سلامتی و کارکرد فعال میکروفلور روده کمک می کند.

در فصل بهار انجام دادن ورزش های تنفسی هم به داشتن روحیه و حال خوب کمک می کند. فشار خون و نیز گردش خون را نرمال می کند. قلب، کبد و مغز در صورتی که اکسیژن مورد نیاز را دریافت نکنند با اختلال و مشکل مواجه می شوند. لذا توصیه می شود در فصل بهار برای گردش و قدم زدن به جنگل درختان برگ سوزنی رفته شود. برای تمیز کردن ریه ها از مواد سمی که در هوای شهر وجود دارد، در روزهای تعطیل زمان خود را در دامن طبیعت گذراندن بهترین راه است. البته برای تمیز کردن ریه ها از مواد سمی 4 ساعت زمان گذراندن در طبعیت کفایت می کند.

 

[1] - میکروفلور روده شامل میکروارگانیسم‌های موجود در دستگاه گوارشی است که نقش مهمی در تنظیم سرعت متابولیسم موادمغذی دارند. هم‌چنین با تنظیم عملکرد سیستم ایمنی و تمایز و بلوغ سلول‌های ایمنی اثر بسزایی در پیشگیری و کنترل بیماری‌های التهابی سیستمیک از جمله چاقی و دیابت نوع دو دارند. (منبع: جلیلی، مهسا و همکاران (1391)، رویکردهای تغذیه ای در پیشگیری و کنترل عدم تعادل میکروفلور روده، فصلنامه علمی – پژوهشی علوم تغذیه و صنایع غذایی ایران، شماره 5، ص 753)

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 3000
تعداد کل بازدیدها: 277108

نظرات کاربران

*