توصیه هایی برای تشکیل خانواده | نکات لازم برای ازدواج و زندگی مشترک

توصیه هایی برای تشکیل خانواده | نکات لازم برای ازدواج و زندگی مشترک
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/04/04

ازدواج و تشکیل خانواده یکی از مهمترین و اساسی کارهایی است که هر انسانی در طول زندگی خود انجام می دهد، برای تشکیل خانواده دانستن نکاتی که سبب ایجاد پایه ها و بنیان های درست و صحیح زندگی مشترک می شود لازم و ضروری است. به همین دلیل در این مقاله به بررسی نکات لازم برای ازدواج و زندگی مشترک می پردازیم.

قبل از ازدواج و تشکیل خانواده برای هر فردی لازم است، از لحاظ روحی – روانی خود را برای آن آماده نماید. طرفین یک خانواده، هم مرد و هم زن برای انطباق با هم، باید تلاش کنند تا به افکار و تفکرات همدیگر احترام بگذارند و یا حداقل این مسئولیت را برای خود درک کنند. متاسفانه، در هر خانواده ای چنین چیزی اتفاق نمی افتد. چرا که در خانواده به دلایل مشخص مانند، نبودن توجه و مراقبت، نبود، نبودن حرمت و احترام، تربیت نشدن درست کودکان، نبودن تربیت مادی و معنوی کودکان در میان افراد عدم درک و تفاهم به وجود می آورد. علاوه بر مواردی که بر شمرده شده، عوامل خارجی هم بر روابط اعضای خانواده تاثیر می گذارند. مثلاً دخالت مادر زن و یا مادر شوهر، فامیل ها و نزدیکان که در هر مشکل کوچک خانواده دخالت می کنند، سختی هایی که در شرایط کاری زن و شوهر با آن روبر می شوند، سبب می شود که قلب ها از هم دور شود و سبب ایجاد سردی در روابط زوجین شود و ... که حتی می تواند، منجر به طلاق شود.

توصیه هایی برای تشکیل خانواده | نکات لازم برای ازدواج و زندگی مشترک

در دوره معاصر زوج های جوان که تازه کی خواهند خانواده تشکیل دهند، قبل از شرع زندگی مشترک، وعده های بسیار زیبا برای همدیگر می دهند، گویا که انسان در این دوره، بهترین دوران زندگی خود را طی می کند. چرا که در این دوره برای هر دو طرف عشق، محبت، احترام، درک متقابل و ... به راحتی به وجود می آید. اما بعد از تشکیل زندگی مشترک، وضعیت تا حدی سخت تر و پیچیده تر می شود.

مشکلات مالی، عدم درک متقابل، خیانت، اختلالات سلامتی و موارد مشابه دیگر در این دوره خود را نشان می دهند، یکی از مشکلاتی دیگر که خانواده ها در این دوره با آن روبرو می شوید، حسادت است. که در خانواده تاثیرات زیادی دارد. در درجه اول، حسادت در زندگی مشترک به این معنی می باشد که، طرفین نسبت به یکدیگر احساس مالکیت شدیدی دارند.

به عبارت دیگر قبل از تشکیل خانواده زیبایی ها و خوبی و بعد از تشکیل خانواده واقعیت ها خود را نشان می دهد. در چنین شرایطی برای محافظت و مراقبت از خانواده زن و مرد وظایف مخصوص به خود را دارند. در درجه اول، وقتی شوهر خانمی در شرایط سختی قرار دارد، این خانم نباید اجازه دهید که، همسرش احساس تنهایی کند. هر لحظه باید سخنانی مانند این که «کمکت می کنم» را به همسرش بگوید. از لحاظ روحی وی را آرام نماید. مرد هم به نوبه خود، لازم است که احساسات همسرش را درک کند و به افکارش احترام بگذارد و در نظر داشته باشد که، آنها یک روح در دو بدن هستند. در هر دو طرف باید احساس همدردی و همدلی شدید باشد.

توصیه هایی برای تشکیل خانواده | نکات لازم برای ازدواج و زندگی مشترک

به طور کلی، برای اینکه در خانواده شرایطی ناخوشایند پیش نیاید، لازم است که هر دو طرف در مدت معینی همدیگر را به صورت درست بشناسند و در نظر داشته باشند که در روابط شان دروغ نباشد. همدیگر را همانطور که هستند، قبول کنند و از همه مهمتر اینکه خانواده باید بر اساس عشق بنا شود. چرا که، در زمانی که خانواده با سختی روبرو می شوید، تنها همین عشق است که برای عبور از این سختی ها به زوجین کمک می کند. از اشتباهات یکدیگر گذر می کنند و به مرور زمان عشق میان آنها تبدیل به حرمت و احترام میان آنها می شود و این خانواده ایده آل محسوب می شود.

در چنین خانواده ای فرزندان فردا هم درست تربیت می شوند، دارای افکار سالم، آینده ای روشن و در جامعه جایگاه و موقعیت خود را خواهد دانست. خانواده محیطی است که، در آنها به تنهایی رسیدن به چیزی امکان پذیر نیست. هر دو طرف باید مسئولت های آن را به دوش بکشند و تا آخر آن را ادامه دهند.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 84
تعداد کل آرا: 3182
تعداد کل بازدیدها: 566909

نظرات کاربران

*