توصیه های سلامتی ابن سینا، که هنوز هم در سطح دنیا معتبر می باشند

توصیه های سلامتی ابن سینا، که هنوز هم در سطح دنیا معتبر می باشند

یکی از دانشمندان و متفکران عالم اسلامی که سال ها در دنیا، از یافته ها و کتاب های آن استفاده می شد، ابوعلی سینا می باشد، ابوعلی سینا دانشمندی بزرگ است که در عرصه فلسفه، سیاست، پزشکی و ... مطالب و نوشته های زیادی دارد، کتاب قانون وی هنوز هم در دنیا مورد استفاده قرارمی گیرد و در عالم پزشکی و طب سنتی یکی از کتاب های معتبر و مرجع می باشد.

ابو علی سینا، معروف به شیخ الرئیس، یکی از عالمان، فیلسوفان، ریاضی دان، پزشکان معروف و مطرح قرن چهارم و پنجم هجری قمری می باشد. در کشورهای اروپایی به نام آویسنا (Avicenna) شناخته می شود و می توان گفت که در همه دنیا تقریبا شناخته شده است.

وی در روستایی نزدیک بخار (در کشور ازبکستان کنونی) به دنیا امد، ابن سینا حافظه و هوشی سرشار داشت و به زودی توانست در جوانی سرآمد بسیاری از علوم و دانش های زمانه خود شد و در بسیاری از علوم زمانی خود از پزشکی، ریاضی، فلسفه و ... پیشرو و تاثیر گذار بوده است. در قرون وسطی بسیاری از کتاب های ابن سینا در دانشگاه های اروپایی تدریس می شد و هنوز هم از این کتاب ها در بسیاری از کشورها استفاده می شود. یافته های ابن سینا در همه علوم زمانه خود، بدیع و نو بوده است. با این حال در عرصه پزشکی ابن سینا توصیه هایی دارد، که تا به امروز اعتبار خود را حفظ کرده اند و از اهمیت آنها کاسته نشده است و طب سنتی و نوین امروزه هم انها را به مردم توصیه می کنند. از این رو، می توان گفت که بسیاری از تحقیقات پزشکی ابن سینا و نیز برخی از عقاید و تفکرات وی در مورد حفظ سلامتی انسان تا به امروز اهمیت خود را دارد و هنوز هم استفاده می شوند.

از جمله این اصول سلامتی که مورد تاکید و پیشنهاد ابن سینا بود، عبارتند از:

1- ابن سینا در تحقیقات علمی خود، اعلام کرده است که برای حفظ سلامتی باید جسم و روح را هماهنگ با هم نگه داشت. به عبارت دیگر باید میان جسم و روان تعادل و هارمونی ایجاد کرد. علم معاصر هم تاثیر روح و جسم را بر هم اثبات کرده، چنانکه سلامتی روحی بر سلامتی جسمی و سلامتی جسمی بر سلامتی روحی تاثیر می گذارد.

2- ابن سینا فعالیت های فیزیکی را بسیار مهم و واجب حساب می کرد. از دیدگاه این دانشمند بزرگ اسلامی، تحرک اساس و پایه سلامتی است. در این مورد، این سینا در جمله ای گفته است: "جسمی که تحرک دارد، نیاز به درمان ندارد." در حال حاضر نیز متخصصان هیپودینامیک (hypodynamic) (کم تحرکی) را دلیل اصلی بسیاری از بیماری ها محسوب می کنند.

3- ابن سینا توصیه کرده است که غذا و نوشیدنی ها درست و سالم انتخاب شود. تحقیقات علمی معاصر نشان می دهد که، تغذیه درست در سلامتی انسان جایگاه بسیار مهمی دارد.

4- ابن سینا توصیه می کند که بدن را از مواد اضافی (سموم و ...) باید تمیز نمود.

5- همچنین ابن سینا داشتن وزن متعادل و متناسب را برای سلامتی بسیار مهم و ضروری محسوب می کرد. وی چاقی و لاغری را نکوهش می کرد. همانطور که می دانید، علم ثابت کرده است که چاقی عامل بسیاری از بیماری ها می باشد.

6- ابن سینا، تمیز بودن هوا را بسیار مفید می دانست، علم معاصر اثبات کرده است که شرایط زیستی بر روی سلامتی انسان تاثیر زیادی دارد. امروزه که هوای بسیاری از شهرهای کشورمان آلوده است، اهمیت این توصیه ابن سینا بیش از پیش آشکار می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
توصیه های سلامتی ابن سینا، که هنوز هم در سطح دنیا معتبر می باشند
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)